Návrh konference COP29 byl zamítnut. Státy spěchají s uzavřením dohody

22. 11. 2024

čas čtení 4 minuty
Čerstvý návrh klimatického paktu představený ve čtvrtek na COP29 nedokázal prolomit patovou situaci mezi národy, kdy vyjednavači závodili s časem, aby vyjednali finanční dohodu ve výši bilionu dolarů.

Klimatický summit OSN má skončit v pátek, ale poslední návrh dohody zveřejněný hostitelským Ázerbájdžánem byl odmítnut bohatými i chudými zeměmi.

Hlavní prioritou COP29 je dohodnout se na novém cíli, který má nahradit 100 miliard dolarů ročně, které bohaté země přislíbily chudším zemím na boj proti klimatickým změnám.

Rozvojové země a Čína, vlivný vyjednávací blok, prosazují 1,3 bilionu dolarů do roku 2030 a chtějí nejméně 500 miliard dolarů z toho od rozvinutých zemí.

Hlavní přispěvatelé, jako je Evropská unie, se proti takovým požadavkům vzepřeli a trvají na tom, že ke splnění většího cíle by byly zapotřebí peníze ze soukromého sektoru.

Nejnovější návrh uznává, že rozvojové země potřebují závazek ve výši nejméně "X bilionů dolarů" ročně, ale opomíjí konkrétní číslo, o které se v Baku usiluje.

"Chybí kritický kousek této skládačky: Celkové číslo," řekl Cedric Schuster, samojský předseda Aliance malých ostrovních států (AOSIS), skupiny národů ohrožených stoupající hladinou moří.

"Čas politických her skončil."

Ali Mohamed, předseda Africké skupiny vyjednavačů, dalšího důležitého bloku, řekl, že "slonem v místnosti" je číslo.

"To je důvod, proč jsme tady... ale nejsme o nic blíž a potřebujeme, aby se rozvinuté země v této záležitosti naléhavě angažovaly," řekl Mohamed, který je také keňským vyslancem pro klima.

Hostitelé COP29 Ázerbájdžán uvedli, že "kratší" návrh bude představen ve čtvrtek večer a bude "obsahovat čísla".

"Nepřijatelné"

Další hlavní sporné body – včetně toho, kdo přispívá a jak jsou peníze získávány a doručovány – zůstaly v zeštíhleném desetistránkovém dokumentu také nevyřešeny.

Mnoho zemí také uvedlo, že text neodráží potřebu postupně vyřadit uhlí, ropu a plyn – hlavní hnací síly globálního oteplování.

Australský ministr klimatu Chris Bowen řekl, že země "skryly, omezily nebo minimalizovaly" explicitní zmínky o fosilních palivech.

"Je to velký krok zpět a v tomto současném krizovém okamžiku je nepřijatelný," řekl.

Jak hodiny tikají, mezi hostiteli COP29 překypovala frustrace.

"Mohl bych vás prosím - mohl bych prosím - naléhat, abyste posílil vedení?", uvedl v ostrých poznámkách komisař EU pro klima Wopke Hoekstra.

"Nebudu to přikrášlovat. Je mi opravdu líto, že to musím říci, ale text, který máme nyní před sebou – je podle našeho názoru – nevyvážený, neproveditelný a nepřijatelný."

Hlavní vyjednavač COP29 Jalčin Rafijev vyzval ke "kompromisu a solidaritě".

"Toto je okamžik, kdy musíte vyložit všechny své karty na stůl," řekl delegátům a zdůraznil, že je před námi "dlouhá cesta".

Irský ministr klimatu Eamon Ryan trval na tom, že jednání "postupují" v zákulisí.

"Tento text není konečným textem, to je jasné. Bude to zcela radikálně odlišné. Ale myslím, že je zde prostor pro další dohodu," řekl agentuře AFP.

Norský ministr klimatu také nabídl růžovější pohled: "Termín ještě není tady," řekl agentuře AFP.

"Prázdný papír"

Dosažení dohody o financování chudších zemí mělo být ústředním bodem COP29.

Návrh však upevňuje rozdílné a protichůdné postoje rozvinutých a rozvojových zemí, které do značné míry přetrvávají od zahájení COP29 před více než týdnem.

Rozvinuté země chtějí, aby se do cíle započítávaly všechny zdroje financí, včetně veřejných peněz a soukromých investic, a aby se do cíle zapojily bohaté země, které platí nepovinně, jako je Čína.

Rozvojové země chtějí, aby peníze pocházely převážně z vládních rozpočtů bohatších zemí ve formě grantů nebo peněz bez podmínek, nikoli půjček, které zvyšují státní dluh.

EU a Spojené státy, dva z největších poskytovatelů klimatického financování, odmítly předložit částku bez jemnějších detailů paktu.

To byla "urážka" pro miliony lidí ohrožených klimatickou katastrofou, řekl Jasper Inventor z Greenpeace.

Mohamed Adow, keňský klimatický aktivista, řekl, že rozvojové země "potřebují šek, ale vše, co teď máme, je prázdný list papíru".

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1720

Diskuse

Obsah vydání | 22. 11. 2024