
„Teď je na řadě Netanjahu“: Filipínský prezident Duterte byl zatčen na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu za zločiny proti lidskosti
13. 3. 2025
„Zatčení Duterteho na základě zatykače ICC ukazuje, že podezřelí z nejhorších zločinů, včetně vládních představitelů, mohou a budou čelit spravedlnosti,“ uvedl jeden z obhájců lidských práv.
V úterý byl bývalý filipínský prezident Rodrigo Duterte zatčen místními úřady na mezinárodním letišti v Manile poté, co na něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač obviňující ho ze zločinů proti lidskosti. Zpráva o jeho zatčení přiměla některé pozorovatele, aby vyzvali k zatčení dalšího veřejného činitele, který čelí obvinění ICC : Benjamina Netanjahua, píše na webu Commondreams Eloise Goldsmith.
Podle deníku New York Times bude Duterteho případ pro soud představovat zkoušku . V uplynulých šesti měsících vydal ICC zatykač na Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Gallanta a Min Aung Hlainga, šéfa vojenské junty v Myanmaru.
Trita Parsi, výkonný viceprezident Quincyho institutu, v reakci na tuto zprávu napsal: „Možná budou Netanjahu a Gallant další na řadě...“. Danny Shaw, profesor na City University of New York, zveřejnil video s Duterteho zatčením a zeptal se: „Proč nezatknou Netanjahua?“.
Wim Zwijnenburg, vedoucí projektu nizozemské mírové organizace PAX, napsal: „Teď zatkněte Netanjahua“.
V úterý večer byl Duterte posazen do letadla, které mělo namířeno do Haagu, kde sídlí soud, uvedl deník Times, který se odvolává na dvě osoby obeznámené se situací.
ICC obvinil Duterteho ze zločinů proti lidskosti v době, kdy byl prezidentem a kdy byl starostou města Davao. Během svého působení ve funkci prezidenta v letech 2016 až 2022 provedly Duterteho bezpečnostní složky tisíce vražd, které jeho vláda označila za případy související s drogami. Organizace Human Rights Watch ve své zprávě z roku 2017 popsala jeho „válku proti drogám“ jako fakticky „kampaň mimosoudních poprav v chudých oblastech Manily a dalších městských oblastech“. Podle této skupiny zabili příslušníci filipínské národní policie a neidentifikovaní „mstitelé“ od začátku jeho funkčního období do vydání zprávy Human Rights Watch více než 7 000 lidí.
V roce 2017 si Duterte vysloužil pochvalu od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který mu podle tehdejších zpráv v telefonickém rozhovoru řekl, že odvádí „neuvěřitelnou práci v oblasti drogové problematiky“.
„Duterteho zatčení na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu je nadějným znamením pro oběti na Filipínách i mimo ně. Ukazuje, že podezřelí pachatelé nejhorších zločinů, včetně vládních představitelů, mohou čelit a budou čelit spravedlnosti, ať už se nacházejí kdekoli na světě,“ uvedla v úterním prohlášení Agnes Callamardová, generální tajemnice skupiny pro lidská práva Amnesty International,. „V době, kdy příliš mnoho vlád neplní své závazky vůči Mezinárodnímu trestnímu soudu, zatímco jiné vlády útočí na mezinárodní soudy nebo je sankcionují, je Duterteho zatčení obrovským momentem pro sílu mezinárodního práva.“
Duterteho bývalý hlavní právní poradce a prezidentův mluvčí Salvador Panelo uvedl, že „ICC nemá na Filipínách žádnou jurisdikci“, mimo jiné proto, že „země v roce 2018 vystoupila z ICC“, jak se uvádí v příspěvku na sociálních sítích.
Podle deníku Times, soud tvrdí, že případ posuzuje pouze údajné zločiny z doby, kdy země ještě byla součástí soudu
Podle kopie zatykače, kterou získaly Timesy, tři soudci ICC uvedli, že se domnívají, že Duterte „je zodpovědný za zabíjení v drogové válce, k němuž došlo v době, kdy byl prezidentem a starostou Davaa, a že existují rozumné důvody domnívat se, že tyto útoky byly ‚rozsáhlé i systematické‘“.
Sama vláda v roce 2022 uvedla, že během Duterteho války proti drogám, která začala v roce 2016, bylo zabito více než 6 200 „osob podezřelých z drogové závislosti“. Skupiny na ochranu práv uvádějí celkový počet mrtvých mnohem vyšší, v řádu desítek tisíc, uvádí PBS.
Celý text v anglickém originále ZDE
Diskuse