Zapomenutá epidemie: jak se vyvíjí epidemie ptačí chřipky, která má na svědomí více než 280 milionů mrtvých ptáků? A jsou ohroženi lidi?

5. 9. 2024

čas čtení 11 minut
Nové údaje odhalují, že se virus rozšířil na ohrožené druhy v Antarktidě - přesto je riziko H5N1 pro biologickou rozmanitost, zemědělství a lidské zdraví málo prozkoumané

Od října 2021 uhynulo nejméně 280 milionů ptáků, vysoce infekční kmen ptačí chřipky H5N1 zdevastoval drůbež a způsobil největší náhlý pokles světové populace volně žijících ptáků za poslední desetiletí. Mezi miliony usmrcených volně žijících ptáků jsou i desítky tisíc ohrožených a endemických druhů - a uhynuly i desetitisíce savců.

Právě  byly v časopise Nature Communications zveřejněny nové údaje, které dokládají rozšíření této choroby na nejjižnější cíp planety - do oblasti Antarktidy - kde způsobila výrazný úhyn tuleňů sloních a kožešinových. Tato epidemie zasáhla všechny kontinenty kromě Oceánie, a přesto se o dopadu na globální biologickou rozmanitost a zemědělské systémy - nebo o potenciálních rizicích pro lidské zdraví - příliš nepíše.

„Nejsem si jistý, zda si veřejnost uvědomuje význam ptačí chřipky,“ řekl hlavní autor studie profesor Ashley Banyard, virolog z laboratoře britské Agentury pro zdraví zvířat a rostlin (APHA) ve Weybridge v hrabství Surrey. „Nebylo to na prvních stránkách novin.“

Odborníci se předhánějí v tom, aby se o nemoci dozvěděli více a pochopili, kam se může ubírat dál. „Nemůžeme usnout na vavřínech... musíme se ujistit, že neustále monitorujeme a sledujeme hrozbu virů ptačí chřipky,“ řekl Banyard. „Je téměř nemožné předpovědět, co kde propukne.“

Dr. Connor Bamford, docent virologie z Queen's University Belfast, uvedl, že by mohlo dojít k dalším překvapením. „Jedním z hlavních otevřených prostorů pro virus zůstává lidská populace.“

Jak to začalo?

Varianta ptačí chřipky, která způsobila tato úmrtí, je stará více než čtvrt století. Vysoce patogenní virus H5N1 byl poprvé zaznamenán v Číně v roce 1996, kdy byl nalezen na husí farmě. Původ všech vysoce patogenních ptačích chřipek - těch, které způsobují závažná onemocnění a úmrtí - byl vystopován na drůbežích farmách.

„Historie kmene [ptačí chřipky] 2.3.4.4b sahá do doby předtím, než jsme zaznamenali tyto masové úhyny volně žijících ptáků,“ řekl Bamford. „Ale zdá se, že se něco stalo v roce 2021.“ Tehdy se tento kmen stal celosvětově dominantním virem ptačí chřipky, který je nyní vysoce patogenní a vysoce nakažlivý.

Jak vypadá ohnisko nákazy?

Ornitolog Peter Stronach byl jedním z prvních lidí ve Velké Británii, kteří byli svědky rozvíjející se katastrofy v populaci hnízdících ptáků. Dne 11. května 2022 se procházel po pláži v Littleferry ve Skotsku, kam chodíval často, aby pozoroval ptáky létající nad hlavou. Toho dne to však bylo jiné: „Podél linie přílivu byly roztroušeny jen mrtvoly ptáků,“ řekl.

Celkem Stronach napočítal 72 mrtvých ptáků, včetně puštíků, perutýnů a chaluh velkých. Virus usmrtil ptáky 17 různých druhů, což bylo poprvé, kdy bylo několik druhů usmrceno v letním období (spíše než přezimující druhy). „To je opravdu neobvyklé. Signalizovalo to, že něco není v pořádku,“ řekl.

Jak sezóna pokračovala, „vše se stupňovalo“, řekl Stronach. Rybáři hlásili mrtvoly ptáků daleko na moři. „Primitivní matematikou jsme zjistili, že jde o obrovské množství ptáků a nikdo to nemonitoruje.“

V následujících měsících měly uhynout desítky tisíc mořských ptáků. Virus přežil léto v Evropě a rychle se rozšířil po celém světě, podél ptačích migračních tras.

Ptačí chřipka způsobila nejvýznamnější a nejnápadnější úbytek ptáků za poslední desetiletí, přičemž některým dlouhověkým druhům mořských ptáků bude pravděpodobně trvat několik let, než se zotaví.

Podle údajů Světového informačního systému o zdraví zvířat vedla od října 2021 k úhynu a hromadnému vybíjení více než 280 milionů kusů drůbeže. Celkový počet uhynulých volně žijících ptáků není k dispozici, i když se odhaduje na miliony.

Ničivá byla zejména u druhů ptáků s malým geografickým rozšířením. První velké ohnisko nákazy v zimě 2021 bylo mezi husami pálenými v Solway Firth, kde uhynulo nejméně 13 000 ptáků: třetina celosvětové populace tohoto druhu. V březnu 2022 uhynulo v Řecku více než 2 200 pelikánů kadeřavých, což představuje 40 % populace v jihovýchodní Evropě. Podle studie zveřejněné v únoru přišla Velká Británie, která je domovem většiny hnízdících párů buřňáků velkých, od úderu ptačí chřipky o tři čtvrtiny párů na sledovaných lokalitách. V celé Evropě uhynulo v hnízdní sezóně 2022 více než 20 000 rybáků písečných - tedy 17 % populace v severozápadní Evropě - v důsledku epidemie, která zahubila téměř všechna mláďata v koloniích. Celkem zahynulo 320 druhů ptáků a desítky druhů savců.

Jak se virus šíří?

Jeden pták může nakazit až 100 ptáků, přičemž virus je přítomen ve výkalech, hlenu, krvi a slinách. Podle odborníků stačí čajová lžička trusu k usmrcení celého domu s kuřaty nebo krůtami, přičemž úmrtnost dosahuje až 100 %.

Kde byl virus zjištěn?


Jedinými místy, kde se dosud nevyskytla ohniska nákazy u volně žijících ptáků, jsou Austrálie a Nový Zéland. V listopadu 2021 byl v kanadském Newfoundlandu zaznamenán první případ v Severní Americe, který pravděpodobně přenesl pták migrující ze severozápadní Evropy po východoatlantické migrační trase. Do poloviny roku 2022 bylo zaznamenáno více než 230 ohnisek u volně žijících zvířat a rozšířila se po celé Kanadě a USA.

V říjnu 2022 dorazila epidemie do Jižní Ameriky. Údaje naznačují, že došlo ke třem samostatným introdukcím. Během necelých šesti měsíců se rozšířil přes celý kontinent (6 000 km) a v dubnu 2023 dorazil do Ohňové země. Celkem v Jižní Americe uhynulo více než 500 000 volně žijících ptáků.

V říjnu 2023 dorazila ptačí chřipka na subantarktický ostrov Jižní Georgie. Celkem zahubila v antarktické oblasti (většina z nich na Jižní Georgii) asi 10 druhů zvířat, včetně tuleňů kožešinových, tuleňů sloních a tučňáků gentoo.

Vědci varovali před rozsáhlými geografickými „černými skříňkami“, u nichž není známo, zda se ptačí chřipka vyskytuje ve volně žijících populacích, zejména v některých částech Afriky a Asie.

„Je dost nejasné, co se stalo v Asii a Africe. Když se podíváte, tak tam je, ale není dobře sledována,“ řekl Bamford.

