Izrael zrušil diplomatickou akreditaci norským diplomatům za jejich "protiizraelské chování"

9. 8. 2024

čas čtení 3 minuty
Izrael oznámil, že již nebude akreditovat norské diplomaty sloužící na okupovaných palestinských územích, uvedlo ve čtvrtek norské ministerstvo zahraničí a označilo to za "extrémní čin" izraelské vlády. Později během dne izraelský ministr zahraničí Israel Katz uvedl, že důvodem tohoto rozhodnutí je "protiizraelské chování" Norska.

Joseph Borrell Fontelles: Důrazně odsuzuji rozhodnutí izraelské vlády zrušit diplomatický status norských diplomatů, kteří jednají s Palestinskou samosprávou.

Tahle věc je zájmem všech, kdo usilují o mír a stabilitu na Blízkém východě.

 Plnou solidaritu s Norskem.



 
Izraelská armáda obnovila příkaz k evakuaci palestinských obyvatel v několika čtvrtích ve východní části Chán Júnisu
s tím, že proti militantům, kteří z těchto oblastí vypálili rakety, zakročí silou.

Armáda zveřejnila evakuační rozkaz na X a obyvatelé města na jihu Gazy uvedli, že obdrželi textové a zvukové zprávy.

Obyvatelé uvedli, že desítky rodin začaly opouštět své domovy a směřovat na západ do Al-Mawasi, oblasti, kterou Izrael označil za humanitární zónu, ale která je již nyní značně přeplněna vysídlenými rodinami z celé enklávy a kde chybí základní potřeby včetně potravin, vody a řádného přístřeší.

Tato oblast se již dříve stala terčem izraelských útoků, přestože byla označena za takovou, včetně červencového útoku, při němž bylo zabito nejméně 90 Palestinců a stovky dalších byly zraněny, když Izrael bombardoval tuto oblast a podle svých slov se snažil zabít vojenského velitele Hamásu Mohammeda Deifa.

Chán Júnis, druhé největší město v Gaze, již bylo izraelským útokem rovněž zničeno a z velké části proměněno v hromady cementu a sutin.

Vedoucí představitelé USA, Egypta a Kataru vyzvali Izrael a Hamás, aby urychleně obnovily jednání s cílem dokončit dohodu o příměří a propuštění rukojmích, a uvedli, že "žádná ze stran nemá omluvu pro další odklady". Tyto tři země, které se snaží dohodu zprostředkovat, ve společném prohlášení uvedly, že rozhovory by se mohly uskutečnit 15. srpna buď v Dauhá, nebo v Káhiře, a dodaly, že je "čas přinést okamžitou úlevu jak dlouho trpícím obyvatelům Gazy, tak i dlouho trpícím rukojmím a jejich rodinám".

Izraelský kanál 12 ve středu odvysílal záběry z bezpečnostních kamer, které údajně ukazují sexuální napadení palestinského vězně z Gazy ve vojenském vazebním táboře Sde Teiman. Zadržení vojáků obviněných z podílu na údajném zneužívání vyvolalo minulý týden násilné nepokoje. Na záběrech z bezpečnostních kamer bylo vidět, jak izraelští vojáci zvedají vězně se zavázanýma očima a odvádějí ho z dohledu kamery. Poté zakryli sebe i vězně svými štíty, když ho obklíčili.

Izraelské síly ve čtvrtek zintenzivnily údery v celém pásmu Gazy a podle palestinských zdravotníků zabily nejméně 25 lidí. Pokračující boje s ozbrojenci vedenými Hamásem přišly v době, kdy se Izrael připravuje na možnou širší válku v regionu.

Izraelská armáda uvedla, že ve čtvrtek zasáhla oblast, kde se v Gaze nacházely dvě školy, v nichž byla podle ní umístěna velitelská centra Hamásu.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1902

Diskuse

Obsah vydání | 13. 8. 2024