Trump vytváří vládu miliardářů a pro miliardáře

21. 11. 2024

čas čtení 12 minut

Co dělají karetní žraloci, kouzelníci, kapsáři a tyrani, aby skryli své triky? Odvádějí vaši pozornost. „Podívejte se sem!“ říkají, když vytvářejí rozruch, který zaměstnává vaši mysl, zatímco vás obelhávají.   

Zpočátku jsem si myslel, že nominace zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa mají za cíl nás zahltit, demoralizovat, přivést nás k rozumu.  

Případně jsem si myslel, že mají strategický účel: vykouřit republikány ze Senátu, kteří by mohli Trumpovi stát v cestě v jiných otázkách - jako je spojenectví s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a zničení NATO -, aby Trump mohl odstranit zdrženlivé hlasy prostřednictvím primárních vyzyvatelů a naštvaných MAGA, soudí Robert Reich.

Ale i když vyčištění nepoddajných republikánů v Senátu může být součástí Trumpova plánu, dospěl jsem k názoru, že v pozadí je ještě rozsáhlejší plán.    

Jak Trump upevňuje svou moc, je na cestě k vytvoření vlády miliardářů pro miliardáře.  

Trump intuitivně ví, že nejmocnější a nejzákeřnější ze všech spojenectví je spojenectví mezi bohatými oligarchy a autoritářskými mocipány.   

V čele jeho přechodného týmu stojí dva miliardáři. Nejbohatší člověk na světě a další miliardář povedou nové „ministerstvo efektivity“. Další miliardáři čekají v záloze, aby byli dosazeni na různé vládní pozice.   

V Americe nyní žije 813 miliardářů, jejichž kumulativní majetek vzrostl od doby před pandemií o neuvěřitelných 50%.   

Apologeti těchto závratných částek tvrdí, že nejde o hru s nulovým součtem, kdy my ostatní musíme ztrácet půdu pod nohama, aby miliardáři mohli prosperovat. Tvrdí, že je tomu právě naopak: Úspěchy miliardářů rozšiřují ekonomický koláč pro všechny.   

Ale tito apologeti přehlížejí jednu důležitou věc. Moc je hra s nulovým součtem. Čím více moci v rukou miliardářů, tím méně moci v rukou všech ostatních. A moc nelze oddělit od bohatství ani bohatství od moci.  

Nestydaté krmení, které již začalo u Trumpových koryt - plánování dalších daňových škrtů pro bohaté, rušení regulací, aby bohatí a jejich korporace byli ještě bohatší, dotace pro bohaté a jejich podniky - představují hru s nulovým součtem moci, která poškodí průměrné Američany.   

Chystané snížení daní způsobí explozi státního dluhu. V důsledku toho bude zbytek Ameriky muset platit více na úrocích držitelům tohoto dluhu - což jsou nikoli náhodou bohatí Američané.   

To bude vyžadovat, aby střední a pracující třída buď platila vyšší daně, nebo se vzdala některých výhod, na které spoléhá (sociální zabezpečení, zdravotní péče, Medicaid a zákon o dostupné péči).  

Mezitím se kvůli snižování regulace stanou pracoviště méně bezpečná, výrobky nebezpečnější, náš vzduch a voda znečištěnější, cestování nebezpečnější a finanční transakce pro průměrné lidi rizikovější.  

Trump pověřil Elona Muska, který investoval zhruba 130 milionů dolarů na Trumpovo zvolení (nemluvě o věcných darech podpory od společnosti X a operaci swing-state na registraci pravicově orientovaných voličů), a bývalého farmaceutického manažera Viveka Ramaswamyho vedením „ministerstva pro efektivitu vlády“.  

Musk ho nazývá DOGE, pojmenované podle Muskovy oblíbené kryptoměny - jejíž hodnota nikoli náhodou prudce vzrostla od chvíle, kdy Musk začal používat její název pro své vznikající oddělení. 

Nyní se zdá, že DOGE nebude skutečným „ministerstvem“, ale mocnou poradní skupinou mimo oficiální vládu, avšak uvnitř Trumpova Bílého domu. Bude oznamovat - pravděpodobně s velkými fanfárami na X - to, co Muskovi spojenci popisují jako „lomeno podnikatelské ideologie pro americkou vládu“.  