V Bangladéši a Kambodži se vyskytují endemické kmeny. Japonsko zaznamenalo v poslední době případy u vran velkozobých, Jižní Korea u labutí velkozobých. Studie ze západní a jižní Afriky potvrzují tamní případy: od ledna 2022 Burkina Faso zaznamenala 133 ohnisek, včetně tří u volně žijících ptáků. Na začátku roku 2023 byly v Senegalu, Gambii a Guineji-Bissau zaznamenány tisíce úhynů mořských ptáků, včetně rybáků kaspických, rybáků královských a racků šedých.

A co další zvířata?

V Jižní Americe způsobila ptačí chřipka masové úhyny savců. V Chile a Peru uhynulo více než 20 000 jihoamerických lachtanů, což představuje 9 % regionální populace. V Argentině uhynulo odhadem 17 000 mláďat tuleňů jižních, což odpovídá 96 % všech mláďat narozených v zemi v roce 2023. To představuje ztrátu téměř celé generace tuleňů, kterým trvá nejméně tři roky, než dosáhnou dospělosti.

V březnu letošního roku se mezi dobytkem v USA začala šířit ptačí chřipka. Je to poprvé, kdy byl virus ptačí chřipky zjištěn u krav, přičemž postiženo bylo více než 100 stád a pravděpodobně další stáda nebyla dosud hlášena.

Případy onemocnění hlásí i drůbežářské provozy v blízkosti farem, což naznačuje, že se virus může přenést zpět na ptáky. Kočky ve stájích a myši byly rovněž pozitivně testovány na H5N1, takže by mohly virus šířit z farem do širšího okolí.

Jaké je riziko pro člověka?

Podle nedávné zprávy amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) by se s vývojem viru mohla zvýšit jeho hrozba pro lidi. V USA bylo zaznamenáno devět případů onemocnění virem H5N1 u lidí (i když příznaky byly relativně mírné) a úředníci uvedli, že očekávají další případy. „Čím více je infekcí mezi kravami, tím větší je riziko, že se infekce objeví i mezi lidmi,“ uvedl Dr. Nirav Shah, hlavní zástupce ředitele CDC.

Také hlavní vědecký pracovník zdravotnické agentury OSN uvedl, že riziko šíření ptačí chřipky na člověka je „obrovským problémem“. Zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by se virus H5N1 šířil mezi lidmi. Ale ve stovkách případů, kdy se lidé v posledních 20 letech nakazili při kontaktu se zvířaty, je úmrtnost vyšší než 50 %.

Co bude dál?

V říjnu 2023 dorazila ptačí chřipka do oblasti Antarktidy. Výzkumníci na místě napočítali stovky mrtvých těl tuleňů v Jižní Georgii. Jedná se však o velkou oblast, kde je jen málo očí v terénu.

„Může se stát, že počet, který zjistíme, je jen zlomkem počtu skutečně uhynulých,“ řekl Norman Ratcliffe, ekolog ptáků z British Antarctic Survey (BAS), který se na Jižní Georgii zabývá tučňáky a mořskými ptáky.

Přestože došlo k úhynu tučňáků gentoo a tučňáků královských, ztráty mezi tučňáky byly relativně malé. „Je důvod k optimismu. Není to tak zlé, jak jsme si mysleli, když jsme viděli první případy,“ řekl Ratcliffe.

Obecně platí, že viry se vyvíjejí tak, aby nezabíjely své hostitele - postupem času mají tendenci se stávat méně nebezpečnými a více přenosnými. Virus také procestoval celý svět, takže má jen málo nových území, která by mohl pokrýt - s výjimkou Oceánie.

„Předpovídání budoucnosti vysoce patogenního viru ptačí chřipky je podle Bamforda jednou z největších výzev, kterým tento obor čelí.“ „Je možné, že letošní sezóna by mohla být méně zasažena v důsledku vytvoření imunity u volně žijících ptáků, kteří byli infikováni a přežili v předchozích sezónách. Nicméně i nadále sporadicky zjišťujeme virus u evropských ptáků, takže bychom měli očekávat další ohniska.“

Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1520

Diskuse

Obsah vydání | 9. 9. 2024