Jak umělá inteligence ovlivňuje a zkresluje volby. Případ Indonésie. Bude to všude

14. 2. 2024

čas čtení 3 minuty
Falešná videa od nynějška budou tvrdě ovlivňovat předvolební kampaně ve všech zemích. Už se to děje například při nynějších volbách v Indonésii a v Pákistánu. V Indonésii podpořil na videu hlavního volebního kandidáta generál Suharto, přestože je už 16 let mrtvý:


Channel 4 News, úterý 13. února 2024, 19 hodin:  Joe Biden se potýká s problémem stáří, a tak by si mohl vzít příklad z tohoto 72letého kandidáta na prezidenta Indonésie. Prabowo Subianto vede v Indonésii na tanečním parketu i v průzkumech veřejného mínění.. Jeho taneční pohyby si nyní oblíbila generace TikToku. To není špatné, uvážíme-li, že z 200 milionů lidí, kteří se nynější  voleb  v Indonésii účastní, je polovina mladší 40 let.

Subiantovi pomohl i tento chlapík. Umělou inteligencí vygenerovaná verze jeho samotného mnohem mladšího. A dostupná po celé zemi. Vítejte v budoucnosti volební politiky, kde starší muži vypadají přítulněji a kde se oživují mrtví.

Toto video vytvořené  umělou inteligencí ukazuje bývalého diktátora Suharta, který vyzývá občany, aby se zúčastnili letošních voleb, ale je už 16 let mrtvý. Toto video zveřejnila jeho bývalá strana, která podporuje  Subianta v prezidentských volbách. Kritici to celé označují za manipulaci, zejména proto, že Subianto byl za Suharta generálem a je obviňován z podílu na zabíjení civilistů ve Východním Timoru, což popírá. 

Problematika falzifikátů je v těchto volbách všudypřítomná. Koluje falešný obrázek jiného prezidentského kandidáta, na němž se kandidát  líbá s pornohvězdou. 

Toto video ukazuje kandidáta, který na mítinku mluví arabsky, ačkoli arabsky nemluví, ale to může v zemi s největší muslimskou populací na světě být důležité. Přesto je zásadní, že video  nebylo pořízeno jeho volebním týmem, což ukazuje, jak zranitelný může být každý kandidát vůči zneužití svého obrazu. 

Deep fakes  nejsou jen indonéským problémem. V loňském roce se rozšířil falešný zvukový záznam londýnského primátora Sadiqa Khana, který naznačoval, že londýnský starosta chce přesunout Den příměří, aby se mohl konat pochod za Palestinu.


Americké primárky v New Hampshire. Minulý měsíc se šířil falešný telefonát prezidenta Bidena, který vyzýval lidi, aby ho nevolili.

Nedávno společnost Mid Journey, která se zabývá generováním obrázků s umělou inteligencí, uvedla, že možná zakáže lidem používat její platformu k vytváření falešných obrázků Bidena a Donalda Trumpa, aby nenarušili prezidentské klání.

Přesto může být umělá inteligence užitečným nástrojem? Tým pákistánského politika  Imrana Khana ji nedávno použil k přednesení jeho projevu ke svým příznivcům, což ve skutečnosti Imran Khan udělat nemůže, protože je od loňského srpna ve vězení. 

Role AI v pákistánských i indonéských volbách je předsnamenáním  věcí, které se v roce 2024 stanou. V roce, kdy se více než 70 států vydá k volbám se umělá inteligence se stává nedílnou součástí naší politiky.

2
Vytisknout
3204

Diskuse

Obsah vydání | 16. 2. 2024