Všem v severní Gaze hrozí bezprostřední nebezpečí smrti, varuje šéfka Unicefu. (Fialova vláda to podporuje!)
3. 11. 2024
Všem obyvatelům severní Gazy hrozí „bezprostřední nebezpečí smrti“, varuje Unicef
Šéfka dětské agentury OSN (Unicef) Catherine Russellová varovala, že celá palestinská populace v severní části Gazy je vystavena „bezprostřednímu riziku“ smrti v důsledku nemocí, hladomoru nebo „pokračujícího bombardování“ izraelskou armádou.
Ve včerejším prohlášení Russellová uvedla, že jen za posledních 48 hodin bylo zabito více než 50 dětí v Džabalíji, největším z osmi historických uprchlických táborů v Gaze, kde smrtící izraelské nálety zničily dvě obytné budovy ukrývající stovky lidí.
Izrael v říjnu přísně omezil přísun pomoci do Gazy a vpustil do ní jen asi třetinu humanitární pomoci, která tam přišla v předchozím měsíci.
Russellová uvedla: „V souladu s mezinárodním humanitárním právem musí být vždy chráněni civilisté a civilní objekty, včetně obytných budov, a také humanitární pracovníci a jejich vozidla.
Příkazy k vysídlení nebo evakuaci neumožňují žádné straně konfliktu považovat všechny osoby nebo objekty v oblasti za vojenské cíle; nezbavují ji ani povinnosti rozlišovat mezi vojenskými a civilními cíli, být přiměřený a přijmout veškerá možná opatření při útocích.
Přesto jsou tyto zásady stále znovu a znovu porušovány, což má za následek, že desetitisíce dětí jsou zabity, zraněny a zbaveny základních služeb potřebných k přežití.
Útoky na civilisty, včetně humanitárních pracovníků, a na zbytky civilních zařízení a infrastruktury v Gaze musí skončit.
Její komentáře přicházejí v době, kdy palestinská tisková agentura Wafa dnes ráno oznámila, že při izraelských náletech, jejichž cílem byly dva domy v Džabalíji a Bejt Lahíji, rovněž na severu Gazy, a také v jižním městě Rafáh, zahynulo nejméně devět Palestinců.
Dr. Hussam Abu Safiya, ředitel nemocnice Kamal Adwan:
„Po celou noc docházelo k nepřetržitému bombardování a ostřelování budov v okolí nemocnice Kamal Adwan a v oblasti Al Yemen Al Saeed.
Výbuchy způsobily značné škody a zasáhly i samotnou nemocnici Kamal Adwan.
Téměř všechny dveře byly vylomeny a většina oken je rozbitá. Mezi pacienty nemocnice Kamal Adwan to vyvolalo pocit strachu a hrůzy a situace bohužel stále pokračuje.
Nepřijali jsme žádný zdravotnický personál a po prověření této záležitosti jsme byli informováni, že armáda odmítla povolit vstup jakémukoli specializovanému zdravotnickému personálu do severní Gazy.
Kromě toho nepovolila vstup žádným sanitním vozidlům. To svědčí o záměrném vyhrocení humanitární situace, která je i nadále zoufalá.
V současné době máme 120 pacientů, z nichž téměř všichni potřebují urgentní operaci. Bohužel nejsme schopni poskytnout jakoukoli pomoc a naléhavě potřebujeme zvýšit tlak na mezinárodní společenství, aby pomohlo zdravotnickému systému plnit jeho povinnosti v souladu se zavedenými humanitárními zákony.
Nežádáme o nic nad rámec tohoto požadavku. Jsme zde proto, abychom poskytovali humanitární služby našim lidem, zraněným a těm, kteří potřebují pomoc, a chceme i nadále dělat svou práci.“
- Americké bombardéry B-52 dorazily na Blízký východ, potvrdila americká armáda. „Strategické bombardéry B-52 Stratofortress z 5. bombardovacího křídla letecké základny Minot dorazily do oblasti odpovědnosti Centrálního velitelství USA,“ uvedlo vojenské velitelství pro Blízký východ a okolní země v příspěvku na sociálních sítích. USA - největší dodavatel zbraní a diplomatický spojenec Izraele - v pátek večer oznámily, že na Blízký východ posílají bombardéry, stíhací a tankovací letouny a torpédoborce protiraketové obrany. „Pokud Írán, jeho partneři nebo jeho zmocněnci využijí tohoto okamžiku k útoku na americký personál nebo zájmy v regionu, Spojené státy přijmou veškerá opatření nezbytná k obraně našeho lidu,“ uvedl mluvčí Pentagonu generálmajor Pat Ryder.
