Rodina Ayşenury Eygi požaduje nezávislé vyšetřování smrti na Západním břehu Jordánu

8. 9. 2024

čas čtení 3 minuty


Rodina Američanky tureckého původu zastřelené během protestu proti izraelským osadám upozorňuje, že izraelské vyšetřování „není dostatečné"


Rodina Američanky tureckého původu, která byla zastřelena při demonstraci proti izraelským osadám na okupovaném Západním břehu Jordánu, požaduje nezávislé vyšetřování její smrti.

Šestadvacetiletá Ayşenur Ezgi Eygi byla „střelena do hlavy“, když se v pátek účastnila demonstrace v Beitě na Západním břehu Jordánu, uvedl úřad OSN pro práva.

„Její přítomnost v našem životě byla zbytečně, nezákonně a násilně odňata izraelskou armádou,“ uvedla rodina Eygiové v prohlášení.

 

„Občanka USA Ayşenur pokojně hájila spravedlnost, když byla zabita kulkou, která podle videozáznamu vyšla od izraelského vojenského střelce.

„Vyzýváme prezidenta [Joea] Bidena, viceprezidentku [Kamalu] Harrisovou a ministra zahraničí [Antonyho] Blinkena, aby nařídili nezávislé vyšetřování nezákonného zabití občanky USA a zajistili plnou odpovědnost viníků.“

Izraelská armáda uvedla, že její síly „odpověděly palbou vůči hlavnímu podněcovateli násilné činnosti, který na síly házel kamení a představoval pro ně hrozbu“ během protestu.

Eygi byla členem Mezinárodního hnutí solidarity (ISM), propalestinské organizace, a podle ISM se v pátek v Beitě účastnila týdenní demonstrace proti izraelským osadám.

Skupina v sobotu odmítla tvrzení, že aktivisté ISM házeli kamení na izraelské síly, jako „nepravdivé“ a uvedla, že demonstrace byla pokojná.

„Ayşenur se nacházela více než 200 metrů od místa, kde byli izraelští vojáci, a v minutách před jejím zastřelením tam nedošlo k žádným střetům,“ uvedla ISM.

V posledních letech propalestinští demonstranti často pořádají týdenní protesty proti osadě Eviatar s výhledem na Beitu, kterou podporují krajně pravicoví izraelští ministři.

Během pátečního protestu byla Eygi střelena do hlavy, jak uvedl úřad OSN pro práva a nemocnice Rafidia, kde byla prohlášena za mrtvou.

Turecko uvedlo, že byla zabita „izraelskými okupačními vojáky“, přičemž prezident země Recep Tayyip Erdogan odsoudil izraelský čin jako „barbarský“.

Washington ji označil za „tragickou“ událost a naléhal na svého blízkého spojence Izrael, aby ji vyšetřil.

Její rodina však požaduje nezávislé vyšetřování.

„Vzhledem k okolnostem Ayşenuřina zabití není izraelské vyšetřování adekvátní,“ uvedla její rodina.

Záběry agentury AFP v sobotu ukázaly Eygiino tělo zabalené v modré látce, uložené v márnici vedle těla dospívající dívky, která byla předchozího dne zabita při jiném incidentu na Západním břehu Jordánu.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že palestinská dívka byla zastřelena „okupačními (izraelskými) kulkami“ v Karjutu nedaleko Bejty.

V sobotu guvernér Nábulusu Ghassan Daghlas obvinil ze zabití izraelské síly.

„Obě byly zabity stejnými kulkami ... Stejnými kulkami,“ řekl s odkazem na izraelské síly.

„Vyzýváme mezinárodní společenství, aby zastavilo šílenou válku proti Palestině. Kulky nerozlišují mezi aktivisty a palestinským dítětem,“ dodal.

Eygiina rodina uvedla, že se vždy zasazovala o „ukončení násilí proti palestinskému lidu“.

Izraelské osady na Západním břehu Jordánu - kde žije asi 490 000 lidí - jsou podle mezinárodního práva nelegální.

Od 7. října, kdy Hamás zaútočil na Izrael, což vyvolalo válku v Gaze, zabili izraelští vojáci nebo osadníci podle palestinského ministerstva zdravotnictví na Západním břehu nejméně 662 Palestinců.

Podle izraelských představitelů bylo ve stejném období při palestinských útocích zabito nejméně 23 Izraelců, včetně příslušníků bezpečnostních sil.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1193

Diskuse

Obsah vydání | 10. 9. 2024