Kam zmizeli všichni motýli? Nízký počet motýlů předznamenává smutnou budoucnost biodiverzity
1. 8. 2024
čas čtení
4 minuty
„Nedostatek motýlů v letošním roce je pro nás všechny varovným signálem,“ uvedl ředitel britské charitativní organizace pro ochranu přírody. „Příroda bije na poplach a my jí musíme naslouchat.“
Britská charitativní organizace zabývající se ochranou přírody v pondělí bila na poplach poté, co každoroční sčítání motýlů ukázalo jejich rekordně nízký počet. Účastníci sčítání, které probíhá až do 4. srpna, hlásí o něco více než poloviční počet motýlů než v roce 2023 touto dobou, uvedla organizace Butterfly Conservation.
„Nedostatek motýlů v letošním roce je pro nás všechny varovným signálem,“ uvedl ředitel charitativní organizace pro ochranu přírody Dan Hoare. „Příroda bije na poplach a my jí musíme naslouchat. Motýli jsou klíčovým indikačním druhem. Když mají problémy, víme, že je v problémech i širší životní prostředí.“
Nízká čísla jsou jedním z příkladů toho, jak klimatická krize zhoršuje úbytek biodiverzity. Od 70. let 20. století se počet motýlů ve Velké Británii snížil o 80%, což je nejen důsledek klimatické nouze, ale také ničení biotopů a používání pesticidů. V letošním roce zažila země abnormálně vlhké a větrné jaro a chladnější léto, podotýká Olivia Rosane.
„Motýli potřebují teplé a suché podmínky, aby mohli létat a pářit se,“ vysvětlil Hoare. „Pokud to počasí neumožňuje, bude méně příležitostí k rozmnožování.“ Nedostatek motýlů v současné době je pravděpodobně důsledkem našeho velmi ponurého jara a začátku léta.“
Klimatická nouze zvyšuje množství srážek, protože teplejší vzduch zadržuje více vlhkosti. Jaro 2024 bylo ve Velké Británii šesté nejvlhčí v historii a celkově nejvlhčí od roku 1986, uvádí Guardian. V březnu, dubnu a květnu spadlo téměř o třetinu více srážek, než je pro tyto měsíce obvyklé.
Vydatné deště následovaly také po suchu v roce 2022, které vyvinulo jiný druh tlaku na populace motýlů tím, že snížilo počet rostlin, které housenky potřebují k potravě. Obzvláště silně byly zasaženy druhy bělásků zelných a okáčů, které se dosud nevzpamatovaly.
„Nikdy jsem nezažil podobný rok," napsal o roce 2024 klimatolog Bill McGuire. „Máme dva obrovské 'motýlí keře' buddleie, které se normálně hemží nejméně půl tuctem druhů. Letos v létě jsem zatím neviděl jediného motýla, který by na květy slétl. Zoufalé časy.“
Od 11. července, kdy sčítání začalo, je počet motýlů hlášených ve Spojeném království nejnižší ve čtrnáctileté historii sčítání, ale stále existuje šance, že teplejší a sušší počasí by mohlo situaci zvrátit. Nicméně i kdyby se tak nestalo, Hoare vyzval více lidí, aby se zapojili do sčítání tím, že stráví 15 minut zaznamenáváním všech motýlů a můr, které uvidí v určité oblasti, a jejich celkový počet zaznamenají na webové stránce nebo prostřednictvím aplikace.
„Lidé nám říkají, že motýly nevidí, ale pouhé sdělení nestačí; potřebujeme, aby každý zaznamenal, co vidí nebo nevidí, tím, že se zúčastní velkého sčítání motýlů, protože nám to poskytne důkazy, které potřebujeme k přijetí zásadních opatření na ochranu našich motýlích druhů,“ řekl Hoare.
Úbytek motýlů ve Velké Británii není jediným příkladem toho, že klimatické extrémy v poslední době škodí volně žijícím živočichům. Extrémní lesní požáry v Austrálii v letech 2019 a 2020 zabily nejméně jednu miliardu zvířat, zatímco vlna veder v Mexiku letos na jaře způsobila masivní úhyn vřešťanů. V letech 2023 a 2024 postihlo světové korálové útesy již čtvrté masové bělení.
Zpráva o úbytku motýlů také následuje po týdnu, kdy byly zaznamenány čtyři nejteplejší dny na světě. Rok 2023 byl nejteplejším rokem za posledních 125 000 let a mnozí vědci očekávají, že rok 2024 jej překoná. Každý měsíc od června 2023 byl nejteplejší v historii a průměrná teplota v něm byla o 1,5 °C nebo více vyšší než v předindustriálním období, což je ambicióznější teplotní cíl zakotvený v Pařížské dohodě.
„Extrémní události, které nyní zažíváme, svědčí o slábnoucí odolnosti těchto systémů,“ řekl deníku Washington Post Johan Rockström, ředitel Postupimského institutu pro výzkum dopadů změny klimatu v Německu. „Nemůžeme riskovat, že se to bude dále prohlubovat.“
Celý text v anglickém originále ZDE
3879
Diskuse