
„Pokud zemřu, chci hlučnou smrt." Při izraelském náletu byla zavražděna fotoreportérka z Gazy
18. 4. 2025
čas čtení
5 minut
Jako mladá fotoreportérka žijící v Gaze Fatima Hassouna věděla, že smrt je vždy na dosah ruky. Když posledních 18 měsíců války dokumentovala letecké útoky, demolici svého domu, nekonečné vysídlování a zabití 11 členů své rodiny, požadovala pouze to, aby jí nebylo dovoleno odejít v tichosti.Poprava ❗️
— Demokratická opozice (@demoblok) April 18, 2025
Festival v Cannes ve středu oznámil, že uvede palestinský dokument Fatma Hassony 👍
Druhý den ji Izrael zavraždil i s celou rodinou 🙉
Prestižní magazín Time informuje, česká média budou zase mlčet? 🙈
Tohle je genocida ‼️https://t.co/jpEqHouXAy pic.twitter.com/nIAZV2Dq7S
„Jestli zemřu, chci hlasitou smrt,“ napsala
Hassouna na sociálních sítích. „Nechci být jen horkou zprávou nebo
číslem ve skupině, chci smrt, kterou uslyší celý svět, dopad, který
zůstane v čase, a nadčasový obraz, který nemůže být pohřben časem ani
místem.“
Ve středu, jen několik dní před svou svatbou, byla pětadvacetiletá
Hassouna zabita při izraelském náletu, který zasáhl její dům v severní
Gaze. Zahynulo také deset členů její rodiny, včetně její těhotné sestry.
At an exhibition in Amsterdam, a long poster lists the names of Palestinian journalists killed in Gaza. Standing before it is heartbreaking. Every loss hurts deeply. May God have mercy on them, heal the wounded, and spare us further grief. pic.twitter.com/LyiGGFBKEq
— Samar Abu Elouf (@samarabuelouf) April 18, 2025
Izraelská armáda uvedla, že prý šlo o cílený úder na člena Hamásu, který se podílel na útocích na izraelské vojáky a civilisty.
Čtyřiadvacet hodin před jejím zabitím bylo oznámeno, že na francouzském festivalu nezávislých filmů, který probíhá souběžně s festivalem v Cannes, bude mít premiéru dokumentární film zaměřený na život Hassouny v Gaze od zahájení izraelské ofenzívy.
Film, který natočila íránská režisérka Sepideh Farsiová, nazvaný „Dej si duši na ruku a jdi“, vypráví o těžkém údělu v Gaze a každodenním životě Palestinců prostřednictvím natočených videorozhovorů mezi Hassunou a Farsiovou. Jak Farsiová popsala, Hassouna se stal „mýma očima v Gaze ... ohnivýma a plnýma života. Natáčela jsem její smích, slzy, naděje i deprese“.
„Byla takovým světlem, tak talentovaná. Až ten film uvidíte, pochopíte to,“ řekl Farsíová pro Deadline. „Mluvila jsem s ní pár hodin předtím, abych jí řekal, že film je v Cannes, a abych ji pozvala.“
Řekla, že žila ve strachu o život Hassouny, ale dodala: „Řekla jsem si, že nemám právo se o ni bát, když ona sama se nebojí. Upínala jsem se k její síle, k její neochvějné víře.“
Farsíová, která žije v exilu ve Francii, uvedla, že se obává, že se Hassouna stala terčem útoku kvůli své hojně sledované práci fotoreportérky a nedávno zveřejněné účasti na dokumentárním filmu.
Konflikt v Gaze je pro novináře nejsmrtelnějším konfliktem v nedávné historii - od roku 2023 bylo v Gaze zabito více než 170 novinářů, i když některé odhady uvádějí až 206 mrtvých.
Od zahájení izraelského bombardování Gazy po útoku na jižní Izrael 7. října 2023 bylo podle ministerstva zdravotnictví v Gaze zabito více než 51 000 lidí, z toho více než polovina žen a dětí. Od březnového zhroucení příměří s Hamásem Izrael své smrtící nálety s vervou obnovil a při pátečních úderech zahynulo nejméně 30 lidí.
Kolegové novináři v Gaze reagovali se smutkem a hněvem na zprávu, že je izraelský nálet připravil o Hassounovou, přesně jak se obávala. „Svým objektivem dokumentovala masakry uprostřed bombardování a střelby, na svých fotografiích zachycovala bolest a křik lidí,“ řekl Anas al-Shareef, reportér Al-Džazíry působící v Gaze.
Miqdad Jameel, další novinář z Gazy, vyzval lidi, aby „viděli její fotografie, četli její slova - byli svědky života v Gaze, boje jejích dětí ve válce, prostřednictvím jejích snímků a jejího objektivu“.
Její smrt si vyžádala prohlášení filmového festivalu v Cannes, kde bude dokumentární film Farsiové v květnu promítán. „Sledovali jsme a programovali film, v němž se životní síla této mladé ženy jevila jako zázrak,“ uvedli. „Její úsměv byl stejně kouzelný jako její houževnatost. Svědectví, fotografování Gazy, rozdávání jídla navzdory bombám, truchlení a hladu. Slyšeli jsme její příběh, radovali jsme se při každém jejím vystoupení, že ji vidíme živou, báli jsme se o ni.“
Haidar al-Ghazali, palestinský básník v Gaze, v příspěvku na Instagramu uvedl, že než byla Hassouna zabita, požádala ho, aby pro ni napsal báseň, až zemře.
Ta báseň hovoří o jejím příchodu do laskavějšího posmrtného života:
„Dnešní slunce nepřinese škodu.
Rostliny v květináčích se uspořádají pro laskavou návštěvu.
Slunce bude dostatečně jasné, aby pomohlo matkám rychle usušit prádlo,
a dostatečně chladné, aby si děti mohly celý den hrát.
Dnešní slunce nebude pro nikoho kruté.“
Zdroj v angličtině ZDE
2583
Diskuse