Izraelský ministr financí Smotrich: "Záměrně nechat umřít hladem dva miliony Palestinců je morální, ale svět nám to nedovolí"

6. 8. 2024

čas čtení 2 minuty
 
Krajně pravicový izraelský ministr na pravicové konferenci prohlásil, že současný návrh dohody s Hamásem "vrátí jen několik zajatců a zpečetí osud většiny z nich".

Izraelský ministr financí Bezalel Smotrich v pondělí prohlásil, že vyhladovět dva miliony Gazanů "k smrti" je možná "správné a morální", dokud nebudou propuštěni izraelští rukojmí držení v Gaze, ale "svět nám to nedovolí".



 
V projevu k rozhodnutí Izraele povolit vstup humanitární pomoci do Gazy na výroční konferenci v Katifu krajně pravicový zákonodárce uvedl, že dohoda s Hamásem by ohrozila Izrael a znamenala by návrat jen několika rukojmích.

"Máme odpovědnost, chceme rukojmí přivést zpět, ale dohoda by vrátila jen několik zajatců a zpečetila by osud většiny z nich, kteří zůstanou v zajetí v Gaze," řekl Smotrich.

"Podle mého názoru existuje šance přivést je všechny zpět," dodal s tím, že dohoda, která je v současné době na stole, ohrožuje bezpečnost Izraele, "pošpiňuje válečné úspěchy" a umožňuje Hamásu rychle se regenerovat.

Smotrich poté zaútočil na izraelské demonstranty, kteří naléhají na vládu, aby dosáhla dohody o rukojmích, a označil je za "nezodpovědné lidi, kteří po celé měsíce oslabují izraelskou pozici a útočí na vládu a jejího vůdce a armádu bezohlednými demonstracemi, požadujícími dohodu 'teď' a 'za každou cenu'".

S odkazem na dohodu o rukojmích z loňského listopadu Smotrich řekl, že to nebyla dobrá dohoda, ale že ji podpořil, protože byla "za [tehdejších] okolností rozumná". Řekl, že Izrael byl v té době "jednotný, odhodlaný, agresivní; IDF jednaly rázně. Hamás byl pod tlakem, aby na chvíli zvedl hlavu nad vodu, a uzavřel dobrou dohodu," řekl.

Smotrichovy výroky navazují na podobné, které pronesl v dubnu, kdy vyzval k "totálnímu zničení" gazanských měst Rafáh, Dajr al-Bala a Nusejrát. "Neexistují žádná polovičatá opatření," řekl předtím, než citoval biblický verš, který se v lednu objevil v žalobě Jihoafrické republiky proti Izraeli ohledně genocidy u Mezinárodního soudního dvora poté, co se na něj krátce po vypuknutí války odvolal premiér Netanjahu: "Vymažeš památku Amáleka z pod nebes."

1
Vytisknout
2777

Diskuse

Obsah vydání | 9. 8. 2024