Arnika: Zdravotní dopady požáru skládky plastů u Prahy

23. 4. 2025

čas čtení 1 minuta

 
Dne 22. dubna 2025 vypukl u obce Rynholec na Rakovnicku obří požár skládky plastů o rozloze přibližně 200 × 200 m a výšce hromad dosahující až 5 m. Na zásahu se podílí zhruba 250 hasičů z více než padesáti jednotek, kteří nasazují těžkou techniku – pásové nakladače, rypadla i univerzální dokončovací stroje – a kroky koordinují chemičtí specialisté z laboratoře HZS.
Hašení, při kterém hasiči používají vodu, těžkou pěnu i speciální kontejnery na hašení elektromobilů, si podle prvotních odhadů vyžádá několik dní práce; k úplné likvidaci skrytých ohnisek jsou odhadovány minimálně dva dny zásahu.  
“Při požáru plastů se do ovzduší uvolňují plynné zplodiny včetně těkavých organických látek, saze obsahující polycyklické aromatické uhlovodíky a těžké kovy jako olovo, kadmium, rtuť nebo arsen.
Nedokonalé spalování vytváří rovněž chlorované dioxiny, které patří mezi nejtoxičtější znečišťující látky a představují dlouhodobé karcinogenní riziko. Pokud hasiči nasadí pěnu obsahující PFAS – tzv. věčné chemikálie – hrozí sekundární kontaminace půdy a vody vysoce perzistentními fluorovanými sloučeninami, jež se v prostředí rozkládají desetiletí,” říká odbornice na toxické látky v životním prostředí Nikola Jelínek.
“Okolní obyvatelé mohou krátkodobě pociťovat podráždění dýchacích cest, očí či kůže, zatímco dlouhodobé vystavení uvedeným látkám může vést ke chronickým onemocněním, včetně zhoršení plicních funkcí a zvýšeného rizika rakoviny.” 

0
Vytisknout
757

Diskuse

Obsah vydání | 24. 4. 2025