Evropská unie nedokáže zabezpečit Ukrajinu potřebným množstvím zbraní
16. 10. 2024
Evropská unie nemůže Ukrajině poskytnout dostatek zbraní a munice a proto hodlá investovat do ukrajinského obranného průmyslu.18. 10. 2024
To podepsalo smlouvu o smlouvě budoucí s ukrajinskou společností. Očekává se, že výstavba začne příští rok, uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Konkrétní společnost a umístění závodu nejsou uvedeny, ale vláda minulý týden vyhradila tři pozemky ve vlastnictví státu pro potřeby obranného průmyslu v Upytė v okrese Panevėžys.
"Aktivně rozvíjíme obrannou spolupráci s naší partnerskou Ukrajinou," uvedla v prohlášení ministryně hospodářství Aušrinė Armonaitėová.
Ministerstvo odmítlo sdělit jméno ukrajinské společnosti.
Erika Kuročkinová, náměstkyně ministra hospodářství, která smlouvu podepsala, v prohlášení uvedla, že nová továrna na výbušniny je jedním z několika společných obranných projektů plánovaných mezi Litvou a Ukrajinou.
"Litevci a Ukrajinci také diskutují o vývoji dronů a dalších obranných technologií," uvedla Kuročkinová.
RDX neboli hexogen je organická sloučenina používaná jako výbušnina.
Používá se k výrobě různých bomb, min a dalších výbušnin, může být použita samostatně nebo ve směsi s jinými výbušninami.
Další dva investoři do obranného průmyslu oznámili své plány v Litvě v letošním roce.
Na konci září bylo ve Vilniusu podepsáno memorandum o porozumění se společností Northrop Grumman, americkým gigantem v oblasti obranného průmyslu, která plánuje do poloviny roku 2026 instalovat výrobní linku na munici ráže 30 mm v areálu zbrojovky Giraitė v okrese Kaunas.
Německá skupina obranného průmyslu Rheinmetall mezitím plánuje investovat více než 180 milionů eur do továrny na dělostřeleckou munici ráže 155 mm v okrese Radviliškis.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse