Sýrie: Týmy civilní obrany vyšetřují skryté podzemní cely v děsivé Asadově věznici

9. 12. 2024

čas čtení 10 minut
 
„Až do dneška jsem neviděl slunce,“ říká propuštěný vězeň


Na pozadí rychlého povstání, které zachvátilo Sýrii a vedlo ke svržení prezidenta Asada, byly propuštěny desítky tisíc lidí držených v tamních věznicích, informuje agentura Associated Press.

Mezi propuštěnými, kteří získali kontrolu nad povstaleckými silami, byl i vězeň Bašár Barhúm, 63letý spisovatel, který měl být v neděli popraven.

„Až do dneška jsem neviděl slunce,“ řekl poté, co se nevěřícně procházel ulicemi Damašku. „Místo toho, abych byl zítra mrtvý, díky Bohu, mi Bůh dal novou chuť do života.“

Videa široce sdílená na sociálních sítích ukazovala desítky vězňů, kteří po propuštění povstalců běželi slavit, někteří bosí a jiní jen málo oblečení.

Syrské věznice jsou nechvalně známé svými drsnými podmínkami. Mučení je systematické, konstatují  skupiny na ochranu lidských práv, informátoři a bývalí vězni. Ve více než dvou desítkách zařízení provozovaných syrskou rozvědkou i na dalších místech byly zaznamenány tajné popravy.

Nechvalně proslulá syrská věznice Sednaja


S pádem brutálního režimu Bašára Asada se otevřely dveře nechvalně proslulých věznic v zemi, včetně zařízení Sednaja, které je popisováno jako „lidská jatka“.

Po celé zemi se z cel vyhrnuli vězni, zmatení a jásající.

Není však jasné, zda jsou všichni zadržení na svobodě.

Od začátku krize v Sýrii v roce 2011 se věznice Sednaja, která se nachází asi 30 kilometrů od hlavního města, stala konečnou stanicí jak pro pokojné odpůrce úřadů, tak pro vojenský personál podezřelý z opozice vůči režimu.

V pondělí syrské síly civilní obrany Bílé přilby uvedly, že vyšetřují tvrzení o „skrytých podzemních celách“ ve věznici, v nichž by podle svědectví přeživších mohou být zadržováni další vězni.

Bílé přilby uvedly, že nasadily pět specializovaných záchranných týmů, které se skládají z pátracích a záchranných jednotek, specialistů na vylamování zdí, posádek na otevírání železných dveří, jednotek vycvičených psů a zdravotníků, uvedla skupina v příspěvku na Twitteru.

 

Izrael prohlásil, že provedl nálety na „strategické zbraňové systémy“ uvnitř Sýrie a že operace pozemních jednotek na syrském území byly „omezeným, dočasným“ krokem, zatímco Kreml uvedl, že Vladimír Putin osobně udělil Bašáru Asadovi azyl.

V projevu v Jeruzalémě izraelský ministr zahraničí Gideon Saar uvedl, že „jediným naším zájmem je bezpečnost Izraele a jeho občanů ... proto jsme zaútočili na strategické zbraňové systémy, jako jsou například zbývající chemické zbraně nebo rakety dlouhého doletu a rakety, aby se nedostaly do rukou extremistů“.

Již dříve izraelská armáda zveřejnila fotografie jednotek IDF operujících v oblasti hory Hermon, která se nachází severovýchodně od Golanských výšin, sporného území, které Izrael zabral Sýrii v roce 1967 a jednostranně anektoval v roce 1981.


Írán otevřel přímou komunikační linku se členy nového syrského vedení,
uvedl podle agentury Reuters vysoký íránský představitel ve snaze „zabránit nepřátelské trajektorii“ mezi zeměmi.

„Toto zapojení je klíčové pro stabilizaci vztahů a zamezení dalšímu regionálnímu napětí,“ uvedl podle agentury jeden z úředníků.

Yavne, které se nachází na pobřeží jižního Izraele, severně od Ašdodu a pásma Gazy, bylo údajně zasaženo dronem.

V prohlášení izraelská armáda nejprve uvedla, že „byla přijata hlášení týkající se podezřelého leteckého cíle, který dopadl v oblasti Yavne. Nebyly spuštěny žádné sirény.“

Později prostřednictvím svého oficiálního kanálu Telegram dodala, že „bezpilotní letoun, který pravděpodobně pochází z Jemenu, dopadl v oblasti Yavne. K dnešnímu dni nejsou hlášena žádná zranění“.

IDF uvedla, že incident je předmětem prověřování.

Izraelský ministr zahraničí: Údery uvnitř Sýrie jsou zaměřeny na „strategické zbraňové systé
my“.

Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar na tiskovém brífinku v Jeruzalémě označil invazi své země do Sýrie za „omezený, dočasný“ krok a uvedl, že letecké údery provedené IDF byly zaměřeny na „strategické zbraňové systémy“.

Izrael zabral Golanské výšiny Sýrii v roce 1967 a v roce 1981 je jednostranně anektoval. Izraelská armáda dnese zveřejnila fotografie jednotek IDF operujících dále uvnitř syrského území, v oblasti hory Hermon.

