Vzestup AfD: Mnoho lidí v Německu zvažuje, že se kvůli vzestupu AfD odstěhuje

6. 9. 2024

čas čtení 3 minuty

Podle studie politický vzestup AfD děsí mnoho lidí v Německu - a mohl by vést k emigraci
, píše německý list Die Zeit.

Značná část obyvatel Německa uvažuje o odchodu ze své spolkové země - nebo dokonce o emigraci - kvůli politickému posílení AfD. Takové jsou závěry krátké studie, kterou provedlo Německé centrum pro výzkum integrace a migrace (DeZIM) ve spolupráci s vědci z Lipské univerzity, Vysoké školy aplikovaných věd v Magdeburgu-Stendalu a Univerzity v Bielefeldu. Podle této studie lidé s migračním pozadím obzvláště často uvažují o odchodu ze své spolkové země nebo z Německa.

 

Pro účely krátké studie s názvem Odmítání, strach a migrační plány: sociální důsledky vzestupu AfD provedli výzkumníci v březnu 2024 - krátce po odhalení investigativního média Correctiv o setkání pravicových extremistů, členů AfD a dalších příslušníků krajně pravicového spektra ve vile v Postupimi - průzkum mezi 3 000 lidmi po celém Německu. Není jasné, do jaké míry se názory respondentů změnily po volebních úspěších AfD v evropských volbách a zemských volbách v Sasku a Durynsku.
 
Téměř každý desátý člověk s migrační historií má konkrétní plány na emigraci

Podle průzkumu téměř každý čtvrtý člověk s migrační minulostí alespoň hypoteticky uvažuje o odchodu z Německa. Mezi respondenty bez migrační minulosti to uvedl více než každý desátý (11,7 %). Podíl respondentů s migračním pozadím, kteří uvedli, že již mají konkrétní plány, činil 9,3 procenta. To se týká pouze 1,9 procenta respondentů bez migračního zázemí. 

U otázky týkající se případných plánů na přestěhování do jiných spolkových zemí jsou čísla vyšší. Podle průzkumu více než třetina (33,8 procenta) respondentů s migračním zázemím uvažuje o přestěhování do jiné spolkové země, pokud bude AfD v jejich spolkové zemi u vlády. Z těchto respondentů má konkrétní plány 12,5 procenta, přičemž zvláště často se k těmto plánům hlásí lidé z arabských zemí (24,1 procenta) a evropských zemí mimo EU (15,3 procenta). Mezi respondenty bez migračního zázemí o stěhování uvažuje téměř každý sedmý (14,2 procenta), přičemž konkrétní plány má jen malá část (3,4 procenta).

Výzkumník vidí ohrožení hospodářství ve východním Německu

Autoři studie varují před zničujícími důsledky pro regiony, v nichž AfD dosahuje silných výsledků. „Pokud téměř každý pátý člověk uvažuje o tom, že v případě vítězství AfD opustí svou spolkovou zemi, znamená to ztrátu znalostí, odbornosti a ekonomické kapacity, se kterou se zejména východní Německo téměř nedokáže vyrovnat,“ říká Gert Pickel, profesor sociologie církve a náboženství na univerzitě v Lipsku. „Navíc by bylo prakticky nemožné přilákat s takovou image kvalifikovanou pracovní sílu.“

Také sociální psycholog z Bielefeldu Andreas Zick považuje výsledky průzkumu za důkaz rozdělení společnosti. „V jasném kontrastu ke všem ostatním demografickým a politickým skupinám mají sympatizanti AfD tendenci souhlasit s radikálně pravicovým konceptem 'remigrace', jehož cílem je masové přesídlování lidí.“ Tato nálada vyvolává u jinak smýšlejících strach a myšlenky na emigraci.

Podrobnosti v němčině ZDE

0
Vytisknout
2074

Diskuse

Obsah vydání | 10. 9. 2024