Tálibán 2.0 ztrácí kontrolu nad Afghánistánem

6. 11. 2024

čas čtení 8 minut
Ozbrojené skupiny odporu zabíjejí členy Tálibánu, odpalují bomby a vyvolávají nestabilitu, zatímco se země přiklání zpět k občanské válce, píše Chris Fitzgerald.

Afghánský Tálibán čelí rostoucí opozici vůči své tříleté pokonfliktní vládě a rostoucím hrozbám, jež nahlodávají stabilitu, kterou se někdejší povstalecká skupina snažila národu vnutit.

Nedávno se zdálo, že islamistický režim je na koni, když oslavil třetí výročí svého druhého působení u moci vojenskou přehlídkou, na níž byly předvedeny bojové letouny a zbraně zabavené poté, co se koalice vedená USA v chaosu v srpnu 2021 stáhla.

Za oslavami a vojenským předváděním se však Tálibán potýká se silnými výzvami na několika frontách. Klíčové je, že Tálibán zcela selhal při ovládnutí džihádistické skupiny Islámský stát Chorásán (IS-K), která usiluje o vytvoření chalífátu v jižní a střední Asii.

IS-K byl odpovědný za smrtící útok před kábulským letištěm dne 26. srpna 2021, při němž zahynulo 170 Afghánců a 13 příslušníků amerického vojenského personálu uprostřed chaotického stahování západních sil.

IS-K pokračuje v provádění destabilizujících teroristických útoků, včetně lednového útoku na čtvrť Hazára v Dašt-e-Barči v Kábulu, střelby, která zabila šest členů šíitské menšiny v mešitě v Herátu na konci dubna a vraždy tří španělských turistů v Bamjánu v květnu.

Mnozí také podezřívají IS-K, že je zodpovědný za explozi, která zranila 11 lidí na přeplněném tržišti v Kábulu.

IS-K nabírá na síle. Organizace spojených národů v červnu varovala, že verbuje nespokojené členy Tálibánu a údajně se infiltrovala do Generálního ředitelství zpravodajských služeb (GDI) Tálibánu a na vládní ministerstva, jak bylo vidět při červencovém zatčení 20 členů GDI kvůli podezření z napojení na tuto teroristickou skupinu.

Tálibánské touze po mezinárodní legitimitě se IS-K vysmívá a obviňuje režim z podbízení se Západu, což je poselství, které rezonuje u mnoha nespokojených Afghánců.

Neschopnost režimu porazit IS-K zároveň způsobila, že se v očích mnoha Afghánců jeví jako slabý, protože nedokáže zajistit stabilitu a bezpečnost, kterou slíbil, když se vrátil k moci.

Ozbrojený odpor sílí i jinde, přičemž protitálibánská skupina Afghánská fronta svobody (AFF) – vedená bývalým generálem Jasínem Zijáulem – je stále více povzbuzována k provádění útoků na síly Tálibánu po celé zemi.

Za posledních čtrnáct dní provedla AFF více než 15 útoků na Tálibán v sedmi provinciích, včetně útoku na vojenský komplex v provincii Fardžáb, při němž zahynuli dva bojovníci Tálibánu, a raketového útoku na vojenskou část kábulského letiště.

AFF také 18. října zaútočila na ministerstvo vnitra Tálibánu v Kábulu, zabila čtyři bojovníky Tálibánu a vydala prohlášení, že "rozbíjí falešnou iluzi o bezpečnosti Tálibánu".

AFF spolupracuje s Frontou národního odporu Afghánistánu (NRF), kterou vede Ahmad Masúd, syn protisovětského vojenského vůdce a afghánského hrdiny Ahmada Šáha Masúda.

NRF také získávají větší sebedůvěru, když 24. října provedla dva útoky v Kábulu a Fardžábu, při nichž bylo zabito šest bojovníků Tálibánu, zatímco 22. října operaci v provincii Farah, při níž byl zabit jeden člen Tálibánu.