Podle listu The Times of Israel Saar poté, co Izrael zaútočil leteckými údery na místa uvnitř Sýrie, řekl: „Jediným naším zájmem je bezpečnost Izraele a jeho občanů ... proto jsme zaútočili na strategické zbraňové systémy, jako jsou například zbývající chemické zbraně nebo rakety dlouhého doletu a rakety, aby se nedostaly do rukou extremistů.“

izrael bombardováním cizích zemí drsně porušuje všechny mezinárodní úmluvy.


Podle agentury Reuters Jean-Noël Barrot, který nadále působí jako francouzský ministr zahraničí, zatímco země sestavuje novou vládu, v rozhlase prohlásil, že pád režimu Bašára Asada v Sýrii je pro Rusko ohromující porážkou, a uvedl, že Francie v nejbližší době vyšle do Damašku zvláštního diplomatického vyslance.



Palestinská tisková agentura Wafa oznámila, že jeden z jejích zpravodajů a fotograf byli zraněni při útoku izraelských bezpečnostních sil ve vesnici Al-Walaja severozápadně od Betléma na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, když izraelské bezpečnostní síly prováděly demolici dvou palestinských domů.



Libanonská národní tisková agentura oznámila, že při izraelském útoku na vozidlo v Bint Jbeilu byla zabita jedna osoba a zraněni dva vojáci na armádním kontrolním stanovišti.



Izraelská média informují, že ministr obrany Israel Katz nařídil izraelské armádě, aby udeřila na cíle uvnitř Sýrie, včetně „raket země-vzduch, systémů protivzdušné obrany, raket země-země, řízených střel, raket dlouhého doletu a raket na pobřeží-moře“. Izrael tím drsně porušuje mezinárodní úmluvy.

V prohlášení nedávno jmenovaný ministr uvedl, že nařídil armádě vytvořit „bezpečnostní zónu bez těžkých strategických zbraní a teroristické infrastruktury“.


V ranním rozhovoru pro Sky News ve Spojeném království vysoký britský ministr Pat McFadden naznačil, že Británie může zvážit změnu statusu hnutí Haját Tahrír aš-Šám, které Spojené království v současné době označuje za zakázanou teroristickou skupinu.

Řekl: „Budeme o tom uvažovat. A myslím, že to bude částečně záviset na tom, co se stane.“

Britská vláda zakázala hnutí Haját Tahrír aš-Šám   v květnu 2017 jako alternativní název pro al-Káidu.


Syrští protivládní povstalci prohlásili, že svrhli prezidenta Bašára Asada poté, co v neděli převzali kontrolu nad Damaškem, čímž po více než 13 letech občanské války překvapivě ukončili desetiletí autokratické vlády jeho rodiny.

Svržený syrský prezident je nyní podle kremelského zdroje v Rusku, kde mu byl z „humanitárních důvodů“ udělen azyl.


Rada bezpečnosti OSN se v pondělí odpoledne sejde na mimořádném zasedání za zavřenými dveřmi k Sýrii v souvislosti s útěkem svrženého prezidenta ze země.

Tisíce Syřanů se po této zprávě shromáždily v evropských městech, mávaly vlajkami a jen stěží ovládaly radost z Asadova pádu.
Podobné oslavy byly k vidění také na syrských velvyslanectvích, včetně malajsijského hlavního města Kuala Lumpur.

Ozbrojení povstalci projíždí městy po celé Sýrii a vrhali se do otevřených vazebních zařízení, kde bylo podle odhadů skupin na ochranu práv od roku 2011 považováno za nezvěstné nebo násilně zmizelé rukou státu nejméně 100 000 lidí.
Patřila k nim i vojenská věznice Sednaja, zařízení nechvalně proslulé jako místo obzvláště brutálních a ponižujících metod mučení.

Generální tajemník OSN António Guterres v neděli ocenil konec „diktátorského režimu“ v Sýrii a vyzval zemi, aby se zaměřila na obnovu.

Joe Biden uvedl, že náhlý pád syrské vlády je „zásadním aktem spravedlnosti“ po desetiletích represí, ale že pro Blízký východ je to „okamžik rizika a nejistoty“. Centrální velení USA uvedlo, že jeho síly v neděli provedly desítky leteckých úderů na cíle Islámského státu v centrální Sýrii.

Americký prezident rovněž uvedl, že věří, že pohřešovaný americký novinář Austin Tice, který zmizel před 12 lety poblíž syrského hlavního města, je naživu a „myslíme si, že ho můžeme dostat zpět“.

Velitel povstalců Abú Mohammed al-Džolání v prohlášení přečteném v syrské státní televizi uvedl, že není prostor pro návrat zpět.
„Budoucnost je naše,“ uvedl ve svém prohlášení. Al-Džolání, velitel Haját Tahrír aš-Šám (HTS), údajně prohlásil, že všechny státní instituce zůstanou pod dohledem al-Asadova premiéra, dokud nebudou oficiálně předány.

Izraelská armáda vydala varování pro pět měst na jihu Sýrie a vyzvala obyvatele, aby „až do odvolání“ zůstali doma kvůli probíhajícím bojům v oblasti.

Arabské státy se budou snažit odvrátit hrozbu opětovného rozpoutání syrské občanské války tím, že zahájí otevřený dialog se všemi silami na místě, aby zajistily, že případné změny budou zahrnovat všechny Syřany bez ohledu na etnickou příslušnost, uvedlo katarské ministerstvo zahraničí.

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1537

Diskuse

Obsah vydání | 12. 12. 2024