V Mali povstalci zničili kolonu Wagnerovy SVS. Zemřely desítky lidí
31. 7. 2024
Na síti se objevily záběry, které ukazují desítky mrtvých a ukořistěných zbraní a vybavení nedaleko pohraničního města Tinzaouaten. Mluvčí rebelů Muhammad Al-Mawlúd Ramadán řekl, že někteří malijští vojáci a žoldáci z SVS Wagner se vzdali.
Porážku kolony malijských vojsk potvrdil v rozhovoru s agenturou AFP místní představitel. Podle něj armáda ztratila nejméně 17 zabitých. Bývalý zaměstnanec mise OSN v Kidalu na severu Mali uvedl, že po třídenní bitvě bylo zabito nebo zajato 15 žoldnéřů Wagnera. Rebelové také sestřelili vrtulník Mi-24P, který kryl konvoj.
Malijská vláda přiznala, že ke střetu došlo 26. července. Tvrdí, že byli zabiti dva vojáci a 10 lidí bylo zraněno, zatímco 20 rebelů bylo zabito.
Kanály Z uvádějí různé údaje o ztrátách žoldnéřů Wagnerovy skupiny, ale počet mrtvých se měří v desítkách. Bývalývelitel oddílu 13. samostatné motostřelecké divize s volacím znakem "Rusič" uvedl, že žoldnéři ztratili téměř 100 lidí.
"V důsledku této operace je více než 80 lidí dvoustých [mrtvých]. Více než 15 lidí je v zajetí. Jde o naše ruské soudruhy," řekl s tím, že požádal o pomoc ruské ministerstvo obrany.
V přepadené koloně byl jeden z bývalých velitelů žoldnéřů Wagnerovy skupiny Anton Elizarov s volacím znakem "Lotus", který vedl ofenzívu na Soledar a Bachmut. Telegramový kanál "Vysílání Svjatoša" spojený s SVS s odvoláním na žoldnéřovy podřízené uvedl, že byl zabit.
Informuje se také o tom, že v Mali zemřel autor dalšího telegramového kanálu Šedé zóny blízkého žoldnéřům Wagnerovy skupiny s volacím znakem "Bílý" nebo "Pětistý". Řeč je o jednatřicetiletém rodákovi z Lipecké oblasti Nikitovi Feďaninovi. Podle některých zpráv byl spojen s Centrem speciálních sil FSB Ruska. "V Africe je horko, doslova i obrazně, ale jak nám odkázal Jevgenij Prigožin – všechno je tak, jak milujeme! Pracujeme!", stálo v jedné z posledních publikací kanálu z 21. července.
Jedná se o největší jednorázové ztráty Wagnerovy SVS v Africe od začátku její činnosti na kontinentu. Ruští žoldnéři jsou v Mali přítomni od roku 2021: V roce 2020 se v zemi opět chopila moci armáda a o rok později junta pozvala žoldnéře z Wagnerovců, aby zajistili její bezpečnost.
Tuaregové jsou etnická skupina, která obývá severní část země, kde se snaží založit nezávislý stát Azawad. Jsou mezi nimi i radikální islamisté. Podle Bazy to byla zejména džihádistická skupina Al-Kájda v islámském Maghrebu, která převzala odpovědnost za útok na konvoj malijských jednotek a Wagnerovu SVS.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse