Maďarsku kvůli vízům pro Rusy navrhli dočasné vyloučení ze schengenského prostoru

7. 8. 2024

čas čtení 2 minuty
Evropský parlament navrhl pozastavit účast Maďarska v schengenském prostoru poté, co se Budapešť rozhodla uvolnit vízovou povinnost pro občany Ruska a Běloruska. Dopis s takovým požadavkem podepsala skupina 70 europoslanců.

"Vyzýváme Evropskou komisi, aby přijala naléhavá opatření k prošetření rozhodnutí Maďarska, protože by mohlo představovat mezeru v zákoně a potenciálně ohrozit celkové fungování schengenského prostoru a jeho roli jako bezpečného prostoru pro občany," uvádí se v dokumentu.

Pokud maďarská vláda odmítne změnit svou vízovou politiku, pak by Evropská komise a všechny země EU "měly zpochybnit maďarskou přítomnost v schengenském prostoru zavedením nových opatření na ochranu evropských občanů, včetně nových kontrol na maďarských hranicích," uvádí se v dopise.

Na začátku července Maďarsko zařadilo Rusy a Bělorusy do programu "národní karty", který umožní získat práci v jakémkoli odvětví, přestěhovat se s rodinou a získat povolení k trvalému pobytu v zemi za tři roky. Jak poznamenala Deutsche Welle, stalo se tak po setkání premiéra republiky Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě.

Předtím byl program dostupný pouze občanům Ukrajiny a Srbska. Kromě Ruska a Běloruska byl rozšířen o dalších šest zemí: Bosnu a Hercegovinu, Moldavsko, Severní Makedonii a Černou Horu. Na jaře maďarská vláda oznámila, že očekává přijetí asi 65 tisíc gastarbeiterů s rodinami.

Národní průkaz se vydává na dva roky a lze jej prodloužit na neomezeno donekonečna - k tomu nemusíte skládat zkoušku ze znalostí maďarské kultury. Držitelé tohoto dokladu mají navíc povolen vstup do země bez bezpečnostních kontrol. Z tohoto důvodu se sousedé Maďarska obávají, že ruští špioni a sabotéři zaplaví Evropu pod rouškou gastarbeiterů.

Poté co se Putin rozhodl zahájit na Ukrajině totální válku, řada evropských zemí skutečně uzavřela vstup Rusům. Učinily tak zejména Lotyšsko, Litva, Estonsko, Polsko, Finsko a Česká republika. Některé země přestaly vydávat krátkodobá turistická víza, jiné umožňovaly Rusům vstup na své území i s již vydanými schengenskými vízy.

V červenci se Orbán vydal na "mírové turné", jehož cílem bylo přesvědčit Ukrajinu, aby jednala s Ruskem o ukončení války. Jeho součástí byly návštěvy Kyjeva, Moskvy, Pekingu a Washingtonu. Iniciativa nenašla podporu mezi evropskými zeměmi, naopak Maďarsku bylo nabídnuto vystoupení z EU, aby mohlo vstoupit do vojenské aliance s Ruskem.

Zdroj v angličtině: ZDE

2
Vytisknout
2277

Diskuse

Obsah vydání | 9. 8. 2024