Afghánistán: Vyloučení žen ze zdravotnických oborů škol ohrožuje budoucnost lékařské péče

6. 12. 2024

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva Lékařů bez hranic

·       Zákaz studia žen na školách se zdravotnickým zaměřením, který nedávno oznámily afghánské autority, bude mít dalekosáhlé důsledky pro zdraví žen v zemi.

·       Jedná se o další krok, který vede k odstraňování žen z veřejného života i budování jejich profesní kariéry.

·       Nedostatečný počet zdravotnic již nyní ovlivňuje dostupnost lékařské péče v zemi, zejména kvůli tomu, že nemocniční oddělení jsou genderově oddělená.

·       Nová nařízení zásadně omezí přístup žen ke kvalitní zdravotní péči.


 

„Bez vzdělaných zdravotnic neexistuje systém zdravotní péče. V Lékařích bez hranic tvoří polovinu našeho zdravotnického personálu právě ženy. Rozhodnutí zakázat jim studium zdravotnických oborů je ještě více vyloučí jak ze vzdělávacího, tak i zdravotnického systému,“ říká Mickael Le Paih, zástupce Lékařů bez hranic v Afghánistánu.

V Afghánistánu jsou potřeby ve zdravotnictví obrovské, a pro jejich řešení je třeba vyškolit více afghánských zdravotnic, proto musí mít ženy přístup ke vzdělání. Omezení, jež byla zavedena v letech 2021, 2022 a 2024, značně snižují počty budoucího zdravotnického personálu, které zastupují ženy.

V Chóstu, jedné z nejvytíženějších porodnic Lékařů bez hranic na světě, je již nyní velmi náročné obsadit všechny potřebné pozice – včetně porodních asistentek a gynekoložek – přitom ženský personál je pro porodnice nezbytný.

Od ledna do června 2024 asistovali Lékaři bez hranic u 22 300 porodů. „Pokud dívky nebudou moci navštěvovat střední školy a studovat na lékařských univerzitních fakultách nebo zdravotnických školách, kdo se do budoucna postará o afghánské ženy? Aby byly základní služby dostupné všem pohlavím, musí je rovněž všechna pohlaví poskytovat,“ pokračuje Le Paih.

Lékaři bez hranic se v Afghánistánu i nadále snaží pomáhat všem, kteří potřebují lékařskou péči, a zasazují se o to, aby ženy měly přístup k lékařskému vzdělání i vzdělání obecně.

Organizace provozuje šest projektů v Hílmandu, Kundúzu, Herátu, Chóstu, Kandaháru a Bamjánu, přičemž se zaměřuje zejména na poskytování sekundární zdravotní péče. V roce 2023 zajistily týmy organizace více než 132 600 ambulantních konzultací, 96 000 hospitalizací, 383 600 konzultací na pohotovosti, 15 200 chirurgických zákroků a asistovaly u 45 260 porodů. V ambulantních výživových centrech léčbu započalo 10 500 pacientů a 12 500 jich bylo přímo v nemocnicích hospitalizováno.

0
Vytisknout
1404

Diskuse

Obsah vydání | 10. 12. 2024