Biden kvůli zastavení ruské ofenzívy povolil dodávky protipěchotních min na Ukrajinu
22. 11. 2024
"Rusko útočí na ukrajinské pozice na východě, navzdory ztrátám… Mohou padat další a další sídla. Tyto miny byly vytvořeny speciálně pro boj s tím," uvedl jeden z partnerů publikace. Dodal také, že miny v kombinaci s dalšími zbraněmi, které Spojené státy převezly na Ukrajinu, přispějí k "účinnější obraně".
Jiný zdroj poznamenal, že Kyjev obdrží "nestabilní" miny - ty, které se časem samy zničí nebo ztratí nabití baterie, takže budou neaktivní a v budoucnu nebudou pro civilisty nebezpečné. Mluvčí také zdůraznil, že ukrajinská armáda se zavázala, že nebude pokládat miny v hustě obydlených oblastech. Spojené státy zároveň povolily jejich použití pouze na mezinárodně uznaném území Ukrajiny.
Podle zdrojů WP Biden dlouho odmítal dodávat Kyjevu protipěchotní miny, ale v posledních týdnech byl Bílý dům "hluboce znepokojen" postupem ruských jednotek na Donbasu a vidí "naléhavou potřebu" tuto ofenzivu zastavit.
Pentagon zároveň uvedl, že poskytnutí min je "jedním z nejužitečnějších kroků, které může administrativa Joea Bidena podniknout ke zpomalení ruské ofenzivy".
Podle Ottawské úmluvy Organizace spojených národů je zakázáno používat a skladovat protipěchotní miny. Spojené státy, stejně jako Rusko, nejsou mezi 164 zeměmi, které dohodu podepsaly, ale Ukrajina ji ratifikovala v roce 2005. Podle podmínek úmluvy nemůže země, která ji schválila, od smlouvy odstoupit až do konce ozbrojeného konfliktu, jehož je smluvní stranou.
Mark Hizney, člen Institutu OSN pro výzkum odzbrojení (UNIDIR), již dříve uvedl, že Ukrajina a Rusko používají na bojišti protipěchotní miny. Ministerstvo obrany Ukrajiny to popřelo a trvalo na tom, že Kyjev dodržuje všechny mezinárodní závazky. Rusko zase obvinilo Ukrajinu z používání min Lepestok k zaminování civilních objektů na Donbasu.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse