Rusko evakuovalo vojenskou flotilu ze Sýrie

4. 12. 2024

čas čtení 2 minuty
Rusko po rychlém postupu rebelů v Sýrii, kteří nemohou být zadrženi armádou prezidenta Bašára Asada, začalo stahovat lodě z námořní základny v syrském Tartúsu.

Ráno 2. prosince opustil Tartús tanker Jelňa, který je důležitý pro udržení ruských sil ve Středozemním moři. Ostatní lodě mohly opustit základnu s ním. Celkem má ruské námořní uskupení v Sýrii pět lodí a jednu ponorku. Patří mezi ně dvě fregaty třídy Admirál Gorškov, jedna fregata třídy Admirál Grigorovič, vylepšená ponorka třídy Kilo a dvě podpůrná plavidla.

"Existuje reálná možnost, že stažení souvisí se zhoršující se situací v Sýrii," píše námořní analytik Droxford Maritime. Po stažení ruských lodí může být námořní základna v Tartúsu opuštěna a Rusko podle Naval News s největší pravděpodobností pošle lodě do Baltského moře. Po cestě se mohou zastavit v Alžírsku nebo Libyi.

Zároveň, pokud se Rusko rozhodne ponechat si svou základnu v Tartúsu, bude tam muset poslat velké posily, ale jejich přesun bude trvat týdny.

Námořní základna v Tartúsu na středomořském pobřeží Sýrie je strategickým zařízením Ruska. Námořnictvo SSSR zde sídlilo od roku 1971, ale po rozpadu země byly lodě staženy. Ruská armáda se do Tartúsu vrátila v roce 2012, kdy se Moskva rozhodla zasáhnout do občanské války v Sýrii a postavila se na stranu prezidenta Bašára Asada. Před invazí na Ukrajinu Rusko posílilo svou vojenskou přítomnost v Tartúsu, aby čelilo letadlovým lodím NATO ve Středozemním moři.

Koncem listopadu zahájily tisíce syrských rebelů, vedených odštěpenou skupinou al-Kájdy Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ofenzívu z provincie Idlib. Během několika dní se jim podařilo dosáhnout druhého největšího syrského města, Aleppa, a obsadit jeho centrum. Rebelové také postoupili směrem k dalšímu velkému městu, Hamá, jižně od Aleppa. Podařilo se jim tak po cestě dobýt desítky dalších měst.

Ve stejnou dobu rebelové zveřejnili video svého vůdce Abú Muhammada al-Julaniho, který řekl, že jeho bojovníci si neodpočinou, "dokud nedosáhnou srdce Damašku" – hlavního města Sýrie. Na tomto pozadí Asad požádal o pomoc své spojence – Rusko a Írán, které jsou zaneprázdněny vlastními vojenskými konflikty: s Ukrajinou a Izraelem.

Syrská armáda popírá úspěchy rebelů a říká, že přemisťuje síly a připravuje se na zahájení protiútoku podporovaného ruskými bojovými letadly. Poté byly město Idlib a pozice HTS v provinciích Aleppo a Hamá vystaveny ruským náletům.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1859

Diskuse

Obsah vydání | 5. 12. 2024