Írán zpřísňuje zákony o hidžábu, zatímco odpor žen roste

6. 12. 2024

čas čtení 4 minuty
Íránský parlament schválil nový zákon o hidžábu, jenž ukládá přísné pokuty ženám, které porušují pravidla oblékání. Tento krok přichází uprostřed rostoucího vzdoru a protestů po smrti Mahsy Amíníové, píše Youhanna Najdi.

Íránský parlament schválil takzvaný zákon o hidžábu a cudnosti, který nařizuje ženám nosit hidžáb a zavádí přísné tresty pro ty, které ho nenosí.

Od islámské revoluce v roce 1979 se od žen v Íránu vyžaduje, aby si na veřejnosti zakrývaly vlasy.

Stále více žen se rozhoduje nenosit hidžáby, zejména po smrti íránsko-kurdské ženy Jiny Mahsy Amíníové v policejní vazbě v roce 2022.

Dvaadvacetiletá žena byla zatčena íránskou mravnostní policií za údajné porušení přísných pravidel oblékání v zemi.

Smrt Amíníové vyvolala rozsáhlé protesty, vedené převážně ženami a školačkami, které volaly po politické změně. Inspirovala také hnutí "Ženy, život, svoboda", které zpochybnilo vynucování nařízení hidžábu ze strany úřadů.

Návrh zákona o hidžábu a cudnosti byl vypracován íránskou justicí na základě pokynů bývalého prezidenta Ebráhíma Raísího v reakci na rostoucí neochotu mnoha žen nosit hidžáb.

Co říká nový zákon?

Íránská média uvádějí, že legislativa ukládá pokuty až do výše 20 měsíců průměrného platu pro ženy, které nesprávně nosí hidžáb nebo se ho zcela vzdají na veřejnosti nebo na sociálních sítích.

Pokuty musí být zaplaceny do 10 dnů, v opačném případě budou porušovatelé čelit omezením přístupu k vládním službám, jako je vydávání nebo obnovování pasů, řidičských průkazů a povolení k výjezdu.

Mary Mohammadi, íránská politická analytička žijící v USA, řekla DW, že zákon má za cíl bránit ženám tím, že jejich boj bude příliš nákladný.

"Snaží se zabránit prosazování ženských požadavků, posílit morálku ideologických stoupenců režimu, vyčerpávat psychiku společnosti vytvářením všeobjímajících konfliktů v každodenním životě a oslabovat revoluční potenciál vedený ženami," uvedla.

Legislativa vyžaduje, aby instituce poskytly záznamy z kamerových systémů, které policii pomohou identifikovat odpůrce povinného hidžábu. Nedodržení bude mít za následek pokuty nebo propuštění úředníků orgánů.

Kriminalizuje také design nebo propagaci předmětů, jako je oblečení, sochy a hračky, které podporují "nahotu" nebo nezahalování.

Ministerstvo průmyslu, dolů a obchodu bylo pověřeno monitorováním výrobců a dodavatelů oděvů, aby se zajistilo, že oděvy jsou v souladu s legislativou týkající se hidžábu.

Pezeškjanovo dilema ohledně hidžábu

Zákon byl schválen zákonodárci čtyři měsíce po nástupu íránského prezidenta Masúda Pezeškjana.

Pezeškjan, který je obecně považován za spojence reformního hnutí, které se zasazuje o větší svobody a lepší vztahy se Západem, kritizoval během své volební kampaně přísné vymáhání pravidel hidžábu.

Mnoho Pezeškjanových příznivců doufalo, že jeho administrativa zmírní pravidla týkající se povinného hidžábu. Kritici však tvrdí, že povinné vymáhání hidžábu leží mimo přímou kontrolu vlády.

"V širším pohledu je neshoda ohledně jeho implementace mezi zastánci tvrdé linie v islámském parlamentu a takzvaným reformistickým Pezeškjanem ve vládě zinscenovanou ukázkou vnitřních režimních konfliktů ohledně zákona o povinném hidžábu," řekla Mohammadi.

Více než dva roky po smrti Mahsy Džiny Amíníové a navzdory zvýšeným hrozbám a dodatečným bezpečnostním kamerám ve městech se mnoho žen stále objevuje na veřejnosti bez hidžábu.

"V praxi íránské ženy samy vyloučily kompromis a toleranci ze svých možností a definovaly si pouze dvě cesty: Smrt nebo svobodu," řekla Mohammadi.

Co bude následovat?

Íránský parlament předal zákon Pezeškjanovi, aby jej podepsal, což je nutné, aby zákon vstoupil v platnost.

Podle ústavy země má prezident pravomoc odepřít oznámení příslušným úřadům, což účinně zdržuje jeho vymáhání.

Aktivisté a obhájci práv žen vyzvali Pezeškjana, aby využil své autority a zdržel se přijetí zákona.

Omezení a tlaky na ženy v Íránu přetrvávají, přičemž zákon dokonce zesiluje obavy mezi některými představiteli v Islámské republice.

Předpokládají, že opozice vůči této legislativě se rozšíří i mimo sociální média a potenciálně vyvolá novou vlnu pouličních protestů po celé zemi.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
990

Diskuse

Obsah vydání | 6. 12. 2024