Izraelské masové vraždění civilistů v Gaze dosahuje neuvěřitelné intenzity
20. 10. 2024
Zvláštní koordinátor OSN pro mírový proces na Blízkém východě Tor Wennesland vydal následující prohlášení, v němž uvádí, že v Gaze, kde není pro civilisty nikde bezpečno, aby unikli bombardování, dochází k „neúprosným izraelským úderům“.
Řekl: „Noční můra v Gaze se stupňuje. Na severu pásma se odehrávají děsivé scény uprostřed konfliktu, neúnavných izraelských úderů a stále se zhoršující humanitární krize.
V Bejt Lahíi byly včera večer při izraelských náletech údajně zabity desítky lidí. Stalo se tak po týdnech intenzivních operací, které měly za následek desítky mrtvých civilistů a téměř úplný nedostatek humanitární pomoci pro obyvatelstvo na severu země. V Gaze není nikde bezpečno.
Odsuzuji pokračující útoky na civilisty. Tato válka musí skončit, rukojmí držená Hamásem musí být propuštěna, vysídlování Palestinců musí skončit a civilisté musí být chráněni, ať jsou kdekoli. Humanitární pomoc musí být dodávána bez překážek.
Cesta vpřed bude vyžadovat odvahu, politickou vůli a obnovení dialogu. Dlužíme to rodinám trpícím v Gaze a Izraeli. Válka musí okamžitě skončit.
Izraelský ministr zahraničí se obořil na Francii v návaznosti na její rozhodnutí zakázat izraelským firmám vystavovat stánky nebo předvádět vybavení na námořní zbrojní výstavě, která se bude konat příští měsíc v Paříži.
V prohlášení na Twitteru Israel Katz napsal:
"Požádal
jsem izraelské ministerstvo zahraničních věcí, aby přijalo právní a
diplomatická opatření proti rozhodnutí francouzského prezidenta
Emmanuela Macrona zabránit izraelským společnostem prezentovat své
výrobky na výstavě @SalonEuronaval v Paříži příští měsíc.
Bojkot
izraelských společností a to již podruhé, s kladením nepřijatelných
podmínek, jsou nedemokratická opatření, která jsou v našich očích
nepřijatelná, navíc mezi spřátelenými národy. Vyzývám prezidenta
Macrona, aby je zcela zrušil.“
Jedná se o druhý případ zákazu
účasti izraelských firem na obranné výstavě. V květnu Francie zakázala
izraelským společnostem prezentovat své výrobky na vojenském veletrhu
Eurosatory, když Macron vyzval k příměří v Gaze.
Od října
loňského roku Izrael v Gaze zabil nejméně 43 000 Palestinců - včetně
zdravotníků a novinářů - a zároveň násilně vysídlil 2 miliony přeživších
v celém úzkém pásmu, a to při vážném nedostatku potravin, vody a
zdravotnických potřeb v důsledku izraelských omezení pomoci. Rozšířená
izraelská invaze do Libanonu rovněž v posledních týdnech zabila nejméně 2
300 lidí a zároveň vyhnala z domovů dalších 1,2 milionu lidí po celé
zemi.
Izraelský nálet, který zasáhl několik domů a vícepodlažní obytnou budovu ve městě Bejt Lahíja na severu Gazy, si podle lékařů a úředníků vyžádal desítky obětí.
Mediální kancelář Hamásu uvedla, že při sobotním úderu bylo zabito nejméně 73 lidí. Žádné oficiální údaje ministerstva zdravotnictví nebyly bezprostředně k dispozici, nicméně Medway Abbas, vysoký úředník ministerstva zdravotnictví, uvedl, že údaje jsou přesné.
Palestinští zdravotníci uvedli, že záchranné operace již druhý den ztěžuje přerušení telekomunikačních a internetových služeb v Gaze.
Obyvatelé a zdravotníci v sobotu uvedli, že izraelské síly zpřísnily obléhání Džabalíje, největšího z osmi historických táborů enklávy, který obklíčily tím, že vyslaly tanky i do nedalekých měst Bejt Hanún a Bejt Lahíja a vydaly příkaz k evakuaci obyvatel.
Izraelští představitelé uvedli, že cílem evakuačních příkazů je oddělit bojovníky Hamásu od civilistů, a popřeli, že by existoval nějaký systematický plán na vyklizení civilistů z Džabalíje nebo jiných severních oblastí.
Obyvatelé a zdravotníci uvedli, že izraelské síly bombardují domy a obléhají nemocnice, brání vstupu zásob lékařů a potravin, aby lidi donutily tábor opustit.
Zdravotníci uvedli, že odmítli příkaz izraelské armády evakuovat nemocnice nebo nechat pacienty, z nichž mnozí jsou v kritickém stavu, bez dozoru.
„Nemocnice v severní Gaze trpí výrazným nedostatkem zdravotnického materiálu a pracovních sil a jsou zahlceny počtem obětí,“ řekl Hussam Abu Safiya, ředitel nemocnice Kamal Adwan.
Nejvyšší představitel OSN pro pomoc uvedl, že Palestinci prožívají „nevýslovné hrůzy“ v obležení izraelskými silami v severní Gaze, a trval na tom, že „tato zvěrstva musí skončit“.
„V Džabalíji jsou lidé uvězněni pod sutinami a první pomoc se k nim nemůže dostat,“ uvedla úřadující šéfka humanitární pomoci OSN Joyce Msuyaová na tiskové konferenci.
Diskuse