V Paříži se hraje o všechno

7. 8. 2024

čas čtení 3 minuty

Vítejte zpět, čtenáři! Vracíme se po třítýdenní letní přestávce na severu s novou energií, abychom vám přinášeli každodenní lidskoprávní zpravodajství, píše Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch.

Stejně jako mnozí z vás jsem poslední dny strávil sledováním olympijských her v televizi - nejprve velkolepého, i když smutně promočeného zahajovacího ceremoniálu v Paříži, a pak samotných událostí, kdy jsem se vzrušeně snažil přijít na kloub pravidlům sportů, jako je judo a drezúra. Obvykle se o sport příliš nezajímám, ani nejsem vlajkonoš, ale olympiáda má zvláštní způsob, jak z nás všech udělat fanoušky.

Vrátit se k práci však znamená vnímat olympijské a paralympijské hry jako příležitost zaměřit pozornost na vládu hostitelské země a její stav lidských práv, v tomto případě na Francii.

 

Ačkoli neřadíme země od špatné po horší, lze říci, že někteří nedávní hostitelé mega sportovních akcí - řekněme Čína, Rusko nebo Saúdská Arábie - představují závažnější problémy v oblasti lidských práv než Francie. Přesto to sotva omlouvá výsledky francouzské vlády a ve skutečnosti má Francie několik vážných problémů. Stav lidských práv ve Francii se skutečně zhoršuje.

Ve Francii dochází k erozi právního státu a země čelí stále většímu omezování základních svobod, včetně omezování svobody projevu, práva na pokojný protest a svobody sdružování. Například...

V prosinci 2023 přijali francouzští zákonodárci imigrační zákon, který francouzské organizace občanské společnosti široce kritizují jako nejrepresivnější imigrační legislativu, jaká kdy byla přijata.

Nový francouzský zákon o masovém sledování "olympijských her" je prvním svého druhu v Evropské unii, který výslovně legalizuje používání kontroverzního, algoritmem řízeného kamerového sledování, jež představuje riziko diskriminace rasových menšin na hrách.

A pak je tu francouzský zákaz nošení hidžábu při sportu. Mnoho francouzských sportovních orgánů omezuje hráčky a hráče v nošení pokrývek hlavy. V důsledku toho nemohou tisíce žen a dívek ve Francii hrát mnoho sportů, včetně fotbalu, basketbalu, juda, boxu, volejbalu a badmintonu.

Tyto a další nedávné kroky jsou důsledkem politických snah podnítit ve Francii nesnášenlivost a následně z ní těžit. Je to smutně ironické vzhledem k tomu, že slogan pro Paříž 2024 zní "Ouvrons grand les Jeux" neboli "Hry dokořán", což má ukázat, že tyto olympijské hry budou inkluzivnější, otevřenější a rovnoprávnější.

Jednou z pozitivních zpráv je, že většina francouzských voličů v nedávných parlamentních volbách rozhodně odmítla vládu krajní pravice, čímž odsunula hrozbu ještě hlubší nesnášenlivosti, která vede k ještě rychlejšímu zhoršování lidských práv.

Je však stěží uklidňující tvrdit, že situace ve Francii není tak špatná, jak by mohla být, když by měla být ve skutečnosti mnohem lepší, než je.

0
Vytisknout
2337

Diskuse

Obsah vydání | 9. 8. 2024