
Ukrajina a Polsko se rozhodly zbavit Evropu ruského plynu
20. 12. 2024
Ukrajinské podzemní zásobníky plynu a polské terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG) by se podle něj mohly stát základem nového obchodního modelu, který nahradí dosud existující trasu pro dodávky plynu z Ruska. "Ukončení tranzitu je začátkem soutěže o nové trasy a zdroje, včetně LNG… Integrace trhů s plynem na základě stávající infrastruktury, zvýšení dostupné mezistátní kapacity dávají impuls k rozvoji obchodu a příležitosti nahradit ruský plyn," řekl Kolesnyk.
Smlouva mezi Gazpromem a Naftogazem uzavřená v roce 2019 o tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území vyprší na konci letošního roku. Poté, co byl Nord Stream vyhozen do povětří a čerpání plynovodem Jamal-Evropa bylo pozastaveno, zůstala tato tranzitní trasa jedinou trasou pro dodávky ruského plynu do střední Evropy. Ukrajinské úřady odmítly obnovit tranzitní smlouvu s Ruskem na pozadí války. Kancelář prezidenta Ukrajiny připustila, že země může přepravovat palivo do Evropy z jiných zemí, jako je Ázerbájdžán a Kazachstán, pokud bude existovat "vhodná logistika, žádost a smlouva".
Orgány EU také opakovaně prohlásily, že nemají zájem o prodloužení dohody o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Klíčové plynárenské společnosti ve střední Evropě však podepsaly deklaraci na podporu pokračování tranzitu v roce 2025. Zároveň, jak napsal Financial Times, evropské země očekávají problémy s dodávkami plynu v zimních měsících. Obchodníci poznamenali, že pouze asi 5 % ročního objemu dovozu plynu přichází do EU přes Ukrajinu, ale zastavení tranzitu s sebou nese rizika. "Stačí pár přerušení dodávek a všechno se může strašně pokazit," poznamenal jeden z obchodníků.
Základní scénář Gazpromu pro rok 2025 zase předpokládá, že tranzit přes Ukrajinu nebude realizován.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse