Proč byl zakladatel Telegramu zatčen?

2. 9. 2024 / Jan Dvořák

čas čtení 3 minuty


V posledních dnech se na české scéně množí různé spekulace a konspirační teorie ohledně zatčení zakladatele Telegramu, Pavla Durova. Komentátoři a "odborníci" se předhánějí v hledání „skutečných“ důvodů tohoto kroku a v načrtávání divokých geopolitických scénářů.

Jako příklad lze uvést komentář Karla Dolejšího, rozhovor s "expertem na vše technické" Petrem Koubským či "expertem na sociální sítě" Josefem Šlerkou.

Pravda je však mnohem prostší a nevyžaduje komplikované teorie, stačí základní právní znalosti, kterých se očividně v českých médiích nedostává.

Telegram se stal prostředím, kde lze s relativní lehkostí nakupovat nelegální zboží, od falešných pasů po drogy a zbraně. Prostřednictvím Telegramu byly například vytvářeny falešné nahé fotografie nezletilých španělských školaček (podrobněji BBC). Aplikace si v tomto ohledu vysloužila přezdívku „uživatelsky přívětivého rozhraní k darkwebu“. Pro běžného uživatele, jako je typický pražský právník, je snazší koupit kokain přes Telegram než se pokusit o totéž na darkwebu, který vyžaduje pokročilé technické znalosti (instalace klienta anonymizační sítě TOR a zvládnutí platby kryptoměnami).

Problémem není jen to, že na Telegramu existují takové nelegální služby, ale především to, že platforma dlouhodobě ignoruje varování nejen uživatelů, ale i státních orgánů. Telegram také systematicky odmítá předávat údaje o uživatelích podezřelých z páchání trestné činnosti. Příklad můžeme najít ve Francii, kde policie v únoru 2024 zahájila vyšetřování Telegramu kvůli neochotě předat data osob podezřelých ze zneužívání dětí.

Ve většině demokratických zemích je takové chování považováno za trestný čin. S ohledem na skutečnost, že na konferencích vyšetřovatelé z mnoha zemí opakovaně kritizují nespolupráci Telegramu, je pravděpodobné, že by Durov byl zatčen i v kterékoli jiné zemi EU nebo USA – a to včetně České republiky.

Zjednodušeně řečeno, Durov se chová jako majitel autobazaru, který dlouhodobě odmítá policií odhalit, kdo u něj prodává kradená auta a kontrolu z finančního úřadu vyrazí ze dveří. Není divu, že příslušné úřady nakonec využívají dostupné právní prostředky, včetně jeho zatčení.

Spojování Durovova zatčení se svobodou slova je přinejmenším zavádějící. Nejvýše lze na tomto případě ilustrovat nefunkčnost anarchokapitalistických nápadů.

Česká mediální scéna však, bohužel, ukazuje značnou nekompetenci v oblasti práva. Příkladem může být nedávný případ "elitního" investigativního novináře Jaroslava Kmenty, který se pozastavoval nad tím, že policie v rámci vyšetřování kauzy IKEM požádala o vydání dokumentů. Ve většině demokratických zemí má policie na takové kroky plné právo.

Místo aby se český čtenář dočkal vysvětlení základních principů právního státu, je mu předkládán zmatený mix konspiračních teorií a řečí o cenzuře. Tento přístup sice zvyšuje atraktivitu titulků, ale zároveň zanechává čtenáře zmateného a náchylnějšího k fakenews, což ruské trollí farmy okamžitě využívají. Bez kompetentnějších novinářů nebude boj s dezinformacemi úspěšný.



0
Vytisknout
2850

Diskuse

Obsah vydání | 5. 9. 2024