- Izraelská armáda uvedla, že z Libanonu bylo na sever Izraele vypáleno asi 10 raket poté, co se v oblasti Haifského zálivu a Galileje rozezněly sirény pro letecký poplach. Některé z raket byly zachyceny, zatímco jiné dopadly na otevřené prostranství. Bezprostředně nebyly hlášeny žádné případy zranění.
- Izraelská armáda v noci zahájila sérii náletů na jižní Libanon, včetně města Zawtar al-Šarkíja v okrese Nabatieh.
- Izraelské námořní síly zajaly na severu Libanonu vysokého představitele Hizballáhu, uvedl v sobotu izraelský vojenský představitel. Jedná se zřejmě o libanonského námořního kapitána. Libanonské úřady protestovali, že to byl civilní námořník a že je zcela nepřípustné, aby cizí země páchala nájezdy na její území.
- Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Chameneí vydal následující prohlášení k vojenské podpoře Izraele ze strany USA v souvislosti s jeho smrtícími válkami v Gaze a Libanonu: „Probíhající události v Libanonu a Gaze měly za poslední rok za následek mučednickou smrt 50 000 lidí, většinou žen a dětí... USA, které o sobě tvrdí, že jsou obhájcem lidských práv, tyto zločiny podporují a podílejí se na nich. Plány a použité zbraně pocházejí z USA.“
Dr. Munir al-Boursh, generální ředitel ministerstva zdravotnictví v Gaze, sdělil agentuře Associated Press, že kvadrokoptéra zasáhla kliniku Sheikh Radwan ve městě Gaza v sobotu brzy odpoledne, jen několik minut poté, co zdravotnické zařízení opustila delegace OSN.
Světová zdravotnická organizace (WHO) a Unicef vyjádřily znepokojení nad zprávami, že klinika byla zasažena během očkovací akce.
Rosalia Bollenová, mluvčí Unicefu, řekla: „Zprávy o tomto útoku jsou o to znepokojivější, že klinika Sheikh Radwan je jedním ze zdravotnických míst, kde mohou rodiče nechat očkovat své děti.
K nedělnímu útoku došlo v době, kdy stále platila humanitární přestávka, přestože bylo ujištěno, že přestávka bude dodržována od 6 do 16 hodin
Kampaň proti dětské obrně byla zahájena 1. září poté, co WHO v srpnu potvrdila částečné ochrnutí dítěte virem dětské obrny typu 2, což byl první takový případ na území za posledních 25 let.
První kolo očkovací kampaně na začátku září úspěšně zasáhlo 559 000 dětí mladších 10 let. Vakcíny mohly být podány díky místním „humanitárním přestávkám“ v bojích v Gaze, na kterých se dohodl Izrael a palestinské skupiny (zatímco v některých oblastech Gazy se tyto dočasné přestávky obecně dodržovaly, v jiných byly hlášeny izraelské letecké údery, při nichž byli zabíjeni Palestinci).
V sobotu začala druhá fáze akce, která byla minulý měsíc odložena kvůli neustávajícím izraelským leteckým útokům v severní Gaze, masovému vysídlování Palestinců a nedostatečnému přístupu do oblasti.
Bangladéšský dělník, 31letý Mohammad Nizam, byl v sobotu odpoledne zabit při leteckém útoku v Libanonu, uvedlo dhácké ministerstvo zahraničí.
Nizam byl zabit při náletu, když se cestou do práce v Bejrútu zastavil v kavárně, uvedl bangladéšský velvyslanec v Libanonu Javed Tanveer Khan.
Mohmmad Jalaluddin uvedl, že jeho mladší bratr Nizam žil v Bejrútu více než deset let a nebyl mezi přibližně 1 800 Bangladéšany, kteří se zaregistrovali k evakuačnímu letu domů.
„Chceme ho pohřbít v domě našich předků a nyní čekáme na odpověď vlády,“ řekl Jalaluddin agentuře AFP.
Vysoký úředník bangladéšského ministerstva zahraničí Šáh Mohammad Tanvír Monsúr však uvedl, že je náročné zajistit let do Bejrútu.
Monsur uvedl: „Vzhledem k probíhající válce se z Libanonu do Bangladéše téměř nelétá. Je stále obtížnější repatriovat naše občany, kteří se přihlásili k návratu domů.
Diskuse