Čínské banky začaly odmítat platby odesílatelů s ruskými jmény

4. 9. 2024

čas čtení 2 minuty
Od poloviny července začaly čínské banky odmítat platby, pokud jsou v platebních dokumentech uvedena ruská jména, řekl Alexej Porošin, generální ředitel First Group.

Podle něj jsou nyní dovozci nuceni připravovat kompletní sadu dokumentů pro transakce prostřednictvím třetích stran, aby nebylo viditelné žádné spojení s Ruskem.

Ruská jména, včetně těch, která nejsou na sankčních seznamech, jakékoli vazby na Rusko a nápisy v azbuce se stávají základem pro zrušení platby, potvrdil Alexej Razumovskij, obchodní ředitel Impeia Rus. Čínští partneři se podle něj obávají sekundárních sankcí a ve vztazích s ruským byznysem stále častěji využívají "nulovou důvěru" a snaží se eliminovat jakoukoli hrozbu.

Mluvčí, s nimž hovořil list Izvěstija, v jednom z obchodních sdružení poznamenal, že problém vznikl před několika týdny a zatím takové případy nejsou rozšířené.

Pokud má občan jiné země ruské jméno, čínské banky požadují další informace, zejména ověření spojení s ruskými společnostmi, říká Alexej Tarapovskij, zakladatel Anderida Financial Group. Pokud se spojení nepotvrdí, platba proběhne, poznamenal.

Situace s platbami z Ruska do Číny se prudce zhoršila v prosinci 2023, kdy americký prezident Joe Biden podepsal výnos o sekundárních sankcích, včetně sankcí proti zahraničním bankám, za pomoc sankcionovaným osobám s transakcemi a dodávkami pro ruský obranný průmysl. Poté velké čínské banky přestaly přijímat platby z Ruska dokonce i v jüanech. Menší regionální banky se k nim připojily v červenci a srpnu letošního roku. Více než 98 % čínských úvěrových institucí tedy v současné době nepřijímá platby od ruských společností.

Na konci srpna vyšlo najevo, že transakce v hodnotě desítek miliard jüanů byly mezi Ruskem a Čínou pozastaveny kvůli potížím s vypořádáním. Zároveň, jak poznamenal mluvčí pro agenturu Reuters, tato záležitost nevyvolává vážné obavy pro ruské vedení, protože "platby v prioritních oblastech stále probíhají hladce".

Zároveň podle agentury mohou Rusko a Čína přejít na barterový obchod, aby obešly sankce. Podle zdrojů Reuters se podobné obchody v zemědělství uskuteční letos na podzim. Jak však poznamenal Oleg Abelev, vedoucí analytického oddělení IC Ricom-Trust, ne všechny typy produktů lze směnit výměnným obchodem. Rusko může také začít platit Číně pomocí kryptoměny.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
900

Diskuse

Obsah vydání | 5. 9. 2024