
Human Rights Watch: Jen civilisté
23. 4. 2025
Vláda USA poskytla Izraeli zbraně, které byly opakovaně použity k provádění zjevných válečných zločinů. To činí USA spoluviníky jejich nezákonného použití
Všechny země - včetně USA, Spojeného království, Kanady a Německa - by měly zastavit vojenskou pomoc a prodej zbraní Izraeli
Dne 1. listopadu 2024 kolem 14:00 zničil izraelský úder na čtvrť al-Salah v libanonském městě Júnín dvoupatrovou budovu.
V téže čtvrti žil v době útoku Ali Salah. Při jednom úderu izraelských sil přišel o 10 členů rodiny.
Výzkumníci Human Rights Watch vedli se Salahem rozhovor v únoru po návštěvě místa útoku.
Alí Salah uvedl, že mezi těmi, kteří byli při útoku zabiti, byly jeho sestry Wadha a Fairouz; jeho švagrové: Haidar Mahdi Salah a Mohammad Mahdi Salah; jeho neteře Elissar a Zeina; jeho synovec Ali Haidar Salah a jeho žena Nour Boudaq, jeho roční syn Haidar a jeho tchyně Um Bachir Boudaq.
Všichni měli obyčejný život, obyčejnou práci. Haidar pracoval jako malíř, Mohammad jako taxikář. Letecký útok přišel krátce poté, co se Mohammad vrátil domů poté, co dokončil svou směny.
„Nikoho si nevážím víc než svých sester. Kdybych si myslel. že je nějaký důvod, aby zde byl vojenský cíl, tak bych se přinutil bych je odejít. Tady nic nebylo. Jen civilisté,“ řekl Ali Salah.
Mezi říjnem 2023 a prosincem 2024 izraelské útoky v Libanonu zabily více než 4 000 lidí a přes milion lidí vyhnaly z domovů.
Od listopadu 2024, kdy vstoupila v platnost dohoda o příměří mezi Izraelem a Hizballáhem, izraelské útoky údajně zabily v Libanonu nejméně 146 lidí.
HRW provedla výzkum z otevřených zdrojů o úderu, při kterém zahynul Alí Salah, aby zjistila, zda se jednalo o bojovníky. Nepodařilo se nám nenalezli žádné důkazy, které by naznačovaly přítomnost bojovníků nebo vojenských sil. v místě útoku. Všechny osoby, s nimiž jsme vedli rozhovory, uvedly že před úderem nebylo obyvatelům poskytnuto žádné varování, aby se evakuovali.
HRW rovněž vyšetřovala další izraelský letecký útok na město Junin z roku 2005. září; při obou útocích bylo dohromady zabito 33 civilistů, z toho 15 v oblasti dětí a jednalo se o zjevně nerozlišující útoky na civilisty. Přinejmenším při jednom útoku byla použita letecky svržená bomba vybavená naváděcí soupravou JDAM (Joint Direct Attack Munition) americké výroby.
Při provádění jakéhokoli útoku musí válčící strany podniknout všechny možné opatření k minimalizaci civilních škod a poškození civilních objektů. To zahrnuje přijetí všech nezbytných opatření k ověření, zda jsou cíle vojenské cíle. Izraelské síly tak zjevně neučinily.
Oba útoky by proto měly být vyšetřovány jako válečné zločiny.
Oběti a pozůstalí si zaslouží spravedlnost.
Diskuse