Izraelské vyšetřování týrání palestinských vězňů vyvolalo zuřivost krajní pravice

30. 7. 2024

čas čtení 7 minut
Izraelci musejí mít právo sexuálně znásilňovat Palestince!! argumentuje se zcela seriozně nyní v Izraeli.


Izraelští vojáci v mučícím táboře Sde Teiman surově  skupinově znásilnili zadrženého Gazana. Případ byl tak extrémní, že oběť musela být hospitalizována a izraelská policie zadržela 10 záložníků. Izraelští ministři nyní násilníky nazývají „svatými“ a „hrdiny“ a požadují jejich propuštění. 
V době, kdy izraelský parlament projednává, zda je znásilňování vězňů v pořádku, zaútočí dav (včetně zákonodárců) na vojenskou základnu na protest proti tomu, že izraelská vojenská policie zadržela devět vojáků podezřelých ze sexuálního napadení vězně.
Zatčení záložníků IDF podezřelých z týrání a znásilňování vězňů vyvolalo konfrontaci na nechvalně proslulé vazební základně a pobouření izraelských poslanců


Vyšetřování izraelské armády týkající se znásilňování palestinského vězně ve známém vojenském táboře pro vězně zajaté v Gaze vyvolalo protesty příslušníků izraelské krajní pravice.

Izraelská armáda v pondělí uvedla, že úřad generálního advokáta nařídil vyšetřování „v důsledku podezření na vážné sexuální znásilnění zadržené osoby“ v zařízení Sde Teiman, kde jsou zadržováni Palestinci, včetně údajných členů elitních jednotek Hamásu Nuchba, kteří se podíleli na útoku ze 7. října.

Izraelský armádní rozhlas uvedl, že vojenská policie přijela do Sde Teimanu v rámci vyšetřování deseti vojáků IDF v záloze, kteří byli podezřelí ze znásilnění vězně, člena sil Nukhba, který byl klasifikován jako „nelegální bojovník“.

 


Dodali, že k znásilňování  došlo před třemi týdny. Zadržený byl nalezen „ve velmi vážném zdravotním stavu“, který si vyžádal jeho evakuaci do nedaleké nemocnice, kde se podrobil operaci.

Podle izraelského armádního rozhlasu bylo zadrženo devět vojáků, kteří byli obviněni z „vážného týrání zadrženého“, zatímco desátý měl být zatčen později, protože v době příjezdu policie nebyl na základně.

Operace však vyvolala rozzlobenou konfrontaci mezi vojenskou policií a vojáky IDF na základně Sde Teiman, kterou zachytil na video reportér izraelské veřejnoprávní televize Kann News.

Zadržení také vyvolalo pobouření příslušníků izraelské krajní pravice, včetně koalice krajně pravicových poslanců a jejich příznivců, kteří se na protest pokusili vtrhnout na vojenskou základnu. V pondělí pozdě večer se protestující zaměřili také na druhou základnu, kde byli vojáci vyslýcháni.

Představitelé izraelského vojenského a politického establishmentu vniknutí na vojenskou základnu rychle odsoudili, ale někteří se k údajnému sexuálnímu zneužití - a jeho možnému dopadu na izraelský útok v Gaze - vyjádřili jen omezeně.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který slíbil „totální vítězství“ v Gaze, „důrazně odsoudil“ pokus o vniknutí do Sde Teiman, ale k obviněním se nevyjádřil.

Ministr obrany Yoav Gallant prohlásil, že „i v těžkých dobách platí zákon pro všechny - nikdo nesmí vniknout na základny IDF nebo porušovat zákony státu Izrael“.

Izraelský prezident Isaac Herzog vyzval ke klidu, ale řekl, že nenávist vůči některým obviněným z teroristických činů „je jistě pochopitelná a oprávněná“.

Náčelník generálního štábu IDF, generálporučík Herzi Halevi, obhajoval vyšetřování a řekl: Jsme ve válce a akce tohoto druhu ohrožují bezpečnost země.Incident vniknutí na základnu Sde Teiman je mimořádně závažný a v rozporu se zákonem."

Jariv Levin, izraelský ministr spravedlnosti a člen Netanjahuovy politické strany, však prohlásil, že je „šokován“, když vidí záběry vojáků zatčených v Sde Teiman „způsobem vhodným pro zatýkání nebezpečných zločinců“.

Dodal: „S tím se nelze smířit, i když se nevede debata o povinnosti dodržovat zákony a armádní rozkazy“.

Nedávná zpráva agentury OSN pro palestinské záležitosti Unrwa podrobně popisuje rozsáhlé týrání v Sde Teimanu, kde byli zadržení „podrobeni bití, zatímco museli ležet na tenké matraci na troskách po celé hodiny bez jídla, vody a přístupu na toaletu, s nohama a rukama svázanýma plastovými páskami“.

Zadržení včetně dětí „uváděli, že byli zavíráni  do klecí a napadáni psy“, zatímco jiní měli trvalá zranění po bití, včetně bití kovovými tyčemi.

Zadržení rovněž popsali týrání, které zahrnovalo „urážky a ponižování, jako je nucení chovat se jako zvířata nebo nechat se pomočit, používání hlasité hudby a hluku, zbavování vody, jídla, spánku a toalet, odpírání práva na modlitbu a dlouhodobé používání pevně uzavřených pout, která způsobovala otevřené rány a poranění způsobená třením“, uvádí se ve zprávě.

OSN v červnu uvedla, že ve vazbě na izraelských vojenských základnách, včetně Sde Teimanu, zemřelo odhadem 27 vězňů, zatímco nejméně čtyři další zemřeli v izraelském vězeňském systému v důsledku bití nebo odepření lékařského ošetření.

Skupiny na ochranu práv, včetně Sdružení pro občanská práva v Izraeli, požádaly izraelský nejvyšší soud o uzavření věznice Sde Teiman kvůli rozsáhlým zprávám o týrání. Úředníci sice přislíbili, že většinu vězňů ze zařízení odvezou a přemístí je do izraelského vězeňského systému, který je rovněž obviňován z týrání zadržovaných Palestinců, povaha případného uzavření nebo přemístění v Sde Teiman však zůstává neprůhledná.

Veřejný výbor proti mučení v Izraeli uvedl, že „od začátku války jsme tvrdili, že Sde Teiman funguje jako ‚bývalé území‘ a vojáci, kteří jsou zde umístěni, jednají mimo jakýkoli zákon - nejprve při zacházení se zadrženými a nyní vůči vojenským donucovacím orgánům“.

Dodal: „Namísto absolutního odsouzení se někteří izraelští krajně pravicoví představitelé shromáždili na podporu podezřelých ze sexuálního zneužívání vězňů, což je příznačné pro základní příčiny, které takové zneužívání vůbec umožňují.“

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
2597

Diskuse

Obsah vydání | 1. 8. 2024