Rusko a Čína poprvé společně vyslaly jaderné bombardéry k Aljašce

31. 7. 2024

čas čtení 2 minuty
Ruské a čínské jaderné bombardéry poprvé uskutečnily společný let poblíž Aljašky, řekl CNN mluvčí amerického ministerstva obrany.

Podle Severoamerického velitelství protivzdušné obrany (NORAD) vstoupily do identifikační zóny protivzdušné obrany Aljašky dva ruské letouny Tu-95MS a dva čínské vojenské letouny H-6. Zároveň zůstaly v mezinárodním vzdušném prostoru a nevstoupily do americké ani kanadské suverénní vzdušné zóny.

Jak poznamenal mluvčí Pentagonu, bombardéry byly zachyceny stíhačkami F-16 a F-35 a také kanadskými stíhačkami CF-18. "Tato aktivita Ruska a Číny v zóně protivzdušné obrany na Aljašce není považována za hrozbu," zdůraznil NORAD, ale slíbil, že odpoví "konkurentům" v regionu "přítomností za přítomnost".

Čínské ministerstvo obrany uvedlo, že čínské a ruské letectvo zorganizovaly "společnou strategickou leteckou hlídku" nad Beringovým mořem jako součást ročního plánu spolupráce. Mluvčí čínské armády Čang Siao-kang zdůraznil, že se jedná o osmou takovou hlídku od roku 2019.

"Tyto akce nejsou namířeny proti třetím stranám, jsou v souladu se současnými mezinárodními zákony a mezinárodní praxí a nemají nic společného se současnou mezinárodní a regionální situací," zdůraznil Čang.

Ministerstvo obrany Ruské federace poznamenalo, že letecké hlídky byly prováděny nad vodami Čukotského moře, Beringova moře a severní částí Tichého oceánu. Celkem ruské a čínské strategické bombardéry strávily ve vzduchu pět hodin. Leteckou skupinu kryly letouny Su-30SM a Su-35S ruských leteckých sil.

Rusko pravidelně vysílá vojenská letadla do zóny protivzdušné obrany na Aljašce: Jen v květnu tohoto roku v této zóně létaly čtyři ruské bombardéry, uvedl zástupce NORADu. Přítomnost čínských letadel je však novým fenoménem.

Čína se přesouvá dále na sever, do Arktidy, a vojenská letadla této země tam mohou být viděna "potenciálně již letos", řekl dříve šéf amerického severního velitelství generál Gregory Guillot. "To mě velmi znepokojuje," zdůraznil.

Čína se považuje za "blízký arktický" stát a pracuje na rozšíření své přítomnosti v nejsevernější oblasti, mimo jiné prostřednictvím spolupráce s Ruskem.

Spojené státy již dříve aktualizovaly svou strategii pro Arktidu. Dokument zveřejněný Pentagonem říká, že americká armáda začne v regionu provádět cvičení, aby demonstrovala bojové schopnosti. Jedním z důvodů změny přístupu je posílení spolupráce mezi Čínou a Ruskem, kterou je podle Spojených států třeba krotit.

Zdroj v angličtině: ZDE

3
Vytisknout
2433

Diskuse

Obsah vydání | 1. 8. 2024