V USA vypukly po Trumpově a Vanceově „přepadení“ Zelenského proukrajinské protesty

2. 3. 2025

čas čtení 3 minuty
 

Po debaklu v Oválné pracovně s americkým prezidentem a viceprezidentem se ve Vermontu, New Yorku a Bostonu konaly demonstrace


Protesty proti Trumpově administrativě vypukly v sobotu po celých USA po bezprecedentním střetu v Oválné pracovně, v němž Donald Trump a JD Vance vystupňovali napětí s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.


 
Stovky protestujících se v sobotu ráno shromáždily ve Waitsfieldu ve Vermontu a protestovaly proti návštěvě viceprezidenta J,.D. Vance v tomto státě na lyžařském výletě s rodinou.

Demonstraci plánovala již dříve v týdnu pobočka občanské organizační skupiny Indivisible v Mad River Valley, ale další protestující uvedli, že je motivovalo připojit se poté, co sledovali páteční bojovný střet Vance a Trumpa v Bílém domě se Zelenským.

Protestující drželi nápisy „Vermont stojí při Ukrajině“ a „Mezinárodní ostuda“, zatímco mnozí ze solidarity mávali ukrajinskými vlajkami. Televize Fox odvysílala video s protestujícími, ale nápisy zobrazující vzkazy proti Vanceovi a ve prospěch Ukrajiny rozmazala.

„Po tom, co udělal včera, překročil Trump hranici,“ řekla protestující Cori Girouxová Vermont Public Radio.

Ve čtvrtek vydal guvernér Phil Scott, republikán, který odmítl hlasovat pro Trumpa při jeho tří pokusech o kandidaturu do Bílého domu, prohlášení, v němž vyzval obyvatele Vermontu, aby byli k Vancovi a jeho rodině během jejich návštěvy ohleduplní.

Zatímco Vance, který v pátek přiznal, že na Ukrajině nikdy nebyl, uprchl na neznámé místo, aby se vyhnul protestujícím, někteří komentátoři poukazovali na to, že Zelenskyj, který zůstal na Ukrajině během ruské invaze, se vrací do  Kyjeva, který je stále terčem ruských útoků.

Protesty následovaly po  konfrontaci v Oválné pracovně, kde americký prezident ukrajinskému vůdci řekl, aby se s Ruskem dohodl, „nebo končíme“. V jednu chvíli Trump obvinil Zelenského, že neprojevuje dostatečnou vděčnost za americkou vojenskou a politickou pomoc, a varoval ho, že „si zahrávás třetí světovou válkou“.

Zelenskyj kontroval, že opakovaně poděkoval americkému lidu a jeho představitelům za podporu, že ale Ukrajinci nechtějí přijmout příměří s Ruskem bez bezpečnostních záruk, protože ruský prezident Vladimir Putin opakovaně porušil předchozí dohodu o příměří.

V návaznosti na výměnu názorů zveřejnili evropští představitelé spolu s premiéry Kanady, Austrálie a Nového Zélandu výroky na podporu Ukrajiny.

Na Zelenského stranu se postavili i přední američtí demokratičtí zákonodárci, přičemž jeden z nich, senátor Chris Murphy z Connecticutu, označil setkání v Oválné pracovně za „přepadení“ ukrajinského prezidenta Trumpem a Vancem.

Agresivní schůzka vedla k protestům ve městech a obcích po celých USA, včetně New Yorku, Los Angeles a Bostonu, kde se shromáždily stovky lidí, aby vyjádřily podporu Ukrajině a Zelenskému.

Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazovala stovky demonstrantů shromážděných na newyorském Times Square, z nichž mnozí nesli na zádech modrožlutou vlajku Ukrajiny. V okrese Los Angeles se shromáždil proukrajinský dav před závodem společnosti SpaceX a demonstranti v Bostonu uspořádali „mimořádné shromáždění“ za „spravedlivý mír“ pro Ukrajinu v Boston Common.

„Ukrajina chce spravedlivý mír. Ukrajina chce konec války,“ napsala skupina Boston podporuje Ukrajinu na Facebooku. „Ukrajina chce vše za spravedlivých podmínek s bezpečnostními zárukami.“

Zelenskyj   na sociálních sítích zveřejnil video ze svého vřelého přijetí v Londýně, na němž jsou vidět davy příznivců lemující ulici před Downing Street, kde se s ním objal britský premiér Keir Starmer.

Zdroj v angličtině ZDE

2
Vytisknout
2581

Diskuse

Obsah vydání | 4. 3. 2025