Musk slíbil, že z federálního rozpočtu seškrtá nejméně dva biliony dolarů. Nejbohatší muž světa vysvětluje, že „musíme snížit výdaje, abychom žili v rámci svých možností. A víte, že to nutně zahrnuje určité dočasné potíže.“  

Pro koho to bude znamenat potíže? Pro Muska ne. Ne pro Trumpa. Ne pro miliardáře, kteří vedou Trumpův přechodný tým. Ne pro všechny miliardáře, kteří budou profitovat z plánovaného snížení daní a zrušení regulačních opatření.  

Musk říká, že musíme snížit výdaje, „abychom žili v rámci svých možností“? Čí prostředky?  

Od Trumpova volebního vítězství 5. listopadu se sám Musk stal díky rostoucí hodnotě svých podniků bohatším o 70 miliard dolarů.  

Proč Muskovy společnosti - Tesla, SpaceX a X - tolik stouply na hodnotě? Protože investoři očekávají, že některá nebo všechna z 19 známých probíhajících federálních vyšetřování a žalob proti Muskovým společnostem skončí. 

Investoři také očekávají, že SpaceX bude ziskovější díky dalším mnohamiliardovým zakázkám. Muskova xAI by také mohla sklidit obrovské zisky, protože nová administrativa zvažuje regulaci umělé inteligence.  

Další miliardáři, kteří investovali do Trumpa, také vítězí.  

Zakladatel společnosti Oracle Larry Ellison, druhý nejbohatší člověk na světě - Muskův blízký přítel a bývalý člen správní rady společnosti Tesla - je dlouholetým republikánským donorem, který si užívá výhody od Donalda Trumpa. Od voleb vzrostla hodnota akcií společnosti Oracle o 10%, čímž se Ellisonovo vlastní jmění zvýšilo přibližně o 20 miliard dolarů. 

Miliardář rizikového kapitálu Marc Andreessen, který věnoval nejméně 4,5 milionu dolarů super PAC podporující Trumpa, očekává, že vydělá na tom, že Trump zmírní antimonopolní opatření proti velkým technologickým firmám, do nichž Andreessen hodně investoval. Andreessenovo přání již bylo částečně zpeněženo: Od volebního dne se na akciových trzích prosadily hlavně velké technologické firmy.  

Je tu také kryptoměna. Od voleb se cena bitcoinu vyšplhala na rekordní úroveň. Kryptoburza Coinbase, která je významným přispěvatelem kandidátů přátelských ke kryptoměnám, očekává, že od ní regulační orgány dají ruce pryč. Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong od Trumpova vítězství zbohatl o zhruba 4,5 miliardy dolarů, protože akcie Coinbase vzrostly o 67%.  

No a pak jsou tu ještě soukromé vězeňské korporace. George Zoley, vrcholný manažer společnosti GEO Group a další významný Trumpův dárce, očekává, že Trumpovo znovuzvolení zvýší poptávku po prázdných lůžkách v detenčních centrech, která společnost provozuje pro imigrační a celní úřad. Od voleb zaznamenala společnost GEO Group největší nárůst ceny svých akcií od roku 2016, tedy od Trumpova prvního zvolení. 

Vedení společnosti GEO Group sdělilo analytikům z Wall Street během nedávného hovoru k výsledkům hospodaření, že Trumpovo zvolení by mohlo společnosti GEO Group pomoci zaplnit až 18 000 prázdných lůžek v jejích zařízeních, což by jí přineslo až 400 milionů dolarů ročně.  

Rizikoví kapitalisté a investoři do nových vojenských technologií se nyní kolem ministerstva obrany rojí jako včely nad obrovským záhonem. Také oni Trumpovi přispěli a očekávají velké protislužby.  

Oslavují i ředitelé fosilních společností, kteří Trumpovi přihráli miliony dolarů v očekávání, že se jim jejich investice navrátí v podobě zrušení ekologických regulací. 

Seznam bohatých, kteří z Trumpova zvolení profitují, je dlouhý. 

Kdo tedy bude trpět „strádáním“, které Musk předpovídá?   

Pochybuji, že Musk doporučí snížit miliardové státní zakázky, které dostávají Muskovy korporace, nebo kontrakty GEO Group na soukromé vězeňské prostory či vojenský rozpočet. Právě naopak: Vládní výdaje na všechny tyto oblasti se zvýší.  

Musk bude chtít naopak omezit prosazování antimonopolních zákonů, zákonů o cenných papírech, zákonů o bezpečnosti práce, zákonů o zaměstnanosti, zákonů o občanských právech, zákonů proti podvodům na spotřebitelích, zákonů nařizujících bezpečnost vozidel, daňových zákonů a zákonů o životním prostředí.  

