Írán začne obohacovat uran tisíci pokročilými centrifugami

4. 12. 2024

čas čtení 4 minuty
Írán začne ve svých dvou hlavních jaderných zařízeních ve Fordo a Natanzu obohacovat uran tisíci pokročilými centrifugami, uvedl v pátek jaderný dozor OSN. To dále zvyšuje napětí ohledně programu Teheránu, který obohacuje uran téměř na úrovni odpovídající zbraním, píše Jon Gambrell.

Oznámení Mezinárodní agentury pro atomovou energii pouze zmínilo, že Írán obohacuje uran novými centrifugami na 5 %, což je mnohem méně než současných 60 % – což pravděpodobně signalizuje, že Írán stále chce vyjednávat se Západem a nastupující administrativou nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Zůstává však nejasné, jak bude Trump přistupovat k Íránu, až nastoupí do úřadu, uprostřed jeho války proti Hamásu v pásmu Gazy a těsně po zahájení příměří v jeho kampani v Libanonu. Trump v roce 2018 odstoupil od jaderné dohody s Íránem se světovými mocnostmi, čímž uvedl do pohybu sérii útoků a incidentů na širším Blízkém východě.

Íránská mise při OSN neodpověděla na žádost o komentář ke zprávě MAAE. Teherán pohrozil, že rychle pokročí ve svém programu poté, co Rada guvernérů MAAE na listopadovém zasedání odsoudila Írán za to, že s agenturou plně nespolupracoval.

MAAE ve svém prohlášení nastínila plány, o kterých ji Írán informoval a které zahrnují dodávání uranu do asi 45 kaskád jejích pokročilých centrifug IR-2M, IR-4 a IR-6.

Kaskády jsou skupinou odstředivek, které roztáčejí plynný uran, aby ho rychleji obohacovaly. Každá z těchto pokročilých tříd centrifug obohacuje uran rychleji než íránské základní centrifugy IR-1, které byly tahounem íránského jaderného programu. MAAE neupřesnila, kolik strojů bude v každé kaskádě, ale Írán v minulosti umístil do jedné kaskády asi 160 centrifug.

Není jasné, zda Írán začal uran do centrifug dodávat už dříve. Teherán byl dosud ohledně svých plánů vágní. Ale začít s obohacováním na 5 % dává Teheránu jak páku při vyjednávání se Západem, tak další způsob, jak vystupňovat tlak, pokud se mu nelíbí, co slyší. Úroveň obohacení na úrovni zbraní se pohybuje kolem 90 %.

Od krachu jaderné dohody Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015 po jednostranném odstoupení USA od dohody v roce 2018 usiloval o obohacování uranu těsně pod úrovní zbraní. Americké zpravodajské agentury a další soudí, že Írán ještě musí začít se zbrojním programem.

Americké ministerstvo zahraničí v prohlášení pro Associated Press uvedlo, že je "hluboce znepokojeno oznámením Íránu, že si vybírá cestu pokračující eskalace namísto spolupráce s MAAE".

"Pokračující íránská produkce a akumulace uranu obohaceného až na 60 % nemá žádné důvěryhodné civilní ospravedlnění," dodala.

Írán jako signatář Smlouvy o nešíření jaderných zbraní se zavázal, že umožní MAAE navštívit jeho atomová zařízení, aby se ujistila, že jeho program je mírový. Teherán také souhlasil s dodatečným dohledem ze strany MAAE v rámci jaderné dohody z roku 2015, která vedla ke zrušení sankcí výměnou za drastické omezení jeho programu.

Írán však po léta omezoval přístup inspektorů do těchto lokalit a zároveň plně neodpovídal na otázky týkající se jiných míst, kde byl v minulosti po kolapsu dohody nalezen jaderný materiál.

Íránští představitelé v posledních měsících, včetně nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího a reformního prezidenta Masúda Pezeškiana, signalizovali ochotu vyjednávat se Západem. Ale Írán také provedl dva útoky na Izrael uprostřed války.

Kazem Gharibabadi, íránský diplomat, v příspěvku na sociální platformě X uvedl, že se setkal s diplomatem EU Enriquem Morou a kritizoval Evropu jako "sebestřednou" a "nezodpovědnou".

"Pokud jde o jadernou otázku Íránu, Evropa nedokázala být seriózním hráčem kvůli nedostatku sebedůvěry a odpovědnosti," napsal Gharibabadi.

Mora popsal, že měl "upřímnou diskusi" s Gharibabadim a dalším íránským diplomatem. Tyto rozhovory zahrnovaly "íránskou vojenskou podporu Rusku, která musí skončit, jadernou otázku, která vyžaduje diplomatické řešení, regionální napětí (důležité pro zabránění další eskalaci ze všech stran) a lidská práva," napsal na X.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
712

Diskuse

Obsah vydání | 4. 12. 2024