Oxfam: bohaté státy používají finanční kouzla, aby ušetřily na dotování globálních klimatických opatření
13. 4. 2023
Zvyšování úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem a dalšími mocnými centrálními bankami prohlubuje finanční problémy chudých zemí, protože náklady na obsluhu dluhu rostou, což ohrožuje klíčové veřejné investice.
"Navzdory zoufalé ekonomické situaci nejchudších zemí a mnoha politickým diskusím o bilionech potřebných k řešení chudoby, nerovnosti a změny klimatu, nic nenasvědčuje tomu, že by bohaté země byly ochotny zaplatit skutečnou cenu za spravedlivou a udržitelnou budoucnost," konstatuje Oxfam.
Skupina konkrétně poukazuje na nedávný proces doplňování zdrojů Mezinárodní rozvojové asociace, která je součástí Světové banky a která údajně věnuje pomoc chudým zemím prostřednictvím grantů a půjček.
Oxfam také kritizoval "zelené dluhopisy" a další podobné "finanční inovace", které - ačkoli pozitivně vyznívají a jsou potenciálně přínosné - v konečném důsledku přinášejí minimální užitek v porovnání s tím, co je nezbytné k tomu, aby pomohly odvrátit klimatickou katastrofu v zemích, které se na vzniku krize podílely nejméně.
"Kdyby to bohaté země myslely s investicemi do lidí a planety vážně, šly by nad rámec svých finančních kouzel," řekl nastupující dočasný výkonný ředitel Oxfam International Amitabh Behar. "Je načase, aby vlády našly své morální kořeny a zdanily ty nejbohatší, abychom mohli odvrátit klimatickou katastrofu a vymanit všechny potřebné všechny z chudoby."
Analýza Oxfamu bohatým zemím navrhuje několik politických kroků, včetně skutečného splnění jejich stávajících závazků v poskytování pomoci chudým zemím a ukončení "účetních triků spočívajících v odčerpávání velkých částek pomoci, které dárcovské země utrácejí za takové položky, jako jsou náklady na uprchlíky a příspěvky na vakcíny“.
Skupina rovněž vyzvala bohaté země, aby usilovaly o "výrazné a progresivní zvýšení daní z příjmů superbohatých; z majetku, půdy, dědictví a ze zisků nejbohatších společností, zejména z neočekávaných zisků, jakož i zisků z fosilních paliv a finančních transakcí".
"Pokud by vlády bohatých zemí byly ochotny provést odvážné a progresivní daňové reformy, bylo by peněz více než dost," soudí Oxfam. "Nemůžeme připustit, aby se nejbohatší země oháněly tím, že si "nemohou dovolit" získat biliony potřebné na sociální a klimatické výdaje v nejchudších zemích. Je zřejmé, že k mobilizaci těchto peněz by byla jednoduše zapotřebí politická vůle."
Celý článek v angličtině ZDE
Diskuse