Americké ministerstvo zahraničí propouští ruské a ukrajinské analytiky

18. 7. 2025

čas čtení 2 minuty
Nedávné masové propouštění na americkém ministerstvu zahraničí se týkalo několika vedoucích analytiků zpravodajské divize ministerstva, kteří se zaměřovali na Rusko a Ukrajinu, informovaly 15. července New York Times (NYT) s odvoláním na bývalé a současné představitele.

Tento krok přichází uprostřed měnícího se přístupu prezidenta Donalda Trumpa k ukončení totální ruské invaze na Ukrajinu, která nyní probíhá již čtvrtým rokem, píše Martin Fornusek.

Asi 1 350 zaměstnanců ministerstva zahraničí bylo 13. července propuštěno, což je teprve poslední krok v úsilí Trumpovy administrativy snížit velikost federální byrokracie.

Zůstává nejasné, kolik analytiků z Úřadu pro zpravodajství a výzkum (INR) ministerstva bylo propuštěno a oddělení si ponechává několik zaměstnanců se zaměřením na Rusko a Ukrajinu.

Bývalí úředníci kritizovali propouštění v rámci úřadu, přičemž bývalá úřednice ministerstva zahraničí Ellen McCarthy je označila za "krátkozraké" a za zásah do "kritických schopností USA v přesně nesprávný čas".

Americký ministr zahraničí Marco Rubio prezentoval propouštění ve svém ministerstvu jako "velmi promyšlený krok k reorganizaci ministerstva zahraničí tak, aby bylo efektivnější a soustředěnější".

INR zaměstnává zpravodajské analytiky, kteří pomáhají informovat americkou diplomacii. Podle NYT bylo vyhazov důsledkem sloučení dvou kanceláří v rámci úřadu.

Trumpovy škrty v civilní pracovní síle a rozpočtu již měly dopad na americkou podporu Ukrajině, přičemž několik iniciativ bylo uzavřeno a agentury zrušeny.

Trumpova administrativa snížila financování iniciativy se sídlem na Yaleově univerzitě, která sleduje ruské únosy ukrajinských dětí, uzavřela USAID, hlavní americkou agenturu zahraniční pomoci, která poskytovala miliardy na multisektorovou podporu Ukrajině, ukončila podporu programů vyšetřujících ruské válečné zločiny a další.

Americký prezident také váhal se schválením další vojenské pomoci pro Ukrajinu a místo toho upřednostňoval mírovou dohodu mezi Kyjevem a Moskvou a zároveň naléhal na evropské spojence, aby na sebe vzali větší břemeno.

Zatímco Moskva nadále odmítá návrhy na příměří a stupňuje letecké útoky na Ukrajinu, zdá se, že Trump upravuje svůj postoj a souhlasí s poskytnutím amerických zbraní Kyjevu prostřednictvím NATO, za předpokladu, že je zaplatí evropští partneři.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
253

Diskuse

Obsah vydání | 18. 7. 2025