
Největší indická společnost začala hledat alternativu k ruské ropě
25. 7. 2025
Změna strategie se odehrává v situaci, kdy Spojené státy vyhrožují hlavním odběratelům ruské ropy 100 % cly a Evropská unie se snaží zastavit příliv ropných produktů z ní odvozených. Nová opatření západních zemí nutí kupce odmítnout spolupráci s ropnou rafinérskou společností Nayara Energy, ve které Rosněfť vlastní téměř polovinu akcií.
Lidé obeznámení s dovozními plány společnosti Reliance agentuře Bloomberg řekli, že společnost hledá příležitosti k diverzifikaci svých nákupů. V letošním roce Reliance podle Kplera nakupuje v průměru 603 000 barelů ruské ropy denně, zatímco v roce 2021, před válkou na Ukrajině, to bylo pouze 40 000 barelů. Rusko představuje téměř polovinu dovozu ropy Reliance a přibližně 20 % ropných produktů, které společnost vyváží, bylo letos odesláno do Evropy.
Na konci minulého týdne společnost Reliance provedla vzácný nákup šarže ropy Murban v Abú Zabí, uvedli obchodníci pro agenturu Bloomberg. Její tanker vyzvedl náklad krátce poté, co Evropská unie v pátek představila 18. balík sankcí proti Rusku, který obsahuje zákaz dodávek ropných produktů pocházejících z ruské ropy do EU. V pondělí však EU vysvětlila, že toto embargo vstoupí v platnost za šest měsíců, 21. ledna.
Reliance zřídka kupuje ropu z Abú Zabí, která je považována za prémiovou kvalitu. Nakupuje především levnější sirné odrůdy - jak blízkovýchodní, tak ruský Urals. Společnost se rychle přizpůsobila poté, co se Urals začal kvůli sankcím prodávat s velkou slevou: již v roce 2022 jej společnost Reliance nakoupila v průměru 219 000 barelů denně a v roce 2023 se mezi dodavateli dostalo na první místo Rusko se 428 000 barely.
Mezi další významné prodejce surovin patří Irák, Saúdská Arábie a Spojené státy (195 000, 168 000 a 79 000 barelů denně v tomto roce).
Reliance, jehož hlavním akcionářem je miliardář Mukesh Ambani, je největším indickým konglomerátem s tržní kapitalizací více než 220 miliard dolarů. Rafinerie Nayara se však dostala pod nejnovější evropské sankce a obchodníci s ní začali odmítat spolupráci.
Již dva tankery, které plánovaly vyzvednout dávku paliva z této rafinérie v přístavu Vadinar, který také vlastní Nayara, se otočily a odjely bez nákladu. V neděli tanker Talara najatý BP zrušil objednávku.
Poté tanker Čchang Chang Sing Jün, pronajatý společností PetroChina, udělal totéž, uvedla ve středu agentura Reuters s odvoláním na tři průmyslové zdroje a údaje o sledování plavidel LSEG. Původně měl ve Vadinaru naložit asi 35 000 tun nafty a dodat ji do jihovýchodní Asie. Nyní tanker, který pluje prázdný z Vadinaru, naznačuje záměr vyzvednout podobný náklad v Kuvajtu a zamířit do východní Afriky.
Státem vlastněné rafinérie, které dominují indickému maloobchodnímu trhu s pohonnými hmotami, budou nyní usilovat o souhlas vlády, než uzavřou nové dohody s Nayarou, řekl mluvčí jedné z těchto společností agentuře Reuters.
Kromě sankcí EU se Indie, která se stala druhým největším odběratelem ruské ropy po Číně, může dostat pod sankce USA. Prezident Donald Trump, následovaný zástupci administrativy a Kongresu, začal vyhrožovat kupcům ruské ropy zavedením 100 % cel.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse