Druhá země NATO umožnila Ukrajině používat F-16 v ruském vzdušném prostoru
4. 9. 2024
"Na F-16 neuvalujeme žádná omezení… Poskytli jsme tyto letouny bez omezení, to znamená... k použití v souladu s mezinárodním právem," řekla Frederiksenová na okraj mezinárodní bezpečnostní konference Globsec 2024 v Praze.
Podle ní musí Ukrajina tuto válku vyhrát a jediný způsob, jak jí v tom pomoci, je dát Kyjevu to, co nejvíce potřebuje.
Předtím Nizozemsko umožnilo Ukrajině používat F-16, které jí byly předány, k úderům na ruské území. "Neuvalili jsme žádná omezení na použití a dolet F-16, v souladu s válečným právem," řekl velitel ozbrojených sil země Onno Eichelsheim. Poznamenal, že Nizozemsko přeje Ukrajině vítězství ve válce a vynakládá "veškeré úsilí, aby se tak stalo".
Dánsko a Nizozemsko jsou spolu s Belgií a Norskem součástí koalice zemí, která se zavázala poskytnout Ukrajině celkem 79 stíhaček F-16. Konkrétně Dánsko by mělo přesunout 19 bojových letadel a Nizozemsko 24. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň hovořil o potřebě získat 120-130 stíhaček pro efektivní konfrontaci s Ruskem ve vzduchu.
Dříve The Times napsaly, že na konci července Nizozemsko předalo Kyjevu prvních šest F-16. Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny (AFU) Alexander Syrskyj uvedl, že stíhačky budou umístěny "40 km nebo více" od frontové linie, aby nebyly sestřeleny ruskými systémy protivzdušné obrany. Podle něj budou tyto letouny účinně ničit ruské střely s plochou dráhou letu a také zasahovat pozemní cíle.
1. srpna vyšlo najevo, že F-16, které dorazily na Ukrajinu, již podnikly své první bojové lety – letadla byla použita jako systémy protivzdušné obrany při masivním ruském úderu. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by byly použity k úderu na území Ruska, například v Kurské oblasti, kam ozbrojené síly Ukrajiny vstoupily 6. srpna.
Podrobnosti v ruštině: ZDE
Diskuse