Polsko začalo nacvičovat scénář možné invaze Ruska a Běloruska

16. 10. 2024

čas čtení 3 minuty
V Polsku byla zahájena cvičení v rámci národního programu odstrašení a obrany "Východní štít" (Tarcza Wschód), jehož cílem je ochrana země před možnou invazí Ruska a Běloruska. Účastní se jich premiér Donald Tusk a ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz.

Manévry zahrnují několik fází. Za prvé,na cvičišti v Orzyszi na severovýchodě země budou testovány obranné struktury. Zejména se plánuje testování betonových ježků (typ protitankové překážky - pozn. KD), protitankových příkopů a minových polí.

Účastníci cvičení budou pracovat na detekci nepřítele, obsazení obranného prostoru, stažení pozorovacího stanoviště, navázání palebného kontaktu, evakuaci poškozené techniky a podobně. Za tímto účelem armáda zinscenuje překročení polských hranic nepřítelem, což bude zahrnovat simulovanou dělostřeleckou palbu a pokus o překonání protitankových příkopů a betonových překážek.

Tusk řekl, že program Východního štítu "vážně začíná". Zdůraznil, že se jedná o společnou obrannou iniciativu s pobaltskými zeměmi (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a Finskem, a slíbil, že v blízké budoucnosti bude v Bruselu diskutovat o otázce jejího spolufinancování. "Jsem rád, že... s námi Britové spolupracují také na projektu Východního štítu, Američané jsou připraveni," dodal Tusk s tím, že program je pro Polsko prioritou a je "navržen na roky".

Usnesení o zahájení projektu Východní štít, na jehož realizaci bylo v letech 2024-28 vyčleněno 10 miliard zlotých (2,5 miliardy dolarů), přijala Rada ministrů 10. června. Podle komuniké "má vláda v úmyslu vytvořit komplexní obrannou infrastrukturu na východním křídle NATO, aby čelila hrozbám z Běloruska a Ruska". Tusk zdůraznil, že vzhledem ke strategické poloze Polska je země "zodpovědná za bezpečnost Evropy".

V rámci projektu se plánuje posílení protiraketové obrany na hranicích, včetně rozmístění detekčních, varovných a sledovacích systémů založených na síti základnových stanic, dále vytvoření logistických uzlů, sítě bunkrů pro raketové systémy a rozvoje infrastruktury pro boj s drony.

Program také omezí mobilitu nepřátelské armády a zároveň poskytne větší svobodu jednání a možnost přežití vlastních jednotek. Samostatným bodem je ochrana civilního obyvatelstva, která má být posílena výstavbou krytů z lehkých nebo prefabrikovaných konstrukcí, podzemních skladů vojenské techniky a rozšiřováním obranných zón.

Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk na začátku října uvedl, že výstavba prvních prvků Východního štítu začne ve zrychleném režimu do konce letošního roku na severních a východních hranicích země. V nadcházejících měsících úřady také nakoupí těžkou techniku v hodnotě 600 milionů zlotých (více než 150 milionů dolarů) na posílení ženistů a ženijních jednotek, které připraví hranici k obraně.

V červenci polský prezident Andrzej Duda připustil válku s Ruskem v případě porážky Ukrajiny. "Pokud se nepostavíme ruskému imperialismu a neztupíme krutou čepel (ruského prezidenta Vladimira) Putina, pak bude toto nenasytné monstrum útočit dál a dál," řekl Duda. Podle něj Severoatlantická aliance "musí být tak silná, že nedává smysl, aby na ni někdo zaútočil". Zdůraznil, že ostatní členové NATO sdílejí stejný názor.

Zdroj v polštině: ZDE

1
Vytisknout
1639

Diskuse

Obsah vydání | 18. 10. 2024