V Rusku otevře cestovní kancelář Taliban Tour pro cesty do Afghánistánu

23. 4. 2025

čas čtení 3 minuty
Rospatent obdržel žádost o registraci ochranné známky Taliban Tour - to je název cestovní kanceláře, která bude organizovat cesty Rusů do Afghánistánu. Autorem nápadu je podnikatel Anatolij Aronov. Plánuje vyslat týmy tří až pěti lidí do Kandaháru, druhého největšího města země. Cesta bude trvat dva týdny.

Aronov řekl Podjomu, že sedmidenní zájezd bude stát 100 tisíc rublů. Věří, že nabídka v první řadě přiláká Rusy, kteří prošli afghánskou válkou, protože budou chtít navštívit místa bývalé služby. "Samotní Afghánci o to budou mít zájem, dokonce si připlatí - jsem si jistý. Protože všechny západní země tam nejezdí a Rusové mají vzpomínku na afghánskou válku. Byly tam statisíce lidí... Budou chtít vidět a cítit své mládí," řekl podnikatel. Aronov zároveň varoval před cestováním žen. "Oni (Tálibán) jsou tam s tímhle tvrdí... Myslím, že ženy nepůjdou. Proč by měly hledat dobrodružství na svých zadcích?" řekl.

V blízké budoucnosti se podnikatel hodlá setkat se zástupci afghánského velvyslanectví, aby prodiskutoval svůj nápad. Aronov se rozhodl patentovat značku poté, co byl Taliban odstraněn ze seznamu teroristických organizací. Provoz je v Rusku zakázán od roku 2003. Dne 17. dubna Nejvyšší soud povolil jeho aktivity v zemi, čímž vyhověl požadavku generálního prokurátora Igora Krasnova. V reakci na to Tálibán vyjádřil Rusku vděčnost.

Tálibán se dostal v Afghánistánu k moci v srpnu 2021 poté, co odtud Spojené státy stáhly svůj vojenský kontingent. Vláda vytvořená militanty zavedla kruté zákony a předpisy, z nichž drtivá většina je zaměřena na omezení práv žen. Ženám tak bylo zakázáno získat jakékoli vzdělání, kromě základního, vycházet ven bez závoje, navštěvovat parky, bazény, tělocvičny a kosmetické salony, cestovat bez doprovodu, pracovat v nákupních centrech a nevládních organizacích, dívat se na muže a mluvit spolu.

Kromě toho Tálibán vytvořil oddělení pro zachování džihádistických hodnot, nařídil soudcům, aby se řídili právem šaría, a také obnovil veřejné bičování a popravy. Mezi ty druhé patří vražda, stínání hlav, končetiny a kamenování, včetně za cizoložství.

Navzdory tomu byly ruské úřady v posledních letech s ozbrojenci v aktivním kontaktu, včetně jejich pozvání na akce s účastí Vladimira Putina. Prezidentův zvláštní zástupce pro Afghánistán Zamir Kabulov řekl, že Moskva již nepovažuje Tálibán za "teroristy v podstatě", protože jeho tvrzení se týkala uznání nezávislosti Čečenska a vytváření teroristických výcvikových táborů, ale nyní je to údajně minulostí. Ministr zahraničí Sergej Lavrov nazval Tálibán "proměnlivými lidmi".

Rozhodnutí Nejvyššího soudu zároveň neznamená, že ruské úřady uznávají vládu "Islámského emirátu Afghánistán", který hnutí vytvořilo v září 2021. Tento kabinet ministrů nepovažuje žádnou zemi na světě za legitimní, protože nedodržuje lidská práva, nezahrnuje do svého složení zástupce etnických menšin a slabě bojuje proti terorismu a obchodu s drogami.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
566

Diskuse

Obsah vydání | 23. 4. 2025