Oligarchický populismus je evidentní trend
7. 11. 2024
čas čtení
4 minuty
Pár bodů:
1.
Oligarchický populismus je evidentní trend. V USA si Musk, Peter Thiel
a crypto bros pořídili oranžovýho klauna, vycpali mu klaunský boty
miliardama a nechali ho šaškovat na svejch online platformách. Byl to
cirkus, bylo to jako sledovat medvěda s mrkví zaraženou v prdeli jezdit
na motorce, publikum v lóžích se pohoršovalo, ale diváci na galeriích se
bavili. A těch bylo mnohem víc. Babiš za rok v Česku zopakuje to samý, píše Kryštof Pavelka.
2. Postpravdivá doba už není termín z oboru mediálních teoriií, ale žitá realita. Trump (Babiš, Fico, Orbán…) můžou říct jakoukoliv píčovinu, udělat cokoliv, ráno tvrdit že planeta je placatá a večer, že Židi pomocí vesmírnejch lejzrů na oběžný dráze zeměkoule způsobují homosexualizaci veverek a na jejich popularitu to bude mít nulový dopad. A zatímco novináři, vědci a intelektuálové lítaj jak hadr na holi, snaží se tu záplavu nekončících kokotin factcheckovat, vyvracet a korigovat, lid se jim směje: Lol, liberálové ubulený, čumte, jak si vás Donald (Andrej/Robert/Viktor) maže na chleba.
3. Účet ale nakonec vždycky přijde. Amerika má teď nejsilnější ekonomiku na světě, nikdo se z covidu nevyhrabal líp, než Státy. Donaldova slibovaná politika vysokých celních tarifů, zvyšování daní střední třídě a daňových úlev pro jeho miliardářský kamarády sejme americký hospodářský růst rychlejš, než stačíš říct recese. Netvrdím to já, ale 23 držitelů Nobelovy ceny za ekonomii, který v otevřeným dopise označili před volbami Trumpovy plány za katastrofální. Cca za tři roky budou na CNN a v New York Times kolovat srdceryvný reportáže o zchudlých rázovitých vesničanech z Pensylvánie, co už nemaj ani na naftu do traktoru. Reportéři se budou tvářit účastně, místo aby popravdě řekli: Lol, přestaňte bulet, máte přesně co jste chtěli. Už se to stalo, když working class v Anglii zjistila, že Brexit, pro který hlasovala, asi nebyl nejlepší nápad.
4. Internetová éra a nové digitální platformy zjevně prospívají autokratům a diktaturám, zatímco erodují demokracie. Čínský komouše ani rusáky Telegram či TikTok netrápí, umí si je zkrotit. V Americe dostal MAGA kult na hraní Muskem totálně odbržděný Twitter a příležitost využil na sto procent.
5. V mladé a nejmladší generaci se otevřela ideová trhlina mezi pohlavími. Napříč Západem existuje v demografii mužů do 35 let obří skupina maníků, kteří vyrostli na moudrech Joe Rogana, Andrewa Tatea, českýho Turka, Vávry a podobných lumenů. Kyberprostor je plnej proroků, kteří se “nebojí mluvit pravdu a říkat věci tak jak jsou”. Což je politicky korektní výraz pro situaci, kdy kdejakej pologramotnej vošoust sedí s třema dalšíma případama v podcast studiu, melou co jim huba na jazyk přinese, občas přidají nějaký moudro z činkárny a na závěr nabídnou svým posluchačům výhodnou koupi zázračný vodičky, po který jim zaručeně povyroste pták i bicáky. Tyhle troubové i jejich posluchači a diváci se sice prsí “že fakta se nezajímají o tvoje pocity” a neustále se vzájemně utvrzujou, jak jsou alfa, chad, based a redpilled, realita je ale taková, že mladý holky napříč Západem jsou teď jako celek ta racionálnější, s vědou a fakty pracující společenská skupina. Alfa boys se proto na internetu věnují hromadnýmu pláči, že je nechce nikdo prcat, a vzájemně se virtuálně mazlí po zádech, že za to může feminismus. Fantazírojou o budoucnosti, kdy je doma budou čekat poddajný a poslušný kočičky s napečeným koláčem a pusinkou připravenou k blowjobu. Věřej, že tuhle budoucnost jim dodaj lidi typu Trumpa. Že by možná bylo produktivnější přestat bejt nesnesitelný, ukvičený a hysterický sráči, to jim na mysl nepřijde.
Historický úspěch Donalda Trumpa je indikátor. Globální Západ je v nejhorší společenský kondici od konce Studený války. Protivníci to vidí a masivně přitápí pod kotlem, za potlesku (a adekvátního volebního chování) nemalý, v případě USA teď dokonce většinový části obyvatel zemí Západu. A dříve nebo později zkusí otevřenou konfrontaci.
2205
Diskuse