Podle všeho sebevědomí těchto protitálibánských skupin stoupá. AFF využila třetího výročí návratu Tálibánu k výzvě k lepší "jednotě, soudržnosti a sjednocení" mezi všemi protitálibánskými skupinami, zatímco válečný magnát Abdul Rašíd Dóstum nedávno vyzval exilovou vládu, aby s podporou mezinárodního společenství svrhla Tálibán.

Tálibán sice v současné době stále převyšuje opozici, ale na mezinárodní scéně postrádá legitimitu, což je patrné z přetrvávajícího odmítání OSN předat mu afghánské křeslo ve Valném shromáždění, což je pro režim přetrvávajícím ponižováním.

Sousední Indie a Čína využily summitu BRICS k tomu, aby vyzvaly Tálibán, aby zlepšil své zacházení se ženami a bezpečnostní situaci v zemi, než bude režim uznán.

Dokud bude Tálibán postrádat mezinárodní legitimitu, bude mezi povzbuzenými skupinami odporu vypadat slabě. Pokud se mezinárodní společenství rozhodne tento odpor financovat a vyzbrojovat – podobně jako v roce 2001 podporovalo protitálibánské skupiny –, mohl by se Tálibán dostat do skutečných problémů.

Režim reaguje zdvojnásobením své brutality. Tálibán vytvořil nové společenské napětí nedávným výnosem zakazujícím zobrazování živých tvorů. Videa a fotografie v televizi, počítačích a mobilních telefonech jsou zakázány, přičemž mediální společnosti jsou nyní nuceny vysílat pouze zvukové televizní programy. Stalo se tak poté, co Tálibán loni zakázal hudbu.

Tálibán se nadále zaměřuje na novináře a občanskou společnost, od roku 2021 zatkl a zadržel 141 novinářů, uvádí skupina Reportéři bez hranic, která hájí svobodu tisku.

To zahrnuje zatčení tří rozhlasových novinářů v provincii Chóst za vysílání hudby a přijímání telefonátů od posluchaček a zákaz mediálních společností Noor TV a Barya TV za nerespektování "národních a islámských hodnot" v dubnu. Amnesty International uvedla, že občanská společnost byla pod vládou Tálibánu "rozbita".

Pro ženy je kontrola Tálibánu nad jejich životy téměř úplná, téměř všem je upíráno vzdělání nebo práce ve většině sektorů. Poté, co Tálibán zakázal ženám vstup do kosmetických salonů a národních parků, zavedl nový zákon o morálce, který zavádí přísná omezení na vzhled, chování a pohyb žen, a zašel tak daleko, že ženám zakázal spolu mluvit.

Násilí na ženách je také rozšířené, režim nyní používá kamenování jako trest a genderově podmíněné násilí je na denním pořádku. OSN prohlásila situaci žen v Afghánistánu za "nejhorší na světě".

Rostoucí represe Tálibánu vyvolávají nový odpor běžných Afghánců, včetně pokusu o atentát na představitele Tálibánu za bílého dne v provincii Herát.

Běžné se staly i jemnější formy protestů, které lze vidět na protestu starších Afghánců před ministerstvem financí Tálibánu kvůli nevyplaceným mzdám a pochodech a kampaních žen a dívek na sociálních sítích kvůli pokračujícímu útlaku, kterému čelí.

Dokonce i bývalý prezident Hamíd Karzáí riskoval hněv Tálibánu, když nedávno promluvil o potřebě zrušit zákaz vzdělávání žen.

Kritici tvrdí, že Tálibán musí pochopit, že brutalita a strach nejsou náhražkou dobrého vládnutí a že míra útlaku Afghánců je omezená. Odpor bude tím silnější, čím více bude Tálibán zasahovat.

Během americké okupace řekl velitel Tálibánu svým věznitelům "vy máte hodinky, my máme čas", což byl odkaz na křehkost moci v Afghánistánu, kde místní vládci a cizí impéria po staletí přicházeli a odcházeli. Je to Tálibán, který je nyní závislý na hodinách - a čas jeho vlády se možná krátí.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1415

Diskuse

Obsah vydání | 7. 11. 2024