HRW: Británie: Ohledně Gazy to zdaleka nestačí
3. 9. 2024
čas čtení
3 minuty
Vláda Spojeného království oznámila, že pozastavuje prodej některých zbraní Izraeli.
Po přezkoumání vývozních licencí ministr zahraničí David Lammy uvedl,
že existuje „jasné riziko“, že by mohly být použity k „závažnému
porušení mezinárodního humanitárního práva“.
Ačkoli je včerejší rozhodnutí samozřejmě vítané, nejde dostatečně daleko, píše Andrew Stroehlein mediální ředitel organizace Human Rights Watch.
Podle
britských předpisů pro vývoz zbraní nemohou být licence uděleny, pokud
existuje jasné riziko, že by zboží mohlo být použito ke spáchání nebo
usnadnění závažného porušení mezinárodního humanitárního práva, tj.
válečného práva.
The UK government has announced it is suspending some arms sales to Israel.
— Human Rights Watch (@hrw) September 3, 2024
The decision is welcome — but it doesn’t go far enough. More in @astroehlein's Daily Brief: pic.twitter.com/dSaB1CDZvj
Vedení bojů izraelskou armádou v Gaze až příliš jasně ukazuje, že zbraně Spojeného království by mohly být použity k závažnému zneužití ze strany izraelské armády. Taková zneužití zahrnují nejen nezákonné útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, ale také vyvolávání hladu Izraelem v Gaze prostřednictvím nezákonné blokády dostatečného množství potravin a základní humanitární pomoci.
Stručně řečeno: prodejem zbraní Izraeli by se Spojené království mohlo stát spoluviníkem válečných zločinů.
Skupiny na ochranu lidských práv, včetně HRW, podaly právní žalobu, aby se pokusily zastavit prodej zbraní Izraeli ze strany Spojeného království.
Od roku 2015 Spojené království udělilo licenci na vývoz vojenského materiálu do Izraele v hodnotě stovek milionů liber, včetně komponentů pro bojová letadla, raket, tanků, technologií, ručních zbraní a munice. Spojené království dodává přibližně 15 % komponentů do bombardovacího letounu F-35 stealth, který je v současné době používán v Gaze.
A to nás přivádí k jednomu závažnému problému včerejšího oznámení: částečné pozastavení prodeje zbraní Spojeného království Izraeli nezahrnovalo komponenty pro letoun F-35, „tažného koně izraelské brutální bombardovací kampaně“.
Takové opomenutí - jak říká moje odborná kolegyně Yasmine Ahmedová, ředitelka HRW ve Velké Británii - „svědčí buď o špatném pochopení zákona, nebo o jeho záměrném ignorování. Ministr zahraničí by neměl dělat výjimky“.
Boj o to, aby vláda Spojeného království přestala dodávat zbraně Izraeli na jeho krutou vojenskou kampaň v Gaze, tedy pokračuje.
A obavy ze zvěrstev v Gaze a jejím okolí samozřejmě sahají dál, daleko za hranice Spojeného království a Izraele. Okamžitě se mi vybaví rukojmí, která Hamás nezákonně držel téměř 11 měsíců a která byla minulý týden zastřelena , a to jak kvůli hrůznosti samotného činu, tak kvůli pobouření veřejnosti v Izraeli, které tento čin vyvolal.
Všechny válčící strany - včetně Izraele, Hamásu a Islámského džihádu - by měly přestat útočit na civilisty a všechny země dodávající zbraně - včetně Spojeného království, USA, Německa a Íránu - by s tím měly přestat.
1293
Diskuse