YouTube omezí přístup teenagerů k videím o jejich váze a tělesné kondici

5. 9. 2024

čas čtení 2 minuty
 
YouTube zajistí, aby algoritmy neprosazovaly podobný obsah u mladých diváků, přestože to neporušuje směrnice


YouTube přestane teenagerům doporučovat videa, která idealizují určitou úroveň kondice, tělesnou váhu nebo tělesné rysy, poté, co odborníci varovali, že takový obsah může být při opakovaném sledování škodlivý.

Platforma bude i nadále umožňovat sledování videí osobám ve věku 13 až 17 let, ale její algoritmy nebudou následně tlačit mladé uživatele do „králičích nor“ s  materiály ohoto druhu

YouTube uvedl, že takový materiál neporušuje jeho předpisy, ale že jeho opakované sledování by mohlo ovlivnit pohodu některých uživatelů.

 

Globální vedoucí oddělení zdraví YouTube, Dr. Garth Graham, uvedl:  „V době, kdy si dospívající vytvářejí představy o tom, kdo jsou, a o svých vlastních standardech, by opakovaná konzumace materiálu s idealizovanými standardy, který začíná utvářet nerealistický vnitřní standard, mohla u některých vést k vytvoření negativního přesvědčení o sobě samých.“

YouTube uvedl, že odborníci z jeho poradního výboru pro mládež a rodiny doporučili, že některé kategorie, které mohou být „neškodné“ jako jedno video, mohou být „problematické“ při opakovaném sledování.

Nové pokyny, které byly nyní zavedeny ve Spojeném království a po celém světě, se vztahují na materiál, který: idealizuje některé fyzické rysy oproti jiným, například zkrášlovací postupy pro zeštíhlení nosu; idealizuje kondici nebo tělesnou hmotnost, například cvičební postupy, které podporují snahu o určitý vzhled; nebo podporuje sociální agresi, například fyzické zastrašování.

YouTube již nebude opakovaně doporučovat tato témata teenagerům, kteří zaregistrovali svůj věk na platformě jako přihlášení uživatelé. Tento bezpečnostní rámec byl již zaveden v USA.

„Vyšší frekvence materiálu, který idealizuje nezdravé normy nebo chování, může zdůrazňovat potenciálně problematická sdělení - a tato sdělení mohou ovlivnit to, jak někteří dospívající vnímají sami sebe,“ uvedla Allison Briscoe-Smithová, lékařka a poradkyně YouTube. „Ochranné zábrany“ mohou dospívajícím pomoci udržet si zdravé vzorce, protože se přirozeně porovnávají s ostatními a zjišťují, jak se chtějí ve světě projevovat.“

Ve Velké Británii nově zavedený zákon o bezpečnosti na internetu vyžaduje, aby technologické společnosti chránily děti před škodlivým materiálem a také aby zvážily, jak mohou jejich algoritmy vystavit osoby mladší 18 let škodlivému materiálu. Zákon odkazuje na schopnost algoritmů způsobit škodu tím, že dítěti v krátkém časovém úseku předají velké množství obsahu, a vyžaduje, aby technologické společnosti posoudily všechna rizika, která by takové algoritmy mohly pro děti představovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1994

Diskuse

Obsah vydání | 10. 9. 2024