Čína kvůli hrozbě amerických sankcí prudce snížila dodávky čipů do Ruska

24. 7. 2024

čas čtení 3 minuty
Americká opatření, která mají zabránit obcházení sankcí, omezila čínské dodávky polovodičů do Ruska, píše agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo obchodu.

Podle agentury se od ledna do května 2024 snížila překládka pokročilých komponent a mikroelektroniky přes Hongkong (společné položky s vysokou prioritou, CHPL), které lze použít pro vojenské potřeby Kremlu, o 28 %. S výjimkou tohoto regionu se tranzitní dodávky podobného zboží přes pevninskou Čínu snížily o 19 %.

Americká vláda považuje Hongkong a Čínu za klíčová globální centra, přes která Rusko získává materiály pro svůj vojenský průmysl, včetně čipů a součástek pro drony.

Americké ministerstvo zahraničí a americké ministerstvo financí již dříve zařadily desítky společností po celém světě na sankční seznamy za to, že dodávají Rusku zboží, které lze použít ve válce proti Ukrajině. Omezení se vztahovala zejména na skořápkové společnosti v Hongkongu, které se zabývaly prodejem polovodičů.

Zástupce ministerstva obchodu poznamenal, že pokles nelegálních toků je výsledkem agresivního vymáhání práva ze strany amerických úřadů a také interakce s výrobci, jejichž výrobky jsou přepravovány přes hranice.

"Jednáme s každou společností, jejíž produkty se objeví na bojišti… Myslím, že existují určité důvody k optimismu, přinejmenším ve skutečnosti, že se nám podařilo zpomalit některé z těchto obchodních operací," řekl úředník. Zároveň dodal, že Čína je stále "hlavním problémem" Spojených států v otázce nelegálních dodávek do Ruska.

Od srpna do prosince loňského roku více než 200 firem registrovaných v regionu dodalo ruským kupcům zboží v hodnotě 2 miliard dolarů, uvádí C4ADS, nezisková organizace pro globální bezpečnost se sídlem ve Washingtonu.

Zpráva Výboru pro svobodu Hongkongu (CFHK) zároveň uvádí, že ve stejném období obdržela Ruská federace z Hongkongu zboží CHPL v hodnotě 750 milionů dolarů, včetně vysoce výkonných čipů od americké Nvidie a francouzské Vectrawave a také čipů od Texas Instruments a Intel. Některé výrobky byly navíc dodávány přímo firmám, na které se sankce vztahovaly.

Například dvě dodávky produktů Nvidia v hodnotě 1,58 milionu dolarů a 1,21 milionu dolarů byly zaslány moskevské společnosti Lotos dodavatelem Malachor Electronics s adresou v kancelářské budově nacházející se v centrální obchodní čtvrti Hongkongu. Ředitel odesílatele Colin Stevenson, který má adresu ve Velké Británii, nebyl k zastižení. Hongkongské firmy také poslaly do Ruska produkty Nvidia v hodnotě 17,6 milionu dolarů se systémy umělé inteligence Jetson TX2 Edge, které se používají v dronech detekovaných Ukrajinou na bojišti.

"I když nemůžeme sledovat produkty poté, co jsou prodány, pokud zjistíme, že některý z kupujících porušuje americké vývozní kontroly, podnikneme příslušné kroky," řekl mluvčí Nvidie John Rizzo.

Mezi další zásilky s vysokou hodnotou patří dvě zásilky polovodičů od společnosti Vectrawave, každá v hodnotě 1 milionu dolarů, které byly označeny jako mikroprocesory. Takové čipy se používají pro high-tech komunikační a obranné systémy, včetně radarů.

Společnost Vectrawave na žádost o komentář nereagovala. Společnost Texas Instruments uvedla, že je proti používání svých čipů v ruském vojenském vybavení. Intel ujistil, že pracuje v souladu s exportními předpisy a americkými sankcemi.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1949

Diskuse

Obsah vydání | 29. 7. 2024