Do náruče Tálibanu
6. 9. 2024
čas čtení
3 minuty
Poprvé od převzetí moci Tálibanem v roce 2021 vyhostila německá vláda lidi do Afghánistánu - minulý týden jich bylo 28 v prvním letu, upozorňuje lidskoprávní organizace Human Rights Watch, ve svém dnešním komentáři.
Jak rozsáhle zdokumentovala organizace Human Rights Watch a další organizace, situace v oblasti lidských práv v Afghánistánu je katastrofální.
Německé
spolkové ministerstvo vnitra, které deportace organizovalo, však před
krizí zřejmě zavírá oči. „Afghánští státní příslušníci, z nichž všichni
byli odsouzení pachatelé trestných činů, neměli právo v Německu zůstat,“
uvedl mluvčí vlády.
Tito lidé jsou posíláni zpět do Afghánistánu ovládaného Talibanem,
který je známý hrubým porušováním lidských práv, do země, kde jsou lidé
veřejně bičováni a ženy jsou z velké části vymazány z veřejného života.
Situace je tak špatná, že OSN konstatovala, že by nikdo neměl být do Afghánistánu vrácen.
Deportace přišly týden poté, co se Syřan přiznal ke smrtícímu útoku nožem v Solingenu, a jen několik dní před zemskými volbami, které se konaly minulou neděli v Durynsku a Sasku. Muž byl určen k deportaci poté, co byla zamítnuta jeho žádost o azyl.
Oba faktory dohromady vyvolaly vášnivou politickou debatu o azylových a deportačních předpisech v zemi. Otevřený rasismus odhalený v těchto rozhovorech, který pracuje ve prospěch krajní pravice, je hluboce znepokojující.
Vzhledem k rostoucímu počtu nenávistných projevů a útoků na rasově odlišné osoby, včetně migrantů, kancléř Scholz vyhrožuje, že i nadále bude prosazovat tvrdší migrační politiku a zintenzivní deportace, a to i do Sýrie a Afghánistánu. Deportačním letem minulý pátek vláda svůj slib splnila.
Podobně se vyjádřila i opozice. Předseda parlamentní frakce CDU Friedrich Merz hovořil o „národním stavu nouze“ a vyzval k všeobecnému zákazu přijímání osob ze Sýrie a Afghánistánu.
Spolkový zmocněnec pro migraci Joachim Stamp dnes dokonce hovořil o možnosti deportace migrantů do Rwandy.
Nyní by již mělo být jasné - i německé vládě - že vzdát se základních hodnot kvůli potenciálním krátkodobým politickým ziskům není vítězná ani obhajitelná strategie.
Demokratický princip právního státu by navíc měl znamenat také dodržování mezinárodního práva.
V Afghánistánu dochází k mimosoudním popravám, násilným zmizením a mučení. Nikdo tam není v bezpečí.
Nikdo by neměl být bez ohledu na spáchané zločiny deportován na místo, kde mu hrozí závažné porušování lidských práv. Německá vláda by to měla vědět lépe.
1160
Diskuse