Robert Reich: Svědomí světa

22. 4. 2025

čas čtení 3 minuty
Migranti, Gaza, klima

Přátelé,

Stejně jako mnohé z vás i mě dojala morální autorita papeže Františka. V době, kdy je ve světě nedostatek morálního vedení - kdy nás autoritáři a neofašisté tlačí do temnoty -, ukázal papež František směrem ku světlu.

Vyzval svět, aby chránil a bránil migranty.

V papežském projevu, který pronesl o Velikonoční neděli ve Vatikánu, napsal, jak se ukázalo, byl to jeho poslední veřejný projev: „Kolik pohrdání se občas vzbuzuje vůči zranitelným, marginalizovaným a migrantům! V tento den bych si přál, abychom všichni znovu doufali a oživili svou důvěru v druhé, včetně těch, kteří jsou jiní než my nebo kteří přicházejí ze vzdálených zemí a přinášejí neznámé zvyky, způsob života a myšlenky!“


V únoru František odsoudil Trumpovy deportace lidí prchajících před pronásledováním jako porušení „důstojnosti mnoha mužů a žen i celých rodin“. V otevřeném dopise americkým biskupům František napsal, že „pozorně sleduje velkou krizi, která probíhá ve Spojených státech se zahájením programu masových deportací“, a dodal, že jakákoli politika postavená na síle „začíná špatně a špatně skončí“.

Během první Trumpovy vlády František kritizoval rozdělování rodin migrantů.

Zaměřil se také na Gazu.

Ještě o Velikonoční neděli František ve svém projevu odsoudil tento násilný konflikt a vyzval k příměří a propuštění rukojmích v Gaze. „Velikonoční světlo nás pobízí k prolomení bariér, které vytvářejí rozdělení a jsou zatíženy vážnými politickými a ekonomickými důsledky,“ napsal. „Pobízí nás, abychom se starali jeden o druhého, zvyšovali vzájemnou solidaritu a pracovali na integrálním rozvoji každé lidské osoby. Vyhlaste příměří.“

A naléhal na přijetí opatření v oblasti klimatu.

Papež František pomohl podnítit téměř 200 států k přijetí přelomové pařížské dohody o boji proti změně klimatu z roku 2015. V témže roce vydal František první ze dvou papežských encyklik, v nichž světové lídry nabádal k přijetí opatření ke zpomalení znečištění atmosféry.

V encyklice z roku 2023 vyzval světové lídry, že nejednají dostatečně rychle, aby se vypořádali s rostoucími teplotami a chránili přírodu. Uvedl v ní, že „svět, ve kterém žijeme, se hroutí a možná se blíží k bodu zlomu. Kromě této možnosti je nesporné, že dopady klimatických změn budou stále více poškozovat životy a rodiny mnoha lidí“.

Migranti, Gaza, klima. Šlo mu samozřejmě o mnohem víc než o tyto tři otázky, ale jeho morální autorita si žádala, aby jim byla věnována starostlivá pozornost, a to v době, kdy takzvaní vůdci - jako například osoba, která nyní obývá Bílý dům - raději nasazují brutalitu.

Papeži Františku, odpočívej v pokoji.

0
Vytisknout
961

Diskuse

Obsah vydání | 24. 4. 2025