A protože nikde jinde není možné najít nic, co by se blížilo dvěma bilionům dolarů, které slibuje seškrtat z federálního rozpočtu, očekávám, že se Musk obrátí ke snižování dávek sociálního a zdravotního pojištění.   

A tady přichází na řadu trik. Všichni budeme natolik rozptýleni tím, co dělá Gaetz na ministerstvu spravedlnosti, Gabbardová na národní zpravodajské službě a RFK Jr. na veřejném zdravotnictví, že si toho možná ani nevšimneme.  

Koneckonců příští měsíce budou naplněny trumpovským divadlem - velkým bojem v Senátu o nominaci Gaetze, dalším bojem o RFK Jr. a jeho plánech na zničení veřejného zdraví.  

Mezitím budou Musk a spol. doporučovat nejrůznější rozpočtové škrty, které způsobí těžce pracujícím Američanům potíže, ale kvůli rozptýlení si toho téměř nikdo nevšimne.  

Raději bych tento příspěvek zakončil nadějnou notou, takže tady je. 

V Americe vždy existoval úzký vztah mezi bohatstvím a mocí, ale obvykle byl považován za něco lehce ostudného - něco, co je třeba skrývat nebo zamlčovat - protože to odporuje základním principům demokracie.  

Vzpomeňme si na napomenutí, které se připisuje soudci Louisi Brandeisovi, že Amerika má na výběr: buď velké bohatství v rukou několika málo lidí, nebo demokracii - ale nemůžeme mít obojí. 

Proto američtí politici obvykle zdůrazňují svůj skromný původ. Generální ředitelé a bankéři minimalizují svůj politický vliv. Bohatí se zdržují otevřených projevů moci.   

Ale v pozlacených dobách - jako byla ta, která dominovala na přelomu 19. a 20. století, a ta, ve které se nacházíme nyní - se ultrabohatí této pokory vzdávají. Propojení mezi bohatstvím a mocí se stává zjevným pro všechny. Nápadná spotřeba se stává služebnicí nápadného vlivu.   

V takové době se bohatí chlubí svým přístupem k politikům, otevřeně mluví o tom, kolik desítek milionů dolarů věnovali na kampaně, a o „návratnosti“ těchto „investic“ a chtějí, aby každý věděl, jak proměnili své bohatství ve vliv a svůj vliv v ještě větší bohatství. 

Nakonec tyto urážky demokracie - pronášené novými oligarchy bezostyšně, otevřeně a arogantně - zacházejí příliš daleko. Vyzývají k odvetě.  

Pokud je historie vodítkem, v určitém okamžiku se veřejnost začne bouřit proti zápachu legalizovaného úplatkářství. Nebude snášet protislužby miliardářských darů na volební kampaně za snížení daní a omezení regulace.  

Veřejnost bude mít také plné zuby nestoudné miliardářské propagandy, která se šíří prostřednictvím miliardářského vlastnictví klíčových médií, jako je Muskův X, pravicové rádio a Murdochova Fox News, New York Post a redakční stránky The Wall Street Journal. 

Před více než sto lety vyvolal tento druh odporu něco, co historici označují jako „pokrokovou éru“. Ta přiměla Teddyho Roosevelta k rozbití monopolů, zavedení první národní daně z příjmu, zabránění korporacím financovat kandidáty na prezidenta a do Kongresu a vytvoření Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.  

A když tyto excesy nakonec způsobily kolaps ekonomiky, další vzestup progresivismu přiměl Teddyho bratrance z pátého kolena Franklina D. k dalšímu zvýšení daní pro bohaté, zavedení čtyřicetihodinového pracovního týdne s půldruhou hodinou za přesčasy, donucení korporací k jednání s odbory, zavedení pojištění v nezaměstnanosti, vytvoření minimální mzdy a zavedení sociálního zabezpečení.  

Pokud je historie nějakým vodítkem, neexistuje žádná hranice toho, jak chamtiví lidé budou chamtiví, když se zruší zábrany. Excesy doby zlaté jsou tedy téměř zaručeny.  

A až se korupce a následné strádání stanou tak zjevnými, že budou urážet hodnoty většiny Američanů, bude tato většina opět požadovat systematické reformy, které nás k těmto hodnotám přiblíží.  

 

Celý text v angličtině ZDE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1
Vytisknout
1716

Diskuse

Obsah vydání | 22. 11. 2024