Koronavirus: Tisíce osob nakažených koronavirem zřejmě skončí s vážnou nemocí ledvin

16. 9. 2020Desetitisíce lidí nakažených koronavirem zřejmě budou potřebovat dialýzu nebo transplantaci ledvin. Experti varují, že dlouhodobé dopady covidu už nyní  způsobují "epidemii v primární zdravotnické péči".

Až 90 procent koronavirových pacientů přijatých do nemocnice trpí příznaky ještě o dva nebo tři měsíce později - nemohou dýchat, mají bolesti kloubů, trpí únavou a bolestmi na prsou - informovali vědci v úterý výbor pro vědu a techniku britské Horní sněmovny.

Donald O’Donoghue, lékař specialista na choroby ledvin z nemocnice v Salfordu upozornil, že hlavní znepokojení vyvolává poškození ledvin. Lékaři se domnívají, že virus útočí na ledviny přímo, ale ledviny jsou také poškozovány zánětem celého organismu, vyvolaného virem.
https://www.pwf.cz/
 
"Normálně končí tak dvacet procent pacientů na jednotkách intenzivní péče v situaci, kdy potřebují určitou formu dialýzy. Během covidu to stouplo na 40 procent - a 85 procent pacientů mělo poškození ledvin," konstatoval. "Není pochyb, že se to děje i v komunitě, asi do menší míry."

O’Donoghue uvedl, že není známo, u kolika z těchto pacientů vznikne vážná choroba ledvin, ale ty počty budou zřejmě vysoké. "Lehce by to mohly být desetitisíce další lidí vyžadujících dialýzu nebo transplantaci," zdůraznil. V Británii je v normálním roce přijato na dialýzu a pro transplantace ledvin asi 6500 lidí.

Tom Solomon, profesor neurologie na univerzitě v Liverpoolu, řekl ve výboru, že je nutno dělat daleko víc pro lidi, kteří přežili nákazu koronavirem. "Praktičtí lékaři mají nyní množství pacientů, u nichž přetrvávají problémy způsobené covidem, a potřebují je posílat ke specialistům, aby se zjistilo, co se děje." Dodal: "To je skutečně současná epidemieč v primární zdravotní péči."  

Chris Brightling, profesor plicního lékařství na univerzitě v Leicesteru, který vede studii Phosp-Covid zabývající se dlouhodobými dopady nákazy koronavirem, poukázal na to, že z výzkumu v Itálii vyplývá, jak rozsáhlé jsou trvalé důsledku koronavirové infekce.

"Z italských studií vyplývá, že když studujete lidi, kteří byli v nemocnici, o dva nebo tři měsíce později, jen 10-15 procent z nich nemá trvalé problémy," zdůraznil.

Brightling uvedl, že pilotní data ze skanů celého těla 50 pacientů, kteří jsou součástí studií Phos-Covid a C-MOre, dokazují širší fyziologický dopad  Covidu-19.

"Tyto studie poukázaly na koncové poškození ledvin, jater, plic, srdce a mozku. Tato poškození postihují dva měsíce po nákaze více než třetinu pacientů. Získáváme množství důkazů, že dochází k poškození četných orgánů nemocí, která zpočátku začíná jako plicní infekce."

Zatímco se většina současného výzkumu zabývá pacienty, kteří byli s nákazou covidem-19 v nemocnici, Brightling varoval, že dlouhodobé dopady, zejména únava a chronická bolest jsou pravděpodobné i u lidí, kteří mají "mírnější" formu nemoci.

"Někteří tito pacienti mohli mít zápal plic, s nímž nebyli v nemocnici, ale mnoho dalších zřejmě utrpělo oním širším zánětlivým dopadem, který pak postihuje velké množství orgánů v těle," řekl.

Brightling dodal, že zásadním problémem je, zda některé zdravotní problémy se budou během času zhoršovat, například poškození ledvin nebo začátek nové cukrovky. "To by bylo bezpochyby znepokojující u těch lidí, kteří nebyli v nemocnici," dodal.

Experti také v parlamentním výboru upozornili, že infekce covidem způsobuje i neurologické problémy, včetně mrtvic a zánětu mozku. Covid-19 také způsobuje duševní problémy nebo prohlubuje ty duševní nemoci, jimiž pacient už trpí.

Sebastian Brandner, profesor neurpatologie na University College v Londýně, zdůraznil, že je potřeba většího množství pitev, aby odborníci porozuměli tomu, jak covid postihuje centrální nervovou soustavu.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
0
Vytisknout
5272

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 22. 9. 2020