Giorgia Meloni se zavázala k "oživení vztahů s Čínou"
31. 7. 2024
Italská premiérka Giorgia Meloni se během své první návštěvy Pekingu od nástupu do funkce zavázala k oživení vztahů s Čínou.31. 7. 2024
Postup je zaměřen na Francii, Itálii, Belgii, Maďarsko, Maltu, Polsko a Slovensko.
Rozhodnutí následovalo po hlasování, které začalo ve středu a skončilo v pátek a které těmto zemím nařídilo, aby během čtyř až sedmi let zavedly nápravná opatření k řešení svých rozpočtových deficitů.
Dne 19. června se Evropská komise rozhodla zahrnout těchto sedm zemí do tohoto postupu s odůvodněním, že nepřijaly nezbytná nápravná opatření. Postup při nadměrném schodku se spustí, když schodek členského státu překročí 3 % jeho hrubého domácího produktu (HDP) a jeho dluh překročí 60 % HDP. Členské státy se musí řídit těmito kritérii stanovenými Smlouvou.
Cílem postupu při nadměrném schodku je zajistit disciplinované sestavování rozpočtu mezi členskými státy, předcházet nadměrným schodkům a podporovat snižování dluhu na přijatelnou úroveň.
Očekává se, že Rada Evropské unie do konce roku přijme doporučení na základě návrhů Komise, v nichž vyzve členské státy, aby ve stanovených lhůtách přijaly účinná opatření.
Očekává se, že Evropská komise předloží svá doporučení Radě přibližně v listopadu. V těchto doporučeních budou nastíněny kroky, které má každá země nezbytné k nápravě svých schodků.
Belgický král Filip vyzval politické vedení země, aby se zabývalo alarmující situací rozpočtového deficitu. Podle deníku The Brussels Times panovník tuto otázku nastolil ve svém projevu během oslav státního svátku.
Král Filip vyzval politické lídry, aby se vypořádali s "mimořádnou rozpočtovou situací", a zdůraznil potřebu "sjednocujícího projektu" k řešení deficitu. Prosazoval ekonomický model, který by posílil pozici Belgie tím, že by "chránil naši výrobní základnu, zvyšoval konkurenceschopnost a rozvíjel naše centra excelence".
Rozpočtový deficit Belgie by se letos mohl stát jedním z největších mezi evropskými zeměmi a bez vládních protiopatření by mohl dále růst. Statistiky Eurostatu zveřejněné v pondělí ukázaly, že rozpočtový deficit Belgie v prvním čtvrtletí roku 2024 činil 4,5 % HDP, přičemž celkový veřejný dluh činil 108,2 %, což je výrazně více než evropský průměr. Rostoucí dluh zvyšuje úrokové platby a spotřebovává více finančních prostředků navíc k jistině dluhu.
Podobná čísla jsou vidět ve Francii a Španělsku s veřejným dluhem na úrovni 110,8 % a 108,9 %, zatímco Itálie a Řecko mají ještě vyšší dluhy ve výši 137,7 % a 159,8 %.
V červnu podnikla Evropská komise první kroky k zahájení postupu při nadměrném schodku pro Belgii a dalších šest členských států s podobnými problémy. Tento postup vyžaduje, aby země snižovaly svůj schodek nejméně o 0,5 % HDP ročně, a to buď prostřednictvím výdajových škrtů, nebo zvýšením daňových příjmů.
Předseda belgické Ústřední ekonomické rady uvedl, že snížení výdajů by pro zemi bylo významnou výzvou, protože různá odvětví, od klimatických iniciativ po obranu, vyžadují zvýšené financování.
Německo se také potýká s rozpočtovými problémy, přičemž otázka deficitu přispěla ke složitým jednáním v rámci "semaforové koalice" o státním rozpočtu. Ministr obrany Boris Pistorius zůstává s dohodou nespokojen a během parlamentních diskusí o rozpočtu se snaží zajistit více finančních prostředků na obranu.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse