Každá inteligentní země se snaží přilákat mladé inteligentní vědce ze zahraničí. Británie ne
19. 5. 2024 / Jan Čulík
To je Sunakově vládě ale jedno. Zakázala v poslední době zahraničním postgraduálním studentům, aby si do Británie přivezli své rodinné příslušníky! (totéž mimochodem zakázala zahraničím pracovníkům v britských sociálních službách, kteří nyní z Británie proto houfně odcházejí, přitom britské pečovatelské služby jsou na cizincích plně závislé!) a teď jich chce zakázat dosavadně platnou možnost zůstat v Británii po absolutoriu rok dva a pracovat tam.
Rishi Sunak čelí odporu svého kabinetu kvůli plánům na omezení zahraničních studentských víz
Rishi Sunak čelí vzpouře své vlády kvůli plánům na zrušení systému absolventských víz, který umožňuje zahraničním studentům žít a pracovat ve Velké Británii až dva roky po ukončení studia.
Downing Street pod tlakem části pravicové části své strany, která chce ukázat, že toryové jsou v otázce přistěhovalectví tvrdší než labouristé, zvažuje další omezení nebo dokonce zrušení programu pro absolventy, který lze podle některých názorů využít jako zadní vrátka pro vstup do Spojeného království.
Tento týden budou zveřejněny poslední čtvrtletní údaje o imigraci. Očekávané oznámení zvýšilo tlak na úřad premiéra, aby s blížícími se parlamentními volbami rozptýlila obavy z přetrvávajícího vysokého počtu přistěhovalců novým tvrdým přístupem.
Avšak vzhledem k tomu, že rektoři univerzit varují, že takový krok by mohl ohrozit budoucnost jejich institucí a poškodit místní ekonomiky, a podniky vyjadřují obavy ohledně dopadu na kvalifikaci a jejich schopnost přilákat zahraniční talenty, několik ministrů vlády je údajně proti tomuto kroku. Podle vládních zdrojů mezi ně patří ministryně školství Gillian Keeganová, ministr financí Jeremy Hunt a ministr zahraničí David Cameron.
Sunak se nyní ocitl v palbě mezi požadavky pravičáků, kteří usilují o post lídra toryů a chtějí ho odstranit z funkce , a umírněnějších konzervativců, kteří se obávají důsledků příklonu k pravici pro pověst strany a její volební šance.
Tlak na Sunaka, aby jednal v otázce studentských víz, přichází od potenciálních budoucích uchazečů o vedení strany, včetně bývalé ministryně vnitra Suelly Bravermanové. Nedávná zpráva bývalého ministra vnitra Roberta Jenricka, který je považován za dalšího potenciálního uchazeče o post lídra, a toryovského poslance Neila O'Briena pro Centrum pro politická studia vyzvala ke zrušení absolentských pracovních víz.
Na začátku letošního roku vláda zavedla přísnější pravidla, což znamená, že zahraniční studenti si již nemohou do této země přivést rodinné příslušníky, pokud se nejedná o postgraduální výzkumné kurzy a kurzy se stipendiem financovaným vládou. To již vedlo k poklesu počtu studentů.
Dr. Michael Spence, rektor University College London, uvedl, že další omezení mezinárodních studentských víz by bylo „mimořádným aktem národního sebepoškozování“.
„Jediná roční kohorta zahraničních studentů přináší Spojenému království ekonomický prospěch ve výši 37 miliard liber, což přímo pociťují místní podniky a komunity ve městech ve všech částech země,“ řekl.
„Hodnota našich zahraničních studentů však není jen ekonomická. Jsou to lidé, kteří se odhodlají k odvážnému kroku a cestují tisíce kilometrů po celém světě, aby získali prvotřídní vzdělání ve Spojeném království. Přinášejí své nápady a perspektivy a vytvářejí si k naší zemi hluboký vztah, který trvá ještě dlouho po jejich odjezdu.“
Nový průzkum společnosti Survation, který se zabýval postoji britské veřejnosti k navrhovaným omezením pro zahraniční studenty, ukazuje, že mnoho rodičů se domnívá, že povedou ke zvýšení poplatků pro anglické studenty.
Minulý týden vlastní tým nezávislých vládních poradců, Poradní výbor pro migraci, ve zprávě pro ministry nenašel „žádné důkazy“ o tom, že by byl tento systém zneužíván.
Diskuse