HRW: Izrael vyvolal hladovění v Gaze
8. 5. 2024
Israel is starving Gaza, and children are paying the price.@astroehlein discusses how the Israeli government's disregard for the rule of law is putting hundreds of thousands of Palestinians - about half of them children - at risk of famine: pic.twitter.com/7yPx2Dr7Wp
— Human Rights Watch (@hrw) May 8, 2024
Ujasněme si několik věcí.
Za prvé, Mezinárodní soudní dvůr - ICJ, nazývaný také „Světový soud“ - není totéž co Mezinárodní trestní soud, ICC. Oba sídlí v Haagu a oba se objevují ve zprávách týkajících se krize v Gaze, takže jsem zaznamenal jistý zmatek, zejména na sociálních sítích.
ICC má právo se zabývat individuální odpovědností za kruté zločiny - včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, etnických čistek a genocidy. V souvislosti s krizí v Gaze zatím nevydal žádné obvinění, ale v novinových titulcích se objevily zvěsti o možném obvinění nejvyšších izraelských představitelů a o nepřiměřené hrozbě amerických senátorů, že se budou mstít představitelům ICC.
ICJ se nezabývá jednotlivci; zabývá se státy, konkrétně mezinárodněprávními spory mezi státy. V tomto případě Jihoafrická republika tvrdí, že Izrael porušuje mezinárodní úmluvu o genocidě z roku 1948. ICJ je žádán, aby právně rozhodl o odpovědnosti izraelského státu za genocidu.
ICJ dosud neučinil takové rozhodnutí ani jedním, ani druhým směrem. Může trvat roky, než rozhodne o otázce genocidy.
ICJ však vydal takzvaná „předběžná opatření“, která mají řešit okamžitou situaci. S odvoláním na „katastrofální podmínky“ v Gaze v lednu soud vydal právně závazné příkazy, včetně příkazu umožnit poskytování základních služeb a humanitární pomoci. Daly izraelské vládě měsíc na to, aby je splnila, , avšak izraelská vláda soud v podstatě ignorovala.
V březnu, kdy se „šířilo hladovění i hladomor“, soud uložil další opatření a nařídil Izraeli, aby zajistil nerušené poskytování humanitární pomoci, a to v plné spolupráci s OSN, včetně otevření nových pozemních přechodů. Izrael opět toto rozhodnutí soudu a právně závazný příkaz porušil.
Je pravda, že v dubnu izraelské úřady umožnily vjezd většímu počtu kamionů s pomocí do Gazy, otevřely další přechod a povolily výstavbu přístavu pro vstup pomoci. Zvýšení pomoci však bylo malé a zdaleka nestačilo na pokrytí obrovské potřeby , podle OSN a humanitárních skupin, které uváděly, že Izrael nadále blokuje kritické položky pomoci.
Nejnovější zprávy z místa jsou ještě chmurnější. Dne 5. května izraelské úřady po raketovém útoku Hamásu uzavřely přechod Kerem Šalom a 7. května obsadily přechod Rafáh, čímž v současnosti blokují pomoc přicházející z Egypta.
Vím, že je zde mnoho podrobností, ale výsledek toho všeho je dostatečně jasný. Statisíce Palestinců, z toho asi polovina dětí, čelí hladomoru a mnohým hrozí, že zemřou hlady v důsledku pokračujícího nerespektování práva ze strany Izraele.
Diskuse