Izraelské síly se po desetidenním nájezdu stahují z okupovaného města Džanin na Západním břehu Jordánu
6. 9. 2024
Podle palestinských médií bylo při operaci zabito 21 lidí, izraelské nálety pokračují i na dalších místech okupovaného Západního břehu Jordánu
Izraelské síly se stáhly z okupovaného města Džanin na Západním břehu Jordánu, informuje palestinská tisková agentura Wafa po desetidenní razii, při níž bylo podle palestinského ministerstva zdravotnictví zabito 21 lidí.
Svědek agentury Reuters uvedl, že izraelské síly po sobě zanechaly rozsáhlé škody na infrastruktuře.
Palestinské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení na Facebooku obvinilo Izrael, že přenáší na okupovaný Západní břeh Jordánu své brutální ničení a devastaci v pásmu Gazy, o čemž svědčí situace ve městech Dženin a Tulkarm a v tamních uprchlických táborech.
Izraelské nálety na jiných místech Západního břehu pokračovaly, informovala Al-Džazíra, mimo jiné ve vesnici Husan západně od Betléma, kde byla střepinami izraelské střelby zraněna dvacetiletá žena, která se snažila zavřít okno.
Izraelské síly rovněž provedly zásah ve vesnici Bejt Tamar východně od Betléma a v uprchlickém táboře Balata východně od Nábulusu, kde byl šrapnelem zraněn 30letý Palestinec.
Izraelští osadníci podporovaní vojáky mezitím zaútočili na palestinské vesnice Khader Kayed Bani Odeh a Khader Shahada Bani Odeh v severním údolí Jordánu, informovala katarská vysílací společnost.
Podle palestinských zdravotnických úřadů bylo během desetidenní izraelské operace, která je největší v této oblasti od roku 2002, na celém okupovaném Západním břehu Jordánu zabito nejméně 39 Palestinců a 140 jich bylo zraněno. Většina mrtvých byli ozbrojení bojovníci, ale zahynulo i několik nezúčastněných civilistů, včetně 16leté dívky. Zahynul také jeden izraelský voják.
Lékařská charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) uvedla, že od začátku „nedávných izraelských vpádů“ byla nucena pozastavit svou činnost v okupovaných městech Džanin a Tulkarem na Západním břehu Jordánu, a obvinila izraelskou armádu z „opakovaných útoků“ na zdravotnické pracovníky, sanitky a zdravotnická zařízení. Ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že izraelské síly způsobily „rozsáhlé škody na silniční infrastruktuře, elektrických sítích a dodávkách vody“.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtek uvedl, že je povinností Izraele i palestinské islamistické skupiny Hamás říci ano ve zbývajících otázkách, aby bylo dosaženo dohody o příměří v Gaze, která v průběhu měsíců narážela na překážky při jednáních. „Podle toho, co jsem viděl, je 90 % dohodnuto, ale zbývá několik kritických otázek,“ včetně takzvaného filadelfského koridoru na jižním okraji pásma Gazy hraničícího s Egyptem, řekl Blinken na tiskovém brífinku na Haiti.
Od 7. října bylo při izraelské vojenské ofenzivě v pásmu Gazy zabito nejméně 40 878 Palestinců a 94 454 jich bylo zraněno, uvedlo ve čtvrtek v prohlášení ministerstvo zdravotnictví tohoto území. Toto číslo nezahrnuje tisíce lidí pohřbených pod troskami ani ty, kteří zemřeli na léčitelné nemoci a onemocnění, ale kvůli izraelskému zničení zdravotnického systému se nemohli dostat k odpovídající zdravotní péči.
Podle zdravotníků v Gaze bylo při izraelském náletu, který zasáhl stanový tábor uvnitř areálu nemocnice al-Aksá, kde hledali útočiště vysídlenci, zabito pět Palestinců. Izraelská armáda prohlásila, že nálet zasáhl velitelské středisko používané Hamásem a Islámským džihádem.
Diskuse