Rusko výrazně omezuje vývoz obilí, aby zpomalilo růst cen potravin

4. 12. 2024

čas čtení 1 minuta
Ruské úřady zavádějí přísná omezení na vývoz obilí ze země, aby zpomalily potravinovou inflaci, která do konce listopadu vytvořila rekord za téměř 2 roky.

Vládní celní podvýbor v pátek stanovil kvótu pro vývoz obilí na období od 15. února do 30. června 2025 ve výši 11 milionů tun, uvedla tisková služba ministerstva hospodářského rozvoje. Oproti loňskému roku (29 milionů tun) se kvóta sníží téměř trojnásobně. Zároveň bude povoleno vyvážet do zahraničí pouze pšenici a triticale. "Pro vývoz ječmene, žita a kukuřice bude kvóta 0 tun," upřesňuje ministerstvo hospodářského rozvoje.

Výrazné snížení vývozní kvóty má za cíl omezit ceny v zemi, uvedl Dmitrij Rylko, generální ředitel Institutu pro studium zemědělského trhu. Od začátku října do 11. listopadu zdražila pšenice čtvrté třídy s obsahem bílkovin 12,5% o téměř 10%: podle Rusagrotransu se prodávala za 14,8-15,2 tisíc rublů za tunu.

Pokud jde o zásoby obilí, ruští zemědělci by mohli vyvézt až 15 milionů tun a zavedená omezení jsou pravděpodobně považována za opatření v boji proti potravinové inflaci, nevylučuje Andrej Sizov, generální ředitel společnosti Sovecon.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1719

Diskuse

Obsah vydání | 5. 12